Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Winni jesteśmy wszyscy” – Bartosz Szczygielski

książka Bartosz Szczygielski

Bartosz Szczygielski należy bezsprzecznie do grona najlepszych polskich “kryminalistów” literatury! Status ten osiągnął za sprawą swojego bestsellerowego cyklu o komisarzu Gabrielu Bysiu, a dziś potwierdza ten fakt najnowszym dziełem – powieścią “Winni jesteśmy wszyscy”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. I to właśnie o tej książce postaram się opowiedzieć jak najwięcej w poniższej recenzji.

Głównym bohaterem opowieści jest Konrad Łazar – młody pracownik jednego z warszawskich biurowców, którego życie zmieniało się na zawsze pewnego leniwego, piątkowego popołudnia. Wtedy  wkroczył do jego miejsca pracy pewien mężczyzna z bronią w ręku, którego następstwem była wielka tragedia. Kilka miesięcy później Konrad będzie musiał zmierzyć się raz jeszcze z traumą tamtego dnia, gdy oto zostanie poproszony o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności samobójczej śmierci młodej dziewczyny, która podobnie jak Łazar, owego feralnego dnia była w biurze, w którym doszło do przerażających zdarzeń. Jego prywatne śledztwo przyniesie odpowiedzi, których nikt nie mógłby się spodziewać.

Perfekcja – to pierwsze i chyba też najlepsze słowo, jakie przychodzi mi na myśl względem oceny tej książki. Mówię tu o perfekcji pisarskiego warsztatu Bartosza Szczygielskiego, który dba o każdy drobiazg, scenę i wypowiadane słowo, tak by łączyły się one w spójną i logiczną całość. Owa perfekcja przejawia się również na polu kreowania wyrazistych postaci bohaterów, manipulowania chronologią zdarzeń i podziałem na dwa kluczowe tory relacji, z których to każdy przedstawia te same zdarzenia, ale w zupełnie inny sposób. I wreszcie myślę tu o perfekcji budowania napięcia, które od pierwszych chwil udziela się nam w największy, możliwy sposób.

Fabułę książki wypełniają kolejne wydarzenia z udziałem Konrada, które obejmuje sobą zarówno to, co wydarzyło się przed miesiącem w jego miejscu pracy, jak i też późniejszy czas, gdy podejmuje się on rozwikłania zagadki samobójstwa koleżanki. Przemierzanie Warszawy, docieranie do miejsc, które mogą przynieść odpowiedzi oraz konfrontacja z ludźmi, których lepiej na co dzień unikać – to, ale także i skrupulatne łączenie ze sobą poszlak, wskazówek i śladów, wypełnia sobą kolejne strony książki. Nie zabrakło tu również mocnych scen akcji, jak i też udanych akcentów o obyczajowo-komediowym charakterze, które dodają tej historii niezwykłego kolorytu. Na końcu – jak na dobry kryminał przystało, czeka nas zaskakujący finał.

Konrad Łazar to inteligentny, nieco nazbyt impulsywny, ale też i ze wszech miar zwyczajny facet, który nie przypomina sobą typowego bohatera kryminalnej opowieści, co też wydaje się czynić go tak intrygującą postacią. Przede wszystkim odbieramy go jako człowieka, który znalazł się nagle na życiowym zakręcie, jakiego nigdy wcześnie nie uświadczył. Przez to lubimy tego bohatera, identyfikujemy się z nim i życzymy z całych sił, by pokonał wszelkie problemy i kłopoty. Drugą ważną postacią książki jest wspomagająca go w śledztwie policjantka – Izabela, którą cechuje również wielka inteligencja, determinacja w działaniu i ciekawe poczucie humoru.

Wszystkie dotychczasowe książki Bartka Szczygielskiego były mocno zakorzenione w naszej polskiej codzienności. Nie inaczej jest i z tym tytułem, który zabiera nas tą lekturą do współczesnej Warszawy, odsłania codzienność życia w tym mieście z pracą w korporacji na czele, ale też i ciemnymi stronami stolicy. To także relacja o nas samych, lepszych i gorszych cechach naszych charakterów oraz dramatach zwykłych ludzi, związanych chociażby z chorobami, niepełnosprawnością, czy też biedą. I przyznam szczerze, że nie znam wielu autorów (może poza Robertem Małeckim), którzy piszą tak prawdziwie, przekonująco i realistycznie o naszej polskiej rzeczywistości.

Dobry kryminał to taki, który potrafi zaskoczyć czytelnika. I w przypadku tej książki tak się dzieje, gdy docieramy do końcowych rozdziałów, poznajemy wszystkie odpowiedzi i mimo kilku naszych przypuszczeń upewniamy się, że autor umiejętnie wywiódł nas w pole. To jest piękne, niezwykłe i czyniące powieść Bartosza Szczygielskiego udaną pod każdym względem. Jeśli zatem macie ochotę na moc wrażeń, emocji i czytelniczą rozrywkę z najwyższej półki, to sięgnijcie bez najmniejszego wahania po książkę “Winni jesteśmy wszyscy”!

“Winni jesteśmy wszyscy” oraz inne książki sensacyjne oraz kryminały, znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *