Książki dla kobiet

“Wymrrruczane szczęście” – Joanna Szarańska.

Książka Joanny Szarańskiej

Nie powinno się oceniać książki po okładce… Tak, wiem. Jednakże wiedza wiedzą, ale gdy spojrzymy na okładkę najnowszej powieści Joanny Szarańskiej pt. “Wymrrruczane szczęście”, to w jednej chwili uznajemy ów tytuł za wyjątkowy, wspaniały i konieczny do poznania. Nie może być inaczej, gdy spoglądamy na pięknego, zielonookiego kotka w pościeli – zresztą sami spójrzcie i się zachwycajcie! A gdy już się napatrzycie, to zapraszam do poznania mojej opinii o tej powieści.

Główną bohaterką książki jest Emilia Kot – rozwódka, matka dwójki bliźniaków, próbująca wyjść na prostą, wciąż młoda kobieta. Zanim to jednak nastąpi będzie musiała zmierzyć się z utratą pracy, w czym wydatnie pomogą jej niesforne dzieci. Wówczas jednak z pomocą przychodzi pewna ekscentryczna staruszka, która oferuje Emilii i bliźniakom dach nad głową w domu pewnego charakternego pisarza, w którym ma dbać o porządek. Jak się szybko okazuje, Owczarek – tak się nazywa ów pisarz, posiada równie ekscentryczną kotkę, która bardzo szybko namiesza w życiu nowych lokatorów.

Dzieci, kot, dwoje samotnych dorosłych ludzi i pewna przesympatyczna, ale też i wielce rezolutna staruszka – oto gotowy przepis na udaną komedię obyczajową! To właśnie te postacie oczarowują nas swoimi charakterami i sposobem bycia, zapraszają do udziału w całej serii niezwykłych i przezabawnych zdarzeń, jak i wreszcie obdarzają potężną dawką pozytywne energii, która w tym  pandemicznym czasie przyda się każdemu z nas. Najważniejsze wydaje się to, że lektura tej książki pozwala nam się odprężyć, wyśmiać za wszystkie czasy i uwierzyć w to, że dobry los i szczęście wciąż gdzieś istnieją obok nas – ot, wystarczy jedynie trochę na nie poczekać…

Poznając kolejne perypetie Emilii dajemy się porwać bez reszty tej komediowej historii, która najpierw zapoznaje nas z główną bohaterką i jej dziećmi, a następnie stawia wobec nowej sytuacji w ich życiu – zamieszkania w domu pisarza. Od tej chwili akcja nabiera tempa i rozpędu, gdy z jednej strony dzieci wpadają na sto szalonych pomysłów na sekundę, Emilia Kot i Grzegorz Owczarek przechodzą transformację swojej relacji z wojennej na bardzo życzliwą, a kotka o imieniu Cholera znika pewnego dnia bez śladu. Oczywiście, to tylko kilka z wątków tej opowieści, która nas bawi, intryguje i fascynuje do ostatniej strony.

Największą atutem tej książki, są jej bohaterowie. Poczciwa, życzliwa i niezwykle silna w codziennej walce z przeciwnościami losu Emilia; wiecznie zagubiony i zapatrzony w siebie Grzegorz; rezolutnie i nie uznające ciszy bliźniaki w osobach Sebastiana i Sabinki oraz bardzo inteligentna, sprytna i mająca ciągoty do swatania innych, babcia Gertruda. To właśnie oni kradną tu nasze serca, rozczulają i bawią do łez. A – jest jeszcze oczywiście przepiękna kotka Cholera, która oczarowuje nas swoim anielskim wyglądem i nieco bardziej piekielnym charakterem, ale i tak nie sposób jej nie pokochać!

Opowieść ta jest idealnym wyborem dla miłośników obyczajowych i rodzinnych komedii, w której to miłość, przyjaźń, ale też i zwyczajne ludzkie dobro, są najważniejsze. Tytuł ten zachwyci sobą także sympatyków książek ze zwierzętami w roli głównej – a w szczególności kociarzy, którzy będą oczarowani kreacją Cholery. Co ciekawe, książka ta sprawdzi się również doskonale jako lektura dla całej rodziny – włącznie z dziećmi, co nie zdarza się często w odniesieniu do współczesnej literatury obyczajowej. Przede wszystkim bowiem jej strony wypełnia dobry, ciepły i bezpieczny humor, któremu nie sposób jest się oprzeć.

Najnowsze dzieło Joanny Szarańskiej pt. “Wymruczane szczęście” to piękna, intrygująca i świetnie napisana komedia. Jej fabuła, postacie i klimat są równie wyjątkowe, jak wspominana na wstępie okładka z przecudownym kociakiem w roli głównej. Jak się tym samym okazuje, czasami warto ocenić i “docenić” książkę po okładce! Polecam – to znakomity, literacki pocieszyciel na gorsze dni!

“Wymrrruczane szczęście” i inne książki Joanny Szarańskiej znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *