Literatura Obyczajowa

“Wyszczekana miłość” – Joanna Szarańska.

książki Joanny Szarańskiej

Z pewnego źródła wiem, że wielu z Was na widok okładki książki z psem w roli głównej, nie może odmówić sobie sięgnięcia po ten tytuł. Przyznam szczerze, że i ja należę do tej grupy czytelników, którzy widząc psiaka lub kociaka na froncie książki, po prostu muszą ją poznać! Oczywiście czasami decyzja ta przynosi pełnię czytelniczej satysfakcji, czasami zaś lekkie rozczarowanie. A jak było w przypadku najnowszej powieści Joanny Szarańskiej pt. “Wyszczekana miłość” (z rudo-białą psiną w kadrze)? O tym postaram się opowiedzieć wam w niniejszej recenzji książki!

Głównym bohaterem opowieści jest Piotr – młody mężczyzna, który na wskutek pewnego niefortunnego zbiegu okoliczności traci nagle pracę, pieniądze i dach nad głową. Na szczęście z pomocą przychodzi jego ekscentryczna ciotka, która proponuje mu swój dom na czas wyjazdu do sanatorium – po warunkiem, że ten zaopiekuje się przygarniętą przez nią suczką – Terpentyną. I wszystko potoczyłoby się zapewne swoim spokojnym rytmem, gdyby nie fakt, że pewnego dnia psina znika bez śladu, a przyspieszony termin powrotu ciotki zbliża się wielkimi krokami. Jak się wkrótce okaże, ze zniknięciem Terpentyny wiąże się osoba pewnej pięknej, rudowłosej kobiety.

Powieść ta jest znakomitą, niezwykle intrygującą i świetnie napisaną, komedią obyczajową. Cechują ją wielkie emocje, zawrotne tempo akcji, ale też i realizm, co zawsze warto docenić na polu tego literackiego nurtu. I znajdą tu dla siebie coś miłośnicy poruszających historii o miłości, jak i również sympatycy psów, gdyż to właśnie urocza Serpentyna okaże się jedną z najważniejszych postaci tej opowieści. I tak też oto trafia w nasze ręce książka, która sprawdza się idealnie w roli przyjemnej i radosnej lektury na nadchodzący, letni czas.

Fabułę powieści znaczą losy pary bohaterów – z jednej strony Piotra z jego psimi i uczuciowymi perypetiami, z drugiej zaś owej rudowłosej kobiety o imieniu Alicja,  której to losy – m.in. za sprawą zaginionej Terpentyny, zwiążą się z losami powyższego mężczyzny. I jak na dobrą komedię przystało, mamy tu całą masę zwariowanych pomyłek, przedziwnych wydarzeń i nieporozumień, które to wypełniają sobą kolejne dni w życiu bohaterów. Dzieje się tu bardzo wiele, co chwilę nas coś mocno zaskakuje, zaś na koniec mamy bardzo emocjonujący finał, który napełnia nas także wielką porcją optymizmu…

Sympatyczni, zabawni i pełni uroku są z pewnością najważniejsi bohaterowie tej książki. Piotr jest miłym, dobrym z natury, choć też trochę i zagubionym w codzienności życia, mężczyzną, który ma wielki dar do wpadania w niezwykłe kłopoty. Alicja jest zaś niezwykle intrygującą, wrażliwą i inteligentną kobietą, która kocha zwierzęta, a do tego też i poszukuje swojego szczęście w życiu. Trzecią ważna postać – Cioteczkę z Kotem (bez kota – to wyjaśni się samo podczas lektury), cechuje natomiast niezwykle zwariowany sposób bycia i specyficzne poczucie humoru… Oczywiście mamy tu również uroczą psinkę – Terpentynę, której to nie sposób nie pokochać!

Bardzo dobrze wypada także przedstawiony w tej powieści obraz naszej współczesnej rzeczywistości, która to w odróżnieniu od wielu innych podobnych książek, wydaje się być jak najbardziej realną. Realną chociażby na polu trudności wiązania końca z końcem, specyfiką komplikacji zmiany zawodu, czy też wreszcie samego życia zwykłych ludzi. To bardzo dobre posunięcie autorki, dzięki któremu  powieść ta zyskuje wiele dobrego w oczach czytelnika i przekonuje go jeszcze bardziej do uwierzenia w tę miłosną i zarazem psią, opowieść…

Lektura ta upływa nam w bardzo szybkim tempie, co jest zasługą wartkiej akcji, wielkich emocji i kolejny niezwykłych zdarzeń, jakie wypełniają sobą strony tej pozycji. To również bardzo współczesny i codzienny język, który idealnie oddaje sobą klimat tej rzeczywistości. I dlatego też spotkanie z tym tytułem niesie nam wielką frajdę, zapewnia świetną zabawę i obdarowuje nas ogromną porcją dobrej energii. Można bowiem powiedzieć o tej powieści to, że jest ona “literackim antydepresantem” na wszelkie nasze smutki i gorsze dni.

“Wyszczekana miłość” to wspaniała, przezabawna i emocjonująca powieść Joanny Szarańskiej, która z pewnością oczaruje i zachwyci wszystkich miłośników dobrej, obyczajowej literatury w naszym kraju. Zachwyci też sympatyków książek z psami w roli głównej – tak pod kątem swojej klimatycznej okładki, jak i też barwnej fabuły. Tym samym też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który okaże się idealnym wyborem na czas wakacyjnej lektury.

“Wyszczekaną miłość” i inne książki Joanny Szarańskiej znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *