Literatura Obyczajowa

“Widoki” – Agnieszka Lis

Niemalże równo rok temu poznaliśmy intrygującą i emocjonującą powieść obyczajową Agnieszki Lis pt. “Pocztówki”, która zabrała nas w piękną podróż na Wyspy Kanaryjskie, gdzie śledziliśmy losy przebywających tam polskich turystów. Dziś nadszedł czas na drugą odsłonę tej historii, którą przedstawia nam książka pt. “Widoki” – wydana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona. Poznajmy zatem tę opowieść i dalsze losy jej bohaterów.

Od przedstawionego w pierwszej części cyklu – zimowego wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie, upłynęło już 10 lat. I tak też w życiu bohaterów nastąpiły wielkie i przełomowe zmiany. Dorosły już Kacper stara się ratować swoje małżeństwo, Darek walczy o zawodowy sukces przy wsparciu Agaty, Sandra stara się pogodzić swoje szczęście miłości z trudami wychowywania nastoletniej córki, a Luiza postanawia wreszcie powalczyć o swoją przyszłość. I to właśnie losy tych bohaterów składają się na fascynującą i piękną opowieść o zwyczajnym życiu w szczęściu, smutku, samotności, czy też w pogoni za dawnymi marzeniami.

Niniejsza pozycja stanowi z jednej strony kontynuację i dopełnienie pierwszej odsłony cyklu “Czas na zmiany”, z drugiej zaś oferuje zupełnie inną historię. Inną pod względem zmiany miejsca lokacji akcji książki – ze słonecznych wysp na warszawską codzienność. Zmiana dotyczy także bohaterów, którzy dziś są już o dziesięć lat starsi, dojrzalsi, pewniejsi swoich wyborów, choć niekoniecznie mądrzejsi na polu tego, czym jest dobre życie. W mojej ocenie zmiany te są ją najbardziej udanymi i dającymi opowieści nowe, lepsze i jeszcze bardziej interesujące oblicze.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku “Pocztówek”, tak i tym razem mamy do czynienia z wielowątkową i naprzemienną relacją losów poszczególnych bohaterów i ich bliskich. To sprawia, że fabuła powieści nabiera dużego tempa, wielobarwności i napięcia. W jednej chwili pozostawiamy danych bohaterów w bardzo emocjonującym momencie, by przenieść się do mieszkania innej postaci. Mamy tu małżeńskie i wychowawcze kłopoty, ryzykowną grę na polu walki o zawodowy awans, czy też nowe miłości, które dają postaciom chwile szczęście i nadziei. Chociaż mnie ma tu wielkich i spektakularnych zdarzeń, to jednak opowieść ta intryguje i fascynuje nas do samego końca tym, jak bardzo prawdziwie oddaje współczesne życie Polaków.

Realizm – to słowo wydaje się być kluczowym w kontekście oceny tej książki, która w odróżnieniu od pierwszej części cyklu, skupia się tylko i wyłączne na naszej, polskiej rzeczywistości. Realistyczni, prawdziwi i przekonujący są bohaterowie tej powieści, których czasami darzymy większą sympatią i zrozumieniem – jak ma to miejsce np. w przypadku mojej ulubionej postaci – Sandry, zaś innym razem nieco większym chłodem – patrz, walczący o swoją lepszą przyszłość kosztem innych, Darek. Dzięki temu jednak, że tak naprawdę każde nich jest inne, to postacie są tak bardzo ciekawe i przekonujące do tego, by im uwierzyć. Fascynującym jest także to, że możemy obserwować zmiany charakterów tych bohaterów, jakie zaszły w nich przed te minione 10 lat.

Równie pięknie, prawdziwie i efektownie, jawi się także obraz Warszawy – miejsca,  w którym rozgrywa się akcja książki. To miasto skrajności, czyli z jednej strony luksusu, bogactwa i sukcesu, a z drugiej życia zwykłych ludzi, którzy zmagają się dokładnie z takimi samymi problemami, jak mieszkańcy całego kraju. Co więcej, autorka prowadzi nas po dzielnicach i ulicach Warszawy, opisując jej niezwykły klimat, folklor i przeszłość – m.in. na przykładzie Pałacu Kultury i Nauki, któremu poświęcono tu wiele miejsca. I przyznam szczerze, że jest to jedna z najwspanialszych, czytelniczych podróży po Warszawie, jaką miałam przyjemność odbyć.

Ktoś by mógł powiedzieć, że opowieść o zwykłym życiu i zwykłych sprawach bohaterów, to rzecz mało interesująca. Oczywiście absolutnie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, gdyż wobec natłoku książek o mało realistycznych przeprowadzkach na wieś i zmianach swojego losu na iście bajkowy, to właśnie historia o codzienności w wielkim mieście, kłopotach w pracy, problemach z dorastającymi dziećmi i wypaleniu małżeńskiej miłość, stanowi dla nas ciekawą i znakomitą odmianę. Odmianę, która w jakimś sensie nie tylko gwarantuje nam wspaniałą rozrywkę oraz wielkie emocje, ale też i skłania do refleksji nad naszym życiem i pytaniami o to, czy i u nas nie nadszedł czas na “zmianę widoku”…

Powieść Agnieszki Lis pt. “Widoki” to w mojej ocenie nie tylko udana kontynuacja pierwszej części cyklu, ale też i znacznie lepsza jego odsłona. Lepsza, gdyż bardziej nasza, polska…, a co za tym idzie realistyczna i ze wszech miar życiowa. Wielkie emocje, znakomita rozrywka i poczucie, że mamy do czynienia z historią, która mogłaby wydarzyć się gdzieś obok nas – to tylko kilka z wielu argumentów przemawiających za tym, by sięgnąć po ten tytuł. Polecam – naprawdę warto!

“Widoki” i inne książki new adult znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *