Literatura Obyczajowa

“Zakochane Trójmiasto” – antologia opowiadań

Miłość przybiera najróżniejsze postaci i zwykła objawiać się w najmniej spodziewanych momentach. Nie ważne kim jesteś ani czym się zajmujesz, tobie także może się to przytrafić. Czar Trójmiasta sprawia, że ludzkie serca otwierają się na nowe, nieznane dotąd lub dawno zapomniane doznania, których w głębi serca każdy z nas potrzebuje. W końcu niektórzy wierzą, że pewne miejsca mają szczególną moc, którą dzielą się z ludźmi, zmieniając ich losy. Poruszając się w wyjątkowej, nadmorskiej scenerii pozwalamy się ponieść emocjom i rzucić w wir zaskakujących (ale czy aby na pewno przypadkowych?) wydarzeń.

W antologii znajdziemy dziesięć skrajnie różnych historii, które łączą jedynie dwie cechy. Pierwszą jest to, iż opowiadają o miłości. Miłości w wielu formach. Można się bowiem zakochać na nowo, po raz pierwszy albo mocniej niż nigdy dotąd.

W rozdziale „Nie uciekaj”, rozpoczynającym książkę, poznajemy parę uciekinierów. To, przed czym uciekają, to ich dawne traumy, które starają się przepracować. Po czasie okazuje się, że dużo łatwiej jest radzić sobie z problemami we dwójkę niż samotnie. Czy jednak piękne potrafią jeszcze komuś zaufać? Czy będą w stanie porzucić przeszłość i budować razem przyszłość?

„Perfekcyjna katastrofa” opowiada zaś o tym, że nawet najbardziej przemyślany plan może się pokrzyżować. Dlatego też czasem nie warto walczyć o kontrolę nad sytuacją, tylko dać się ponieść chwili. Doznania mogą być niesamowite. W końcu jak to mówią: „co cię nie zabije, to cię wzmocni”. To mogłoby być motto historii pewnej urokliwej perfekcjonistki, której skrzętnie zaplanowany ślub okazał się najgorszym dniem jej życia.

W „Tatuażu serc” mamy do czynienia z wręcz baśniową historią. Mężczyzna po przeszczepie serca zaczyna widywać w snach pewną kobietę. Podświadomość mówi mu, że skądś ją zna. Wie, gdzie chowa sukienki, zna jej imię, pamięta, że nazwała swojego psa Skarpeta. Problem polega na tym, że kiedy się budzi, ogarnia go pewność, że nigdy w życiu jej nie spotkał. Skąd więc może znać tyle szczegółów z jej życia? Sny pojawiają się coraz częściej, zaczynają być uzależniające i stają się obsesją naszego bohatera, który próbuje zrozumieć ich sens.

Te i wiele innych opowiadań budują razem czarodziejską otoczkę nadmorskiej okolicy, w której wszystko może się zdarzyć.

Antologia o Trójmieście, gdzie na każdym kroku można znaleźć swoją miłość stwarza bardzo przyjemny i romantyczny klimat – aż chce się wyjechać nad morze! Piękne opisy przyrody czy zaludnionych miast pozwalają spojrzeć nam na nasze życie nieco łaskawiej. Pomagają się zatrzymać i zachłysnąć urodą otaczającego nas świata. Świata pełnego uczuć i przeżyć.

Choć wszystkie rozdziały traktują o szeroko pojętej miłości, to z całą pewnością historie te nie są powtarzalne. Każda ma swój niepowtarzalny nastrój. Bazują na innych problemach i rozterkach do przezwyciężenia. Niektórzy bohaterowie żyją sobie najspokojniej w świecie, kiedy nagle na ich drodze staje druga osoba, a oni pojmują, że to właśnie na nią czekali. Inni zaś przeszli już bardzo wiele i wydaje się im, że wielka, prawdziwa miłość nie jest im pisana. Kiedy odczuwają jej namiastkę, starają się odepchnąć ją od siebie. Z pewnymi rzeczami jednak nie da się walczyć. Przecież przed przeznaczeniem nie da się uciec, prawda?

Autorka recenzji: Klaudia Sowa

“Zakochane Trójmiasto” i inne książki miłosne znajdziesz w księgarni selkar.pl

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *