Książki dla kobiet Literatura Obyczajowa

“Z piasku i popiołu” – Amy Harmon

Pomoc, solidarność, współczucie – te niezwykłe wartości okazują się dziś tak bardzo rzeczywistymi, gdy cały świat i każdy z nas niesie wsparcie wszystkim tym, którzy go potrzebują w tym trudnym czasie walki z epidemią. I chyba też po raz pierwszy od bardzo dawna zrozumieliśmy to, jak ważnym jest by pomagać ludziom, którzy nie mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. I dlatego też właśnie na te obecne dni polecam wam lekturę niezwykle poruszającej i w mej ocenie bliskiej nam w tym czasie powieści Amy Harmon “Z piasku i popiołu”. To powieść o tym, jak ważne jest bycie dobrym człowiekiem w czasie dramatu i niepewności.

Włochy, rok 1943. Znajdujący się pod niemiecką okupacją kraj przechodzi niezwykle trudny czas, który w szczególnie straszliwy sposób dotyka żydowskich obywateli Italii. Jedną z taki osób jest Eva Rosselli – młoda kobieta, która znajduje schronienie w katolickim klasztorze dzięki pomocy Angela Bianco – księdza i zarazem jej wieloletniego przyjaciela sprzed lat, z którym niegdyś łączyła ją miłość. To spokojne miejsce pozwala odnaleźć kobiecie spokój i bezpieczną przystań, jak i też dodaje odwagi ku temu, by i ona niosła pomoc innym ukrywającym się Żydom. Jednak wojna nie pozwala cieszyć się jej długo tymi specyficznym chwilami szczęścia, szykując dla niej i Angela niezwykle dramatyczny czas wielkiej próby.

Niniejsze dzieło tej niezwykle popularnej amerykańskiej pisarki i dziennikarki, stanowi połączenie wojennej powieści historycznej z niezwykle poruszającą opowieścią obyczajową. Połączenie, które z jednej strony skupia się na ukazaniu okupacyjnego piekła włoskich Żydów, niesienia im pomocy ze strony Kościoła oraz codzienności życia w Rzymie okresu wojny. Z drugiej zaś przedstawia nam piękną i zarazem bardzo skomplikowaną relację pomiędzy parą głównych bohaterów – niegdyś przyjaciółmi i zakochanymi w sobie nastolatkami, a dziś katolickim księdzem i Żydówką, której to ocalił on życie. I trzeba przyznać, że z połączenia tych dwóch wątków powstała piękna, mądra i tętniąca emocjami książka.

Konstrukcja fabularna powieści przybiera chronologiczny układ, gdy najpierw poznajemy okoliczności pierwszego spotkania pary głównych bohaterów, następnie ich przyjaźń, miłość i dramatyczne wypadki, które stanęły na drodze do ich wspólnego szczęścia. Dopiero potem przychodzi czas na wojenną teraźniejszość, ponowne spotkanie Evy i Angela, jak i wreszcie ich barwne, okupacyjne losy. I tak też zmienia się charakter tej relacji, przechodząc płynnie z obyczajowej historii do mrocznej, wojennej opowieści, którą znaczą wielkie dramaty i nie mniejsze emocje. Dzięki temu też lektura ta jest tak intrygująca, zaskakująca i fascynująca do ostatniej strony, którą wypełniają piękne i zapadające w pamięci zdania.

Bardzo ważną częścią tej książki jest ukazanie trudnej relacji pomiędzy katolickim księdzem i Żydówką. Łączy ich przyjaźń, a może coś więcej. On jest człowiekiem o dobrym sercu, gotowym na poświęcenia dla innych i czyniącym wszystko, co w jego mocy, by być dobrym duchownym, choć wybór tej życiowej drogi nie przyszedł mu łatwo. Ona jest niezwykle silną, odważną, charakterną, ale też i wrażliwą kobietą. Cechy te okażą się niezwykle ważne w tym, by mogła pokonać na swojej drodze wiele pułapek i problemów. To piękna, niezwykle realistyczna w swych kreacjach para bohaterów, której nie sposób nie obdarzyć wielką sympatią.

Nie mogę nie wspomnieć również o wspaniałym zobrazowaniu jednego z najpiękniejszych miast świata – Rzymu. Rzym przyjmuje tu jednak zgoła odmienne, gdyż wojenne szaty, ukazując nam co prawda nieco inny obraz okupacji, niż ten znany z naszej historii, ale równie mroczny i straszny – zwłaszcza w kontekście losów Żydów. Oczywiście nadal poznajemy tę piękną architekturę, wspaniałe miejsca i niezwykłą kulturę “wiecznego miasta”, ale też wojenną codzienność, która wiąże się z wiecznym strachem, biedą i ludzkim dramatem. Dzięki temu książka charakteryzuje się tak niezwykłym, niepowtarzalnym, kontrastującym piękno ze złem klimatem.

Po powieść tę może sięgnąć bardzo szerokie grono czytelników, gdyż znajdą w niej dla coś zarówno miłośnicy pięknych historii obyczajowych, jak też sympatycy literatury spod znaku wojennej powieści historycznej. Dla mnie jest to jednak przede wszystkim opowieść o ludzkim dobru i chęci niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. W tym przypadku chodzi oczywiście o ratowanie Żydów przed SS i Gestapo…, ale czytając tę książkę nie mogłam nie odnieść jej przesłana do naszej obecnej sytuacji, gdy to tak pięknie wspieramy lekarzy na linii frontu walki z wirusem, czy też pomagamy starszym ludziom w codziennych czynnościach. To piękne przesłanie tej książki – ludzie są dobrzy.

Reasumując – powieść Amy Harmon pt. “Z piasku i popiołu”, to znakomita, wieloznaczna i niezwykle poruszająca historia o zakazanej miłości i pomaganiu drugiej osobie, nawet za cenę własnego życia. To książka, która chwyta za serce, nie pozwala przejść obojętnie wobec losów bohaterów, jak i wreszcie pozostaje na bardzo długo w naszej pamięci. Dlatego też gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł.

“Z piasku i popiołu” i inne książki historyczne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *