Fantasy Książki dla młodzieży

“Żelazny Kruk. Wyprawa” – Rafał Dębski.

Rafał Dębski to jeden z najpopularniejszych, najbardziej doświadczonych i cenionych twórców na polu polskiej fantastyki. Każda jego książka jest gwarancją jakości, solidności i wielkich wrażeń, które przekładają się na porywającą lekturę. Z tego też względu z wielką przyjemnością sięgnęłam po najnowsze dzieło tego autora – powieść pt. “Żelazny kruk. Wyprawa”, która stanowi pierwszą odsłonęr wspaniałego cyklu fantasy dla młodego czytelnika. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Wraz z lekturą tej powieści przenosimy się do niezwykłego, quasi średniowiecznego świata królestw i magii. Tam poznajemy głównego bohatera tej historii –  kilkunastoletniego chłopca o imieniu Evah. Otóż pewnego dnia jego spokojne i szczęśliwe dzieciństwo przemienia się w najprawdziwszy koszmar, gdy zbrojna horda najeźdźców pod wodzą demonicznego “Żelaznego kruka”, najeżdża jego rodzinną wieś, zabijając ojca i uprowadzając matkę chłopca. Ten, pozostawiwszy kilkuletnią siostrę pod opieką dobrych ludzi, wyrusza w długą i niebezpieczną wyprawę, której celem jest odnalezienie przywódcy zabójców i wymierzenie mu zemsty. Tak oto rozpoczyna się długa, niebezpieczna i wypełniona niezwykłymi przygoda podróż Evaha, która na zawsze już odmieni jego życie.

“Żelazny kruk. Wyprawa” to niezwykle efektowne i barwne spotkanie z klasyczną powieścią fantasy dla młodego czytelnika. Powieść, która z jednej strony niesie nam moc przygód, emocji, barwnej akcji i inteligentnego humoru, z drugiej zaś piękną naukę o tym, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa rodzina, przyjaźń i poświęcenie w imię wyższych celów. I tak oto poznajemy tu wspaniałych bohaterów, odkrywamy niezwykle malownicze miejsca tego literackiego świata, jak i przede wszystkim dajemy się porwać bez reszty wielkiej przygodzie, którą tworzy walka, ucieczki oraz skomplikowana gra kłamstw i pozorów.

Pod względem fabularnym książka przedstawia się bardzo udanie, oferując nam oto kolejno przejrzyste wprowadzenie w realia i życie głównego bohatera, następnie ukazując przełomowy moment w postaci zbrojnej napaści na jego dom, jak i wreszcie podróż ku siedzibie “Żelaznego Kruka”, którą wypełnia oczywiście moc niezwykłych i zaskakujących wydarzeń. Wydarzeń, na które składają się m.in. spotkania z nietuzinkowymi bohaterami, docieranie do tajemniczych i przedziwnych miejsc, odkrywanie śladów, które mogą doprowadzić chłopca do celu, a nierzadko także i zaskakujące zdrady, jakim musi stawić czoła. Dzieje się tu naprawdę bardzo wiele, nieustannie nas coś zaskakuje, zaś całość wieńczy spektakularny finał, który jest także zapowiedzią ciągu dalszego.

Wiele dobrego możemy powiedzieć także o bohaterach tej książki, jak i również kreacji jej miejsca akcji. Co do postaci, to najważniejszą z nich jest oczywiście Evah, czyli odważny, niezwykle dzielny i przy tym wrażliwy chłopiec o dobrym sercu, który wobec dramatu, jaki go spotkał, postanawia wypełnić swoją rolę, jaką jest pomszczenie śmierci rodziców.  Lubimy go za jego poczciwość, wciąż dziecięcą naiwność i mądrość, jaką się wykazuje podczas swojej wyprawy. Obok niego pojawia się tu także drugi z najważniejszych bohaterów – Kellan. To rówieśnik Evaha, którego ten spotyka w jednym z odwiedzanych miast, a następnie ratuje mu życie. Tym samym ten drobny złodziejaszek o nieposkromionym charakterze staje się jego kompanem w podróży, racząc nas swoim poczuciem humoru  i niezwykłym sprytem, którego to posiada naprawdę wiele.

Nie gorzej jawi się nam także kreacja miejsca akcji książki, która również prezentuje się tu bardzo okazale. To świat średniowiecza, który wypełnia tak magia, jak i też kilka bardzo enigmatycznych elementów, które rodzą w nas pewne przeczucia względem tego, czym jest owa rzeczywistość. Zachwyca nas tutaj jego niepowtarzalny klimat, piękne opisy natury, szczegółowo oddana codzienność życia, jak i też intrygujące systemy wiary i politycznych powiązań, które cechuje logika i dbałość o każdy szczegół. I można pokusić się tym samym o zdanie, że mamy tu do czynienia z kompletnym i bardzo widowiskowym planem miejsca, w jakim toczy się ta opowieść.

Podsumowując – powieść Rafała Dębskiego pt. “Żelazny kruk. Wyprawa” to bardzo udana, intrygująca i mająca nam wiele do zaoferowania pozycja spod znaku młodzieżowej fantastyki. Zachwyca nas swoim pomysłem, barwną fabułą i niepowtarzalnym klimatem, jaki wypełnia każdą ze stron. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko zachęcić gorąco do sięgnięcia po ten tytuł, tym bardziej, że druga odsłona cyklu jest już także dostępna. Polecam – naprawdę warto!

“Żelazny kruk. Wyprawa” i inne polecane książki fantasy znajdziecie w księgarni selkar.pl.

Recenzja pierwszej części serii: “Żelazny Kruk. Szalony Mag” Rafała Dębskiego.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *