Książki dla młodzieży

“Wiśniowe serce” – Cathy Cassidy

Lato kojarzy mi się nieodłącznie z trzema rzeczami – słońcem, owocami i miłością! I dokładnie te same skojarzenia mogą odnosić się do bardzo letniej, ciepłej i zabawnej powieści obyczajowej “Wiśniowe serce” autorstwa Cathy Cassidy. Lektura tej pozycji przynosi nam wszystkie smaki i kolory lata, fundując jednocześnie znakomitą rozrywkę na czas wakacyjnej lektury. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa IUVI i jest pierwszą częścią cyklu “BOMBOnierki”.

Główną bohaterką opowieści jest nastoletnia dziewczyna – Cherry. To właśnie codzienność tej wesołej, wrażliwej i zarazem uwielbiającej bujać w obłokach nastolatki ulegnie całkowitej przemianie wraz z przeprowadzką do domu nowej partnerki jej ojca, wraz z którą zyskuje w ciągu jednego dnia cztery przyrodnie siostry! I choć początkowo trudno jest się jej odnaleźć w tak głośnym, tętniącym życiem i kolorowym domu, to z każdym z dniem zaczyna czuć się tam naprawdę dobrze. Wtedy jednak dochodzą do głosu uczucia, a dokładniej rzecz ujmując zauroczenie pewnym przystojnym młodzieńcem, który to jednak okazuje się być  chłopcem jednej z nowych sióstr Cherry! Oczywiście z takiego obrotu wydarzeń nie może wyniknąć nic dobrego.

“Wiśniowe serce” to intrygująca, emocjonująca i bardzo zabawna opowieść dla młodzieży. W roli głównej występują pierwsze zauroczenia, konflikty z rodziną, a przede wszystkim dorastanie, które wiąże się tyleż z blaskami, co i cieniami, życia. Choć dominującym motywem jest tu cała masa zabawnych nieporozumień i rywalizacja pomiędzy Cherry i najstarszą z jej przyrodnich sióstr – Honey, to nie zabrakło tu także o wiele bardziej poważnych i trudnych motywów, jak chociażby tęsknota z mamą, trudność zaakceptowania wyborów taty, czy też wreszcie burzliwe łączenie dwóch rodzin w nową, spójną całość.

Opowieść tę poznajemy za sprawą pierwszoosobowej relacji i narracji głównej bohaterki – Cherry. To właśnie ta trzynastoletnia dziewczyna dzieli się z nami opisem kolejnych wspólnych dni z nową rodziną, własnymi wątpliwościami i nadziejami, jak i też smutkami, które dzieli z samotnością natury angielskiej prowincji. I wydaje się być to jak najbardziej właściwym rozwiązaniem autorki, gdyż dzięki temu poznajemy całe życie i cały świat tej tak bardzo doświadczonej przez los dziewczynki. To także jej oczyma odkrywamy nowy dom, nowe miasto i nową rodzinę, co również wydaje się niezwykle intrygujące. A poza tym czeka nas tu wiele zabawnych scen, ekscytujące chwile konfliktu z Honey, jak i wreszcie zaskakujący finał, którego chyba nikt nie mógłby się spodziewać.

Jeśli chodzi o bohaterów, a w zasadzie bohaterki tej książki, to są one z pewnością niezwykle barwnymi postaciami. Coco, Skye, Summer i Honey – cztery nastoletnie dziewczęta o bardzo ekstrawaganckich charakterach, jak i też zupełnie odmiennych osobowościach, dzięki czemu nieustannie nas tu czymś zaskakują. Do tego jest jeszcze oczywiście sama Cherry – bardzo sympatyczna, choć i w jakimś stopniu zamkniętą w świecie swojej wyobraźni, dziewczyna, która w nowym domu i nowych okolicznościach życia, zaczyna się otwierać na świat. To ciekawe, mające wiele do zaoferowania i bardzo naturalne w swych rolach, nastoletnie bohaterki tej książki.

Jeszcze większe emocje budzi w nas obraz literackiej rzeczywistości tej powieści, czyli codzienności życia w przedziwnym, angielskim domu rodziny Tanberry. Codzienności, na którą składa się wszechobecny hałas, krzyki, głośny śmiech i kłótnie nastoletnich dziewcząt  – jakże mogłoby być inaczej – ale także i wielkie zamieszanie związane z otwieraniem wytwórni czekolady, jaką planują stworzyć rodzice dziewczynek. I jest tu tym samym niezwykły klimat cukierkowej słodkości, który to jednak absolutnie nam nie przeszkadza. Dla mnie najważniejsze wydaje się bowiem to, że jest to realistyczne spojrzenie na – co prawda nico dziwną, ale jednak zwyczajną, rodzinę po przejściach

“Wiśniowe niebo” to powieść idealna dla nastoletniego czytelnika z kilku ważnych względów. Przede wszystkim opowiada o dorastaniu i związanych z nim problemami, ukazując jednocześnie pomocne środki na to, by pokonywać te mniejsze i większe kłopoty. Jednocześnie lektura ta uświadamia nam to, jak ważnym w życiu człowieka jest rodzina, na pomoc i wsparcie której zawsze możemy liczyć, a o czym tak często zapominamy właśnie w wieku “nastu” lat. I wreszcie  książka ta niesie sobą niezwykle ciepłe, mądre i piękne emocje, które napawają czytelnika dobrą i bardzo pozytywna energią, której nie można tu przecenić.

Słowem podsumowania –  powieść “Wiśniowe serce” to ciekawa, napisana w świetny sposób i wypełniona pięknymi emocjami, idealna propozycja dla nastoletnich czytelniczek. Jest to bowiem książka o życiu dorastających dziewczyn i zarazem dla dorastających dziewcząt, które odnajdą w niej wiele własnych “spraw”, co z pewnością przyczyni się do jeszcze cieplejszego odbioru tej pozycji. Oczywiście ze swej strony zachęcam was do sięgnięcia po tę pierwszą odsłonę cyklu “BOMBOnierki”, życząc podczas lektury wielu niezwykłych wrażeń i emocji.

“Wiśniowe serce” i inne książki obyczajowe dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *