Literatura Obyczajowa Literatura Piękna

“Więcej niż pocałunek” – Helen Hoang

Helen Hoang zadebiutowała poruszając niełatwy temat zaburzeń autystycznych wśród dorosłych. „Więcej niż pocałunek” to erotyczny romans z elementami psychologicznymi inspirowany jej własnymi doświadczeniami – osoby, która również jest dotknięta takimi problemami. To czyni jej pierwszą powieść bardzo autentyczną.

Życie trzydziestoletniej Stelli wypełnia praca, która fascynuje ją bez reszty. Młoda kobieta bez trudu odnajduje się w świecie ekonometrii i matematycznych formuł, a jej kariera kwitnie. Sukcesy na szczeblu zawodowym nie idą jednak w parze z życiem prywatnym. Stella ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Cierpi na zespół Aspergera, który ma ogromny wpływ na jej funkcjonowanie, szczególnie w kwestiach interpersonalnych. Zwykła rozmowa stanowi dla niej duże wyzwanie, a każdy dotyk jest niekomfortowy. Pocałunki i przytulanie budzą w niej nie tylko niechęć, ale wręcz obrzydzenie. Jak w takiej sytuacji nawiązać trwały związek?

Pod wpływem rozmowy z mamą postanawia stawić czoło problemom i spróbować się zmienić. Zabiera się do tego niesztampowo, ale profesjonalnie. Wynajmuje mężczyznę do towarzystwa, który ma pomóc jej przełamać się w kontaktach damsko-męskich.

I tak w jej życiu pojawia się Michael. Ten przystojny, młody mężczyzna wiele już przeszedł. Sytuacja życiowa, a przede wszystkim choroba nowotworowa mamy, zmusiła go do spotykania się z kobietami za pieniądze. Jednak jego wrodzona cierpliwość i ciepło mają pozytywny wpływ na Stellę. Między nimi od razu pojawiają się silne emocje, a początkowe treningi, obejmujące głównie sferę fizyczną, bardzo szybko przeradzają się w coś więcej. Stella pod wpływem jego czułości powoli przełamuje swoje słabości i zaczyna czerpać przyjemność z bliskości drugiego człowieka.

Jak potoczą się ich losy? Czy czysto zawodowa relacja będzie początkiem pięknej miłości?

Choć zakończenie nie zaskakuje, to historia ich uczucia nie jest łatwa. W psychologicznym stylu autorka pokazuje nam typowo ludzkie wątpliwości, z jakimi borykają się bohaterowie. Czują się niedoskonali i niewarci miłości. A czyż nie każdy zasługuje na szczęście? Widać przy tym, jak wiele zależy od prawdziwej, szczerej rozmowy. Ilu problemów udałoby się uniknąć, gdyby ludzie byli bardziej otwarci i nie bali się mówić o swoich emocjach i oczekiwaniach?

„Więcej niż pocałunek” to powieść słodko-gorzka, dotykająca problemu osób, cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Przybliża nam ich świat i ukazuje od innej strony tak, aby łatwiej byłoby go zrozumieć. Choć wydaje się, że temat ten został potraktowany dość powierzchownie, to jednak książka skłania do refleksji i pokazuje chociaż pobieżnie ich uczucia i potrzeby. A te często są takie same jak innych. Może trudniej im okazać emocje, ale mimo wszystko również pragną miłości, troski i akceptacji.

Ta współczesna wersja „Pretty woman” o odwróconych rolach głównych bohaterów, została przedstawiona w lekkim stylu z obszernymi opisami erotycznymi. Wątki łóżkowe dominują przez większą część powieści i przesłaniają nieco istotę problemu, przez co kwestia zaburzeń społecznych jest potraktowana po macoszemu. Jednak przystępny język, jakim została napisana, pomoże trafić do szerszego grona przeciętnych czytelników, którzy po raz pierwszy spotkają się bliżej z autyzmem u osób dorosłych. Nie da się ukryć, że książka Helen Hoang ma swoje wady i zalety, lecz trzeba przyznać, że porusza niezwykle ważny temat, a to kształtuje z niej pozycję wyjątkową.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

“Więcej niż pocałunek” i inne najlepsze romanse książki znajdziesz w księgarni selkar.pl.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *