Fantasy Książki dla młodzieży

“Zaginione miasta. Strażniczka” – Shannon Messenger

Strażniczka

Miłośników książek młodzieżowych fantasy w naszym kraju, spotkała oto wspaniała niespodzianka! Otóż po wielu latach oczekiwania także i oni mogą poznać porywający i bestsellerowy cykl Shannon Messenger pt. “Zaginione miasta”, który do dnia dzisiejszego liczy sobie już osiem części. My mamy przyjemność poznać pierwszą z nich – “Strażniczkę”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa IUVI!

Główną bohaterką opowieści jest dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Sophie. Od najmłodszych lat skrywa ona swój wielki sekret, jakim to jest umiejętność czytania w myślach innych ludzi. Skąd wziął się ten dar i jakie jest jego przeznaczenie? – tego Sophie nie wie, ale wierzy, że kiedyś pozna prawdę. Odpowiedzi na to pytanie przyjdą wcześniej, niż mogłaby ona podejrzewać, kiedy w jej życiu pojawia się tajemniczy chłopiec – Fitz, która posiada podobny dar, jak i też zna prawdę o jego pochodzeniu. Okazuje się, że Sophie nie pochodzi z tego świata, lecz z magicznej krainy elfów i innych fantastycznych nacji – Zaginionych Miast. Tym samym Sophie podejmuje decyzję o powrocie do domu, która na zawsze już odmieni całe jej życie.

“Strażniczka” to nowoczesna, ale i zarazem klasyczna powieść fantasy, w której główna bohaterka musi odnaleźć swoje przeznaczenie, poznać własne korzenie, jak i też nauczyć się żyć w świecie magii, smoków, krasnali i walki dobra ze złem. I tak – skojarzenia ze słynnym dziełem J.K. Rowling – “Harrym Potterem”, będą tu jak najbardziej na miejscu, z drobną różnicą, że w tym wypadku mamy do czynienia z dziewczęcą bohaterką, innym światem magii oraz nieco mniej mrocznym charakterem całej opowieści, co w mojej ocenie jest akurat jak najbardziej korzystne i dobre dla młodego czytelnika.

Fabułę książki wypełnia relacja o kolejnych niezwykłych losach głównej bohaterki, która po poznaniu prawdy o swoim pochodzeniu, musi odnaleźć się nie tylko w nowej rzeczywistości, ale też i w nowym domu, jakim staną się dla niej Zaginione Miasta. A rzecz nie jest łatwa, gdy z dnia na dzień musi poznać prawa, obyczaje i codzienność życia elfów, prawidła magii, jak i też rolę, jaka jest jej pisana. Co więcej, w świecie tym nie brakuje także i tych, którzy zrobią wszystko, by pozbyć się jak najszybciej nowej mieszkanki tego miejsca, w którym wedle nich, nie powinno być dla niej miejsca. Przygoda, liczne niespodzianki oraz  kolejne odkrywane sekrety i tajemnice przeszłości Sophie – oto kwintesencja tej fabularnej opowieści, która porywa nas sobą od pierwszych chwil.

Wiele dobrego możemy powiedzieć o osobie głównej bohaterki – Sophie. To niezwykle inteligentna, odważna, a do tego obdarzona wielką wrażliwością, dziewczynka. Od pierwszych chwil czujemy do niej wielką sympatię, życzymy jej z całych sił, by odnalazła się w swoim nowym, elfim życiu, jak i też pokonała wszelkie trudności, których będzie nie mało. Autorka zaoferowała nam postać bohaterki, z którą bez trudu będzie mógł się identyfikować każdy dziecięcy i nastoletni czytelnik, przeżywając wraz z nią niezwykłe wzruszenia, radości, ale też i gorzkie chwile smutku. Co więcej, poznamy tu znacznie więcej barwnych postaci z drugiego planu, m.in. na czele z tajemniczym i bardzo pomocnym Fitzem.

Jeszcze większe wrażenie wywiera na nas obraz rzeczywistości Zaginionych Miast, która oczarowuje nas swoim rozmachem, szczegółowością opisu i klimatem rodem z najpiękniejszej baśni. To świat elfów, ich wyniosłości, tradycji, przedziwnych obyczajów, ale też i burzliwej historii, która wciąż daje o sobie znać, decydując o losach współczesnych. Obok elfów są także krasnale, karły, a nawet i najprawdziwsze dinozaury, nie wspominając o przedstawicielach kilku pomniejszych, fantastycznych nacji. Pięknie przedstawiaj się tu również wspaniałe budowle, na czele z akademią nauki, w której przyjdzie Sophie zdobywać bezcenną wiedzę. I naprawdę jest się czym tutaj zachwycać, odkrywając krok po kroku ten magiczny świat.

Jeśli lubisz wielką przygodę, codzienność wypełnioną czarami, jak i odkrywanie zagadek skomplikowanej przeszłości, to powieść “Strażniczka” jest właśnie dla Ciebie! Jej lektura przyniesie nam wspaniałą rozrywkę, zapewni przednią zabawę oraz obdarzy pięknymi emocjami, które sprawią, że czasami będziemy się uśmiechać, a innym razem ronić łzę współczucia względem losów Sophie. W mej ocenie jest to bardzo udana i mająca wiele do zaoferowania książka, do której to poznania zachęcam tym bardziej, iż wkrótce ukażą się w naszym kraju kolejne części tego cyklu. Polecam – naprawdę warto!

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *