Fantastyka Fantasy Książki dla młodzieży

“Żelazny Kruk. Gniazdo” – Rafał Dębski

Każda przygoda musi kiedyś się skończyć, choćby była najbardziej intrygującą i fascynującą ze wszystkich. Nie inaczej jest także i z naszą czytelniczą przygodą w postaci śledzenia porywającego cyklu fantasy dla młodzieży pt. “Żelazny Kruk”, którego autorem jest Rafał Dębski. Oto dziś mamy przyjemność poznać finalną odsłonę trylogii w postaci powieści “Gniazdo”, która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Jak już wiemy z powyższego wstępu, pozycja ta wieńczy sobą długą, niebezpieczną i wypełnioną przygodami wyprawę młodego chłopca o imieniu Evah, który to wraz z poznanymi kompanami zmierza do siedziby potwornego Żelaznego Kruka. Zanim jednak tam dotrą i wypełnią swoją misję, muszą pokonać Szalonego Maga i wydobyć od niego informacje na temat kryjówki Kruka. Zadanie to nie będzie łatwe, gdyż ten dysponuje wielką mocą, o czym przyjdzie przekonać się bohaterom na własnej skórze. Ponadto wędrówka ta zawiedzie ich ku tajemniczym górskim szlakom, wśród których także będzie kryć się wiele niebezpieczeństw.

Rafał Dębski zaoferował nam tym cyklem coś, czego bardzo brakowało i wciąż brakuje na gruncie współczesnej, polskiej literatury. Tym czymś jest porywająca, emocjonująca i poruszająca powieść dla młodzież, która nie ucieka od trudnych i bolesnych tematów, ale i która jednocześnie tyleż bawi czytelnika, co i wychowuje. Wbrew pozorom nie często mamy okazję spotkać się z takimi książkami, które dla czytelników w wieku 12 – 15 lat będą tyleż dojrzałe, jak i bezpiecznie w swej narracji. Tak właśnie ma się rzecz z tą trylogią i jej niniejszym zwieńczeniem, w którym nie zabrakło wielkiej przygody, zaskakujących zwrotów akcji, pokaźnej porcji humoru, jak i też naprawdę wzruszających emocji.

Jeśli chodzi o samą fabułę tej opowieści, to przedstawia się ona naprawdę ciekawie. Począwszy od punktu wyjścia, czyli pojmania wędrowców przez Szalonego Maga, poprzez ich drogę ku siedzibie Żelaznego Kruka i kończąc na wydarzeniach tam się rozgrywających, zawsze jest niezwykle interesująco, klimatycznie i emocjonująco. To nie tylko walka z mieczem w ręku, odkrywanie sekretów tego przedziwnego świata i wypełnianie się na naszych oczach przeznaczenia, ale również intrygujące rozmowy i relacje pomiędzy grupą wędrowców, którzy odkrywają przed sobą sekrety z przeszłości, jak to bywa pomiędzy prawdziwymi przyjaciółmi. Relację tę wieńczy zaś mocny, ale też i w mej ocenie piękny, finał tego powieściowego cyklu.

O postaciach i miejscu akcji tej książki można by mówić bardzo długo, zachwycając się tak jednym, jak i drugim. Odważny i prawy Evah, tajemniczy i zawsze opanowany Jakub, beztroski i lubujący się w niewybrednych żartach Mavaren, coraz bardziej towarzyski i godny zaufania Kellan, czy też wreszcie krnąbrna, ale z każdym dniem jakby nieco mniej, księżniczka Cellara – to oni budzą tu naszą ciekawość, zaintrygowanie i sympatię. Oczywiście, pojawi się tu także kilku nowych bohaterów – z samym Żelaznym Krukiem, na czele. Ciekawość budzi także ten quasi średniowieczny świat, który odkrywa przed nami wiele tajemnic, okazując się być tym, co z jednej strony było już jakby sugerowane, ale z drugiej i tak potrafi nas ów prawda wielce zaskoczyć.

Dobrze czyta się tę książkę! Dobrze, z uwagi na jej niezbyt skomplikowany charakter, pokaźną porcję akcji, humoru i wzruszeń, jak i wreszcie niezwykły klimat, który przyczynia się do tego, że bardzo lubimy tych bohaterów i czujemy się w ich towarzystwie naprawdę świetnie. Oczywiście, nie jest to dzieło wybitne i zapewne nie będzie stanowić ono jednej z najważniejszych odsłon współczesnej literatury fantasy, ale za to niesie nam wielką przyjemność, zapewnia wspaniałą zabawę i pozwala cieszyć się kwintesencją młodzieżowej literatury. Naturalnie, po tytuł ten mogą sięgnąć czytelnicy w każdym wieku, o czym niech świadczy fakt, że ja mam już sporo więcej lat, a bawiłam sie przy tej lekturze przednie!

“Żelazny Kruk. Gniazdo” to udane, interesujące i mające sobą wiele do zaoferowania, zwieńczenie powieściowego cyklu Rafała Dębskiego. To doprowadzenie do końca drogi Evaha, zamknięcie najważniejszych wątków i podanie nam odpowiedzi na kluczowe pytania, które dręczyły nas od pierwszego tomu trylogii. Dlatego też gorąco polecam sięgnięcie po ten tytuł wszystkim wiernym fanom niniejszego cyklu, a pozostałych sympatyków dobrej powieści fantasy zachęcam do sięgnięcia po pierwszą część tej sagi – książkę “Żelazny Kruk. Wyprawa”.

“Żelazny Kruk. Gniazdo” i inne książki przygodowe dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Poniżej znajdziecie linki do recenzji poprzednich części z serii:

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *