Kryminał, sensacja, thriller

“Żałobnica” – Robert Małecki

Książka Roberta Małeckiego

Robert Małecki – jeden z najpopularniejszych, najbardziej cenionych i najlepszych pisarzy spod znaku literackiego kryminału powraca! Powraca z najnowszą i w mej ocenie najbardziej zaskakującą w jego dotychczasowych karierze, powieścią pt. “Żałobnica”, która stanowi odrębną książkę, nie wchodzącą w skład żadnego z powieściowych cykli tego autora. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Główną bohaterką opowieści jest Anna  – tytułowa żałobnica, która pochowała właśnie swojego męża i pasierbicę, którzy ponieśli śmierć w wypadku na przejeździe kolejowym. Kilka tygodni po tej tragedii ginie bez śladu dróżniczka, która feralnego wieczoru nie opuściła szlabanów na przejeździe w wyniku omdlenia. Siłą rzeczy podejrzenie pada także na Annę, która niewątpliwie miała motyw ku temu, by pozbyć się kobiety. Co więcej, sprawą zajmuje się także miejscowy dziennikarz, który dociera do dramatycznych i tajemniczych wydarzeń z młodości Anny. Prawda o nich może okazać się dla niej bardzo niebezpieczna.

“Żałobnica” to powieść spod znaku mrocznego thrillera i kryminału, która przedstawia tragiczną historię wprost z życia wziętą, która jednak po pewnym czasie odkrywa swoje drugie dno związane tajemniczą, traumatyczną i dramatyczną przeszłością głównej bohaterki. I już w tym względzie książka ta różni się od poprzednich dzieł autora, gdzie główne role przypadały zawsze silnym, męskim postaciom po przejściach. Tym razem mamy okazję poznać równie silną kobiecą postać, która stara się pokonać demony przeszłości, uciec od odpowiedzialności i jeśli to możliwe, naprawić dawne błędy. Druga różnica wiąże się zaś z charakterem tej opowieści, który przybiera postać bardziej obyczajowej i dramatycznej historii, aniżeli stricte kryminalnej. To ciekawe, inne i intrygujące spojrzenie na twórczość Roberta Małeckiego.

“Żałobnica” opiera się na pierwszoplanowej narracji głównej bohaterki, która dzieli się z nami swoimi wydarzeniami z życia – już po śmierci męża i pasierbicy, jak i też retrospektywnymi wspomnieniami sprzed wielu lat, które przenoszą nas do pewnej małej, urokliwej wsi pod Krakowem. Te dwa wątki łączą się tu ze sobą z każdą kolejną stroną w coraz większym stopniu, decydując tym samym o dalszych losach głównej bohaterki.  W obu przypadkach jest ciekawie, intrygująco i bardzo tajemniczo, zaś psychologiczne i refleksyjne sceny przeplatają się tu płynnie z mocną i mrożącą krew w żyłach akcją. Na końcu mamy zaś spektakularny i dramatyczny finał, którego chyba nikt nie mógłby się spodziewać.

Anna jest niezwykle interesującą postacią, o której nie możemy powiedzieć jednoznacznie czy jest dobrym, czy też złym człowiekiem. Możemy za to stwierdzić, iż cechuje ją silna osobowość, umiejętność zachowania pozorów oraz wielkie opanowanie, które pozwala przetrwać jej ten trudny czas, jak i też stanąć do konfrontacji z tymi, którzy pragną zniszczyć jej życie. I muszę przyznać, że bardzo dawno nie spotkałam się z tak ciekawą, mocną i niejednowymiarową kobiecą bohaterką w polskiej literaturze współczesnej, jak właśnie na kartach niniejszej powieści.

Nie sposób nie docenić warstwy psychologicznej tej opowieści, która odnosi się do traumy straty głównej bohaterki, ale też i jej koszmarnych wspomnień z młodości. Autorowi udało się oddać tu w perfekcyjny sposób samotność, poczucie pustki i bezsilność człowieka, którego życie – być może nie idealne, ale jednak w ogólnym zarysie szczęśliwe, rozsypało się nagle niczym domek z kart. Wgłębiamy się w psychikę Anny, dzielimy z nią jej koszmarne lęki oraz poznajemy jej nową codzienność, która wiąże się ze świeżymi oraz rozdrapanym przez dziennikarskie śledztwo ranami z przeszłości.

Robert Małecki przyzwyczaił nas swoimi poprzednimi książkami do tego, że potrafi perfekcyjnie potęgować napięcie i dozować nam okruchy prawdy w taki sposób, byśmy do samego końca nie mogli być pewni, jak potoczą się losy bohaterów. I tak też jest i tym razem, gdy śledzimy losy Anny, odkrywamy jej liczne sekrety oraz zbliżamy się do kluczowych odpowiedzi na najważniejsze pytania, nie będąc pewnymi tego, dokąd one nas zaprowadzą. I jeśli chodzi o mnie, to tak właśnie wyobrażam sobie literacki kunszt na polu powieści spod znaku thrillera i kryminału, w której to wszystko jest możliwe, ale absolutnie nic pewne do końca.

Powieść “Żałobnica” to literacka uczta z najwyższej półki, którą docenią zarówno wierni miłośnicy twórczości Roberta Małeckiego, sympatycy polskiego kryminału, jak i też ci czytelnicy, którzy uwielbiają historie o dramatycznym życiu i niesprawiedliwości losu. Porywająca fabuła, barwni bohaterowie, niepowtarzalny klimat i wielkie emocje – to wszystko czeka na nas podczas lektury tej książki, do której to poznania gorąco was zachęcam!

“Żałobnicę” i inne książki Roberta Małeckiego znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *