Literatura Obyczajowa

“Zrobię dla ciebie wszystko” – Agata Przybyłek

Książka Agaty Przybyłek

Ostatnimi czasy w moim życiu królują cięższe klimaty – horrory, kryminały i thrillery. To z nimi spędzam czas i to one dostarczają mi odpowiedniej dawki emocji. Ale pomyślałam sobie, że może warto choć na chwilę wrócić do czegoś lżejszego. A przynajmniej pozornie lżejszego, ponieważ książka, o której chcę opowiedzieć, naznaczona jest wstydem, lękiem i rozterkami. Mowa o jednej z najnowszych książek Agaty Przybyłek „Zrobię dla ciebie wszystko”.

Ewa wraz z mężem prowadzi pensjonat na Podhalu. Pewnego dnia ich kilkuletnia córeczka ulega wypadkowi, który wymusza wezwanie pogotowia. Hania trafia do szpitala, ale to dopiero początek. Ewę i Roberta czeka prawdziwy test.

Początek jest przyjemny, jeśli ktoś lubi piękne widoki i spokój. Czytanie o Podhalu bardzo mnie wyciszyło i zrelaksowało. Wyobraźnia natychmiast wykreowała przyjazne okoliczności. Dość szybko pojawia się również punkt kulminacyjny, wokół którego wszystko powinno się kręcić. Ewa i Robert przeżywają tragedię, i nagle… Nagle czas się cofa, tzw. „Wcześniej”. I to jest moment, kiedy wielu może się zniechęcić. Autorka na dość długo cofa czytelnika w czasie, zajmując go młodością Ewy. Nie mogłam przestać zadawać sobie pytanie: „Po co?”. Nie mogłam pojąć, dlaczego czeka mnie mnóstwo stron, na których nawet nie ma Hani, córki Ewy. Ale w pewnym momencie poczyniłam pewne założenie, nie mogąc uwierzyć, że to mogłoby być aż tak przewidywalne! Było. Byłam zawiedziona, że autorka posunęła się do tak sztampowej konstrukcji.

Szczerze? Nie zachwyciła mnie ta opowieść. W sumie była nijaka. Na plus jest klimat polskiej wsi oraz Podhala – właściwie tylko na to mogłabym zwrócić uwagę. Agata Przybyłek zbyt mocno skupia się na przeszłości Ewy, obrzydliwie zwalniając akcję. To trochę tak, jak gdyby oglądać horror i w kulminacyjnym momencie przełączyć na program przyrodniczy. Gdy minie pierwszy szok i człowiek się przyzwyczai, dopiero po jakimś czasie przypomina sobie, że przecież oglądał coś mega wciągającego! Rozumiałabym, gdyby retrospekcja trwała chwilkę. Ale trochę ponad 200 stron to jest zbyt długo! A szkoda, bo wątek z opisu jest dobry. Trzyma w napięciu.

Przesłanie jest jednak czytelne i nie pozostawia wątpliwości – kłamstwo ma krótkie nogi. Prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw. Pełna zgoda. Szkoda tylko, że autorka nie zakręciła akcji w taki sposób, żeby czytelnikowi opadła przysłowiowa szczęka. A przynajmniej u mnie nie miało to miejsca. Ale cóż mogę powiedzieć… pomimo wielu zarzutów, po lekturze czuję się zrelaksowana. Sielankowe opisy były na tyle przekonujące, że powróciły moje wspomnienia, które mocno wiążą się z naszą polską wsią. I za to jestem wdzięczna, bo dawno nie odbyłam tak długiej podróży do przeszłości.

„Zrobię dla ciebie wszystko” nie wnosi niczego nowego, wielu może się szybko zniechęcić, jednak ma w sobie coś, co poruszy niejedną osóbkę. Tak jak to było w moim przypadku. Lektura typowo wakacyjna – dosłownie i w przenośni. To opowieść o pięknie naszego państwa oraz tej brzydszej stronie życia. I na tym zakończę.

Autorka recenzji: Daria Łapa

“Zrobię dla ciebie wszystko” i inne książki Agaty Przybyłek znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *