Reportaż, literatura faktu

“Wyspa niebieskich lisów” – Stephen R. Bown

Motyw dalekich podróży i ekspedycji naukowych to coś, za czym naprawdę przepadam. Uważam, że niesamowite jest móc zapoznać się z wiedzą na temat tego, jak niegdyś naukowcy radzili sobie ze wszelkimi przeciwnościami losu i w jaki sposób dokonywali wielkich odkryć. A jednym z ciekawszych tego typu przedsięwzięć w dziejach ludzkości jest zdecydowanie Wielka Ekspedycja Północna, znana również jako Druga Ekspedycja Kamczacka dowodzona przez Vitusa Beringa, duńskiego żeglarza służącego w rosyjskiej marynarce.

Sama ekspedycja była wynikiem ogromnej ciekawości świata, która charakteryzowała ówczesnego władcę rosyjskiego, Piotra Wielkiego. W książce Wyspa niebieskich lisów można nawet co nieco poczytać o jego sylwetce i fascynacji niemal wszystkim, co go otaczało! Wszędzie próbował doszukać się czegoś interesującego, w każdym mieście, które odwiedzał, pragnął coś zobaczyć, nawet jeżeli jego mieszkańcy uznawali, że nie ma na co patrzeć. I tak oto zlecił on wyprawę, która miała na celu eksplorację wielkich obszarów, od Syberii aż po wybrzeża Ameryki Północnej.

Była to iście wizjonerska wyprawa, niesamowicie kosztowna, ale niestety prawdopodobnie też nie do końca przemyślana. Piękne jest jednak to, że tak wielu żeglarzy i naukowców podjęło się tego zadania i zgłębiało sekrety otaczającego ich świata. Opisywali nowe gatunki, nowe lokalizacje geograficzne, byli zafascynowani tym, co odkryli. Wśród członków wyprawy można było znaleźć wielkich fascynatów, którzy nie dbali o jakiekolwiek wygody czy obcowanie z innymi członkami ekspedycji, tylko całkowicie poświęcali się swojemu zadaniu. Oto opowieść o ludziach pełnych pasji i nadziei, którą czyta się nawet nie jak coś dokumentalnego, a jak niezwykły pamiętnik podróżniczy.

Jest to książka napisana w naprawdę bardzo przyjemny sposób. Z niebywałą lekkością, co nie zawsze charakteryzuje książki z literatury faktu. Przez tę opowieść się po prostu płynie i chociaż nie brakuje tutaj faktów historycznych czy naukowych, to mimo wszystko Stephen Bown zaprezentował to w naprawdę przystępny sposób. Pojawia się wiele ciekawostek z samej wyprawy, jak i z życia poszczególnych jej członków, a także kilka sympatycznych informacji o carze Piotrze Wielkim. Ciekawie śledziło się losy tej ekspedycji, chociaż czytelnik stawał się również świadkiem sporej ilości trudów, z którymi mierzyli się ci śmiałkowie.

O tym, że była to chwilami wyprawa nieprzemyślana, mogą świadczyć problemy, z którymi mierzyli się członkowie ekspedycji. Tym, co stało się w pewnym momencie oczywiste był głód. Z czasem pojawianie się różnego rodzaju chorób, w tym chociażby spędzającego wszystkim sen z powiek szkorbutu, wynikającego z ubogiej diety. Syberia zdecydowanie nie jest środowiskiem przyjemnym, w którym ktoś z własnej woli chciałby długo przebywać. Jednak to właśnie tam zaczęto opisywać nowe gatunki, chociażby syren morskich czy innych zwierząt lubujących się w tamtych okolicach. Niestety, wszystkie nowoodkryte gatunki z czasem trafiały też na talerz naukowców i żeglarzy.

Zdecydowanie jest to książka, która zasługuje na uwagę. Porusza nie tylko kwestię tego, jak niegdyś wyglądały ekspedycje naukowe i jak badacze wykonywali swoją pracę, ale pojawia się też tutaj motyw samego przetrwania czy walki z przeciwnościami losu. Chwilami zatraca się tutaj granica pomiędzy zdrowym rozsądkiem i szaleństwem, z jednej strony należy podziwiać tych ludzi za odwagę, ale jednak chwilami należy się zastanowić nad tym, dlaczego niejednokrotnie podejmowali oni nieprzemyślane i głupie decyzje. Ale co zrobić, takie realia niejednokrotnie charakteryzują wielkie opowieści związane z historią ludzkości!

Wszyscy fani literatury faktu czy też dalekich podróży i motywu odkrywania nowych lądów powinni czuć się usatysfakcjonowani ową lekturą. Obszerna, znakomicie napisana, pełna faktów i ciekawostek.

“Wyspę niebieskich lisów” znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *