Fantastyka Fantasy Książki dla młodzieży

“Zaginione Miasta. Nadpłomień” – Shannon Messenger.

Sympatycy bestsellerowego cyklu fantasy dla młodzieży pt. “Zaginione Miasta”, mają oto kolejny powód do radości! Właśnie teraz ukazała się bowiem w naszym kraju najnowsza i zarazem trzecia już odsłona tej serii – książka “Nadpłomień”, która przedstawia kolejne niezwykłe przygody głównej bohaterki w świece magii, czarów, telepatii i walki dobra ze złem. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Iuvi.

Sophie Foster jest już gotowa na to, by stanąć do walki… Po wielu dniach nauki, szkoleń i ćwiczeń, ale też i dramatycznych wydarzeń z poprzednich tomów, jest już gotowa do konfrontacji ze swoimi porywaczami, którzy stanowią wciąż zagrożenie dla niej samej, jak i innych mieszkańców Zaginionych Miast. Wobec braku pomocy ze strony członków tajnej organizacji “Czarny Łabędź”, przystępuje sama do realizacji niezwykle ryzykownego planu. Niestety, decyzja ta okaże się tragiczną w skutkach, która stawia ten cały magiczny świat na krawędzi wojny, a jej mieszkańców przeciwko niej… Na szczęście, pojawi się ktoś, kto wyciągnie pomocną dłoń do dziewczynki…

Niniejsza opowieść stanowi w mej ocenie najciekawszą, najbardziej dramatyczną i zarazem najefektowniejszą część cyklu Shannon Messenger. Dzieje się tak z tego względu, iż po raz pierwszy decyzje i kroki głównej bohaterki dotyczą już nie tylko jej samej, ale też przyszłości całego świata “Zaginionych miast” i jego mieszkańców. To również zdecydowanie najbardziej mroczna, poruszająca i skomplikowana odsłona tej serii, co wiąże się m.in. z polityką, spiskami i realnym zagrożeniem wojną, jakie się tu pojawia. I w mej ocenie jest to jak najbardziej słuszna i właściwa decyzja autorki, która wraz z dojrzewaniem i dorastaniem głównej bohaterki, zmienia także charakter swojej relacji…

Tradycyjnie już scenariusz wydarzeń skupia się na osobie i kolejnych przygodach Sophie, która nie jest już tą samą wystraszoną i niepewną siebie dziewczynką, a odważną, dzielną i budzącą respekt, bohaterką. Tytuł ten stanowi dla niej zaszczyt, ale też i wielki ciężar, gdy jej decyzje i kroki prowadzą do niezwykle napiętej sytuacji, jaką jest widmo najprawdziwszej wojny. I tak też poznajemy kolejne przygody tej bohaterki, jej niełatwą sytuację w związku z działaniem pewnej grupy spiskowców oraz kroki związane ze zwróceniem się o pomoc do najwierniejszych przyjaciół, którzy tym samym ryzykują własne życie. To barwna, poprowadzona w zawrotnym tempie i niezwykle widowiskowa historia, którą wieńczy również spektakularny i zakasujący finał.

Sama fabuła to jednak nie wszystko, gdyż równie udanie wypadają tu takie kluczowe, literackie elementy, jak kreacje bohaterów i miejsca akcji książki. Co do postaci, to oczywiście największe wrażenie wywiera na nas osoba samej Sophie, która na naszych oczach dorosła, stała się świadomą swojej wyjątkowej mocy i gotową do tego, by stanąć do walki z siłami zła. To już zupełnie inna bohaterka, którą doceniamy przede wszystkim za jej odwagę, determinację w działaniu i dobre serce, które wciąż każe jej myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych. Lubimy Sophie, darzymy sympatią i kibicujemy w tym, by poradziła sobie z całą serią problemów i wyzwań, przed jakimi staje.

Świat “Zaginionych miast” ujmuje nas z kolei swoim rozmachem, niepowtarzalnym klimatem i opisem codzienności życia elfów, krasnali, smoków i innych rozmaitych nacji, które egzystują w tej quasi średniowiecznej scenerii. To również magia, coraz bardziej skomplikowana polityka, a nawet i widmo wojny, które po raz pierwszy w tak wyraźny sposób ukazuje także tę bardziej mroczną i chyba też bliską nam – ludziom, twarz tego baśniowego świata. Poza tym mamy przyjemność odkrywać kolejne sekrety i tajemnice tego miejsca, których wciąż jest bardzo wiele…

Książki fantasy dla młodzieży powinny nieść przede wszystkim zabawę i udaną rozrywkę – i tak też się dzieje w tym przypadku. Lektura “Nadpłomienia” porywa nas od pierwszych chwil, oczarowuje swoim klimatem i sprawia, że z każdą stroną odczuwamy coraz większe napięcie i ciekawość tego, jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki. W mej ocenie jest to zdecydowanie najlepsza, gdyż rozbudowana w największym stopniu i wypełniona najmocniejszymi emocjami, odsłona cyklu Shannon Messenger.

Reasumując – jeśli mieliście przyjemność poznać dwie poprzednie części tej fantastycznej sagi, to musicie sięgnąć również po tę niniejszą, która wprowadza w życie bohaterów tak wielki zamęt i niewiadomą, jakiej nigdy byśmy się nie spodziewali. Dla nas – czytelników, jest to oczywiście jak najbardziej dobra wiadomość, gdyż w ten sposób nasza przyjemność z lektury jest jeszcze większa. Z tego względu polecam wam sięgnięcie po ten tytuł – naprawdę warto!

 

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *