Fantastyka Fantasy Książki dla młodzieży

“Żelazny Kruk. Szalony mag” – Rafał Dębski.

“SZALONY MAG” – pod tym tytułem kryje się druga odsłona porywającego i niezwykle popularnego cyklu fantasty dla młodzieży pt. “Żelazny Kruk”, autorstwa Rafała Dębskiego. To cykl, który zachwycił swoją intrygującą, klimatyczną i niezwykle emocjonującą opowieścią o zemście młodego chłopca, jakiej ten pragnie dokonać na zabójcach rodziców, którzy pewnego dnia napadli na jego rodzinną wioskę. O tym, czy plan ten się powiedzie, czy też przyjdzie odłożyć jego realizację na przyszłość, przekona nas lektura niniejszej powieści. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Fabuła książki rozpoczyna się wkrótce po wydarzeniach, jakie wieńczyły pierwszy tom cyklu o losach Evaha i Kellena. Po udanej ucieczce z lochu kontynuują oni swoją podróż ku siedzibie zabójcy rodziców chłopca – Żelaznego Kruka.  Podróż w szerszym gronie, gdyż do chłopców dołączył także tajemniczy i zawsze zakapturzony wojownik, pewien lubujący się w trunkach książę, jak i też niezwykle rezolutna niewiasta. To właśnie im dane będzie przeżyć moc barwnych przygód, dotrzeć do mrocznych i zadziwiających zakątków tego baśniowego świata, jak i wreszcie odnaleźć tytułowego Szalonego Maga, który wedle pogłosek, ma znać drogę do siedziby Żelaznego Kruka.

Książka kontynuuje intrygującą i jakże widowiskową opowieść o losach dwóch młodych chłopców, których połączyła szczera przyjaźń, jak i też pragnienie dokonania zemsty na zabójcy rodziców Evaha.  Kontynuuje poprzez barwną przygodę, widowiskową akcję, niezwykle poruszające emocje oraz potężną porcję przedniego humoru, jaki to wypełnia strony tej książki. Tym samym też dane jest nam raz jeszcze zanurzyć się w tej klasycznej opowieści fantasy dla młodzieży, która oprócz zabawy i niezwykłych wrażeń, niesie sobą również piękną naukę o tym, co w życiu jest, i co być powinno najważniejsze – czyli o przyjaźni, poświęceniu dla innych oraz wartości niesienia pomocy tym, którzy jej od nas potrzebują. Nieprzewidywalny układ wydarzeń, nietuzinkowi bohaterowie,  moc barwnych przygód oraz niepowtarzalny, baśniowy charakter narracji – to tylko niektóre z elementów tej książki, które czynią ją tak udaną, dobrą i porywającą od pierwszej, do ostatniej strony!

Fabuła książki przedstawia się bardzo dobrze, oferując nam  dynamiczną, nieprzewidywalną i wypełnioną barwną akcją, narrację. Narrację, w której najważniejszym jest motywy podróży grupy bohaterów przez kolejne krainy tej literackiej rzeczywistości, którą wypełniają wielkie przygody, spotkania z niezwykłymi postaciami, emanacje magii, czy też chociażby walka z przerażającymi potworami. Nieustannie coś się tutaj dzieje, wciąż jesteśmy czymś zaskakiwani, zaś wypełnione akcją sceny przeplatają się z bardziej statycznymi, ale za to wielce poruszającymi chwilami. Nie zabrakło tu oczywiście także i wielu przezabawnych momentów, które w idealny sposób rozładowują napięcie wśród podróżników, jak i też nadają bardziej ciepłego i familijnego charakteru narracji. Całość wieńczy bardzo widowiskowy finał, który stanowi również zapowiedź ciągu dalszego.

Spotkanie z tą książką, to także spotkanie z całą gamą niezwykłych postaci, wśród których znajdują się już doskonale znani nam bohaterowie – z poczciwym, wrażliwym, dzielnym i dorastającym na naszych oczach Evahem, oraz sprytnym, niezwykle zaradnym, a i też często przebiegłym Kellanem, na czele, jak i też zupełnie nowe postacie: tajemniczy, skrywający wiele sekretów i doświadczony życiem rycerz i kat w jednej osobie o imieniu Jakub; uzależniony od alkoholu, zadufany w sobie i irytujący swoim sposobem bycia książę Maveran; oraz Rovilla – piękna, obdarzona trudnym charakterem i często zmieniająca zdanie młoda pannica, która także skrywa swoje wielkie sekrety. To barwni, mający wiele do zaoferowania i przekonujący nas do uwierzenia weń bohaterowie.

Lektura tej opowieści odsłania przed nami także kolejne sekrety, tajemnice i dziwy tego niezwykłego świata, w jakim to rozgrywa się akcja książki. To quasi średniowieczne realia, królewskie systemy władzy i magia, która wypełnia codzienność tego miejsca. Jednocześnie jednak co rusz dane jest nam odnajdywać pewne wskazówki i poszlaki mówiące o tym, że być może rzeczywistość ta jest zupełnie czymś innym – tak w swej formie, jak i chociażby w ramach czasowych, aniżeli mogłoby się to nam wydawać. Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne wraz z premierą ostatniej odsłony cyklu, zaś tymczasem możemy zachwycać się szczegółowym opisem tych miejsc, ich naturą, codziennością żyjących tam ludzi i niepowtarzalnym klimatem.

Spotkanie z powieścią “Szalony mag”, zapewnia nam sobą porcję niezwykłych doznań i emocji, które nie pozwalają oderwać się od tej lektury choćby na krótką chwilę. Jest to zasługą wielu czynników, od świetnego pomysłu i sprawnego przełożenia go na karty literatury począwszy, poprzez świetny warsztat pisarski Rafała Dębskiego, a na widowiskowości i niezwykłym klimacie tej narracji, skończywszy. To wszystko sprawia, że lektura tej książki niesie nam wielką przyjemność i przednią zabawę, jak i też rozbudza nasz apetyt na ciąg dalszy tej fantastycznej sagi, która wydaje się zbliżać coraz większymi krokami do swojego finału. Tymczasem zachęcam gorąco do  sięgnięcia po tę książkę, która ma nam sobą tak wiele do zaoferowania!

 

Recenzja pierwszej części serii: “Żelazny Kruk. Wyprawa” Rafała Dębskiego.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *