Fantastyka Science Fiction

“Zenith” – Lindsay Cummings, Sasha Alsberg

WITAJ KOSMICZNA PRZYGODO! – chciałoby się wykrzyczeć, zasiadając do lektury intrygującej powieści science-fiction dla młodego czytelnika pt. “Zenith”, która ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem wydawnictwa We need YA. Jej autorki – Lindsay Cummings i Sasha Alsberg, oferują nam spotkanie z wielką przygodą, jaka to rozgrywa się w fantastycznym świecie space-opery! Poznajmy zatem tę opowieść.

Jako słowo się rzekło, fabuła książki przenosi nas do świata kosmicznych podróży i gwiezdnej współegzystencji najrozmaitszych ras i gatunków. W tej rzeczywistości poznajemy główną bohaterkę tej książki – Andromę Racellę, znaną powszechnie jako “Krwawą Baronową”. To właśnie ta młoda kobieta wraz z wierną załogą w osobach trzech niezwykłych dam, zyskała sobie miano najsłynniejszej i najniebezpieczniejszej kosmicznej piratki. Oto jednak za sprawą niefortunnego zbiegu okoliczności, Androma zostaje zmuszona do przyjęcia niezwykle trudnego zlecenia, jakim to jest uwolnienie syna wpływowego polityka z pilnie strzeżonego kosmicznego więzienia. Co więcej, do jej załogi dołącza na ten czas gwiezdny strażnik – Dextro, który ma pilnować poczynań piratki. Sprawę komplikuje fakt, że oboje łączył niegdyś płomienny romans, a dziś dzieli wzajemna nienawiść.

Książka ta jest ciekawą i intrygującą propozycją dla miłośników literackiej fantastyki, którzy z jednej strony uwielbiają wielką przygodę, walkę, kosmiczne ucieczki i odkrywanie skomplikowanych tajemnic, z drugiej zaś także i szczyptę romansu z potężną porcją humoru, w tle. Te elementy przemawiają za zaklasyfikowaniem tej opowieści do grona tych lżejszych i łatwiejszych w doborze przez czytelnika, aczkolwiek faktem jest również to, że pozycja ta ukazuje sobą także i swoje mroczniejsze oblicze, które to tworzą m.in. mocne sceny przemocy. I właśnie w tym swoistym dysonansie treści, emocji i wrażeń, wydaje się tkwić największa wartość i siła tej książki.

Fabularną stronę opowieści wypełniają niezwykle barwne, zaskakujące i często dramatyczne losy Andromy i jej załogi, która udaje się z misją ratunkową dla więzionego syna znanego polityka. To właśnie jej przebieg, piętrzące się komplikacje oraz trudne relacje na linii Androma – Dextro, wypełniają mniej więcej 80% tej porywającej relacji. Pozostała część przypada zagadkowym scenom z udziałem tajemniczej, młodej królowej, która to, jak się okazuje wraz z końcowymi rozdziałami, odegra również ważną rolę w tej historii. Czytelnik zaś odnajdzie tu wszystko to, czego tylko od tego typu opowieści mógłby oczekiwać, czyli kosmiczne podróże, odwiedzanie niezwykłych światów, walkę na śmierć i życie, czy też chwile autentycznej grozy. Tym samym też nie zdziwię chyba nikogo tym stwierdzeniem, że jest ekscytująco do ostatniej strony tej lektury!

Bardzo intrygująco przedstawia się tu także obsada tej kosmicznej opowieści, którą tworzą w głównej mierze silne kobiety – kapitan pirackiego okrętu i niekwestionowana przywódczyni – Androma; niezwykle emocjonalna pilotka Lira (nota bene – przedstawicielka obcej cywilizacji); obdarzona potężnym wzrostem i silnym charakterem Breck; jak i będąca pod jej opieką nastoletnia Gilly, która kocha strzelać i ubóstwia broń w każdej postaci. Oczywiście jest tu jeszcze Dextro i cel ratunkowej misji – Valen, ale tak naprawdę mężczyźni ci stanowią jedynie tło dla kobiecej natury, jaka wypełnia każdą ze stron tej opowieści. Na koniec nie można nie wspomnieć o tajemniczej, mrocznej królowej, która z kolei reprezentuje sobą kobiecą siłę, z tej jak najbardziej niebezpiecznej strony.

Nie mniejsze wrażenie wywiera na nas obraz tej kosmicznej rzeczywistości, czyli części wszechświata, która osiągnęła względny spokój i porządek po wielkiej, wyniszczającej i przerażającej wojnie, jaka miała miejsce przed kilkudziesięciu laty. Oczywiście na tym pochlebstwa się nie kończą, gdyż cieszą nas tu takie elementy tej kreacji, jak chociażby różnorodność gatunków i zamieszkiwanych przez nie światów, postęp technologiczny z humanoidalnymi  robotami na czele, czy też wreszcie ciekawe oddanie codzienności życia na kosmicznym statku – pirackim statku. Naturalnie z uwagi na docelowego czytelnika – młodzież i chyba jednak przede wszystkim nastoletnie czytelniczki, autorzy unikają naukowego żargonu i zagłębiania się w prawa mechaniki, astronomii i fizyki, co jednak nie przeszkadza nam w czerpaniu wielkiej przyjemności z lektury tej powieści.

Książka ta jest też w jakimś względzie historią o skomplikowanej miłości, co z pewnością ucieszy wszystkie miłośniczki tego literackiego wątku. O miłości Andromy i Dextro, która niegdyś była wielce burzliwa, a dziś stanowi coś na wzór wciąż bolących ran, można powiedzieć z pewnością to, że jest bardzo trudna.  To ciekawe ujęcie tego tematu, powiązane z dramatyczną przeszłością obojga, jak i też z teraźniejszością ich życia, czyli zadaniem, jakie to zostało przed nimi postawione. A jak wiadomo, tam gdzie spotyka się dwoje dawnych i wzajemnie oszukanych kochanków, spokojnie z pewnością nie będzie…

Spotkanie z powieścią “Zenith” zapewnia nam wspaniałą rozrywkę, niezwykłe emocje i przednią czytelniczą zabawę na co najmniej kilka długich dni. Oczywiście trzeba lubić literacką fantastykę i konwencję space opery, by pokochać i odnaleźć się bez trudu w tej historii. Jeśli akurat zaliczamy się do tego grona czytelników, to z pewnością nie będziemy nudzić się przy lekturze tej książki. Ze swej strony polecam gorąco sięgnięcie po niniejsze dzieło Lindsay Cummings i Sashy Alsberg – tym bardziej, że kolejne odsłony tego cyklu, są wciąż przed nami!

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *