Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Ty będziesz następna” – Jennifer Hillier

książka thriller

Przeszłość, dawna przyjaźń w konflikcie z miłością oraz mroczna zbrodnia – to właśnie te trzy elementy składają się na znakomitą, intrygującą i porywającą powieść Jennifer Hillier pt. “Ty będziesz następna”. Książka reprezentuje sobą jakże popularny nurt mrocznego thrillera sensacji, który odsłania przed nam najbardziej przerażające zakamarki ludzkiej psychiki i to, do czego jest zdolny człowiek. Zapraszam do poznania recenzji tej powieści.

Angela, Georgina i Kaiser – troje szkolnych przyjaciel z liceum, których szczęśliwą codzienność przerwało nagłe i zagadkowe zniknięcie pierwszego z nich…

Czternaście lat później na tyłach posesji Georginy zostają odnalezione szczątki Angeli, która wedle wszelkich informacji miała stać się ofiara seryjnego mordercy – Calvina Jamesa. Mężczyzna ten jest dla wszystkich potworem – poza Georginą, dla której był on pierwszą miłością. Będący obecnie policjantem Kaiser nie ma wątpliwości, że Georgina musiała wiedzieć o zabójstwie Angeli, choć ta nie chce się do tego przyznać. Wszystko to jednak schodzi na drugi plan wobec nowej serii zabójstw, których mógł się dopuścić zarówno zbiegły z więzienia Calvin, jak i ktoś zupełnie inny. Rozpoczyna się walka z czasem.

Złożoność i powyższej notki wydawcy oddaje sobą w idealny sposób wielopłaszczyznową fabułę tej książki, w której to dramatyczna przeszłości i czas młodzieńczej niewinności splatają się z równie mroczną teraźniejszością i rozczarowaniem dorosłym życiem. W tle jest zaś przerażająca zbrodnia, skomplikowana gra kłamstw i pozorów oraz lęk przed tym, co kryje prawda. I zapewniam was z pełnym przekonaniem, że lektura tej książki zaskoczy was niejednokrotnie, każąc zupełnie inaczej spojrzeć na to, co do tej pory wydawało się pewnikiem. Za to jednak kochamy nurt literackiego thrillera, prawda…?

Konstrukcja powieści przybiera bardzo interesującą postać, ukazując nam wydarzenia z “tu i teraz”, by dopiero wraz z postępem relacji odsłaniać przed nami przeszłość życia bohaterów, a dokładniej rzecz ujmując okoliczności zaginięcia Angeli i to, co wydarzyło się wkrótce potem. Tym samym też główna oś relacji skupia się na losach Georginy i Kaisera – niegdyś przyjaciół, zaś dziś osób, które nie mogą, nie potrafią i nie chcą sobie zaufać. Oczywiście jest tu jeszcze ktoś trzeci, kto reprezentuje sobą wszystko to, co najmroczniejsze w ludzkiej naturze. I tak też mamy przyjemność cieszyć się inteligentną, klimatyczną i potęgującą napięcie opowieścią, którą wieńczy mocny i nieprzewidywalny finał…

Książkę tę charakteryzują dobre, kluczowe elementy literackiego rzemiosła. Otóż mamy tu klimatyczną, nieoczywistą i ukazywaną krok po kroku historię o zbrodni i jej tajemnicach, która okazuje się mieć zupełnie inną postać, aniżeli mogłoby się nam wydawać. Nie zabrakło tu również przekonujących w swych kreacjach bohaterów, których poznajemy zarówno jako młodych ludzi, jak i też w ich dorosłych wcieleniach, które bardzo ze sobą kontrastują – m.in. na przykładzie Kaisera, ale też i Geo, której życie nie potoczyło się tak, jak sobie wymarzyła. I wreszcie jest przekonujący obraz amerykańskiej rzeczywistości – tak tej sprzed kilkunastu lat, jak i współczesnej, który obejmuje m.in. codzienność życia w biedzie, policyjną pracę, czy też chociażby pobyt w więzieniu. To wszystko złożyło się na udaną i interesującą opowieść, która porywa od pierwszych stron.

Książka ta jest historią o zbrodni, a właściwie licznych zbrodniach seryjnego zabójcy. Jednocześnie jednak jest to również tragiczna opowieść o straconym życiu, zmarnowanych szansach i złych wyborach, które doprowadziły do najgorszego koszmaru. I w mej ocenie to właśnie ten aspekt wydaje się być tu szczególnie ważnym i kluczowym dla odbioru tej pozycji, gdzie to mamy ukazany w tak mocny sposób destrukcyjny wpływ miłości na czyny człowieka, za które przychodzi zapłacić największą cenę.

Powieść Jennifer Hillier pt. “Ty będziesz następna”, to znakomita, świetnie napisana i trzymająca w napięciu książka spod znaku mrocznego thrillera sensacji. Jej lektura zapewnia nam doskonałą rozrywkę oraz gwarantuje niezwykłe doznania i emocje, o których nie sposób zapomnieć przed długi czas. Myślę, że każdy miłośnik mocnej literatury sensacji będzie w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tą książką, do której to poznania gorąco was zachęcam. Polecam.

“Ty będziesz następna” oraz inne najlepsze książki thrillery znajdziecie na stronie internetowej selkar.pl

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

(1) Comment

  1. zaczytanalala says:

    Ta książka jeszcze przede mną 🙂 Polecam ostatnio przeczytane “Mroczne sekrety”. Świetny thriller, od którego nie sposób się oderwać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *