Literatura Obyczajowa Literatura Piękna Uncategorized

“Tak smakuje miłość” – Agata Przybyłek.

Agata Przybyłek Tak smakuje miłość

“TAK SMAKUJE MIŁOŚĆ” – to tytuł najnowszej powieści niezwykle lubianej i cenionej polskiej autorki – Agaty Przybyłek. Powieści, która łączy sobą w idealny sposób historię obyczajową z niezwykle optymistyczną komedią, jakiej to chyba potrzebujemy wszyscy bez wyjątku, na ten królujący obecnie jesienny czas. Zanim jednak odkryjecie za sprawą tej lektury to, jaki jest ten smak miłości, zapraszam Was serdecznie do poznania moich przemyśleń i refleksji po spotkaniu z najnowszym dziełem pani Agaty!

Fabuła opowieści przedstawia nam niezwykle barwne losy pewnej młodej, aktywnej na polu blogowej twórczości i niezwykle sympatycznej kobiety – Oli. Kobiety, której życie znajduje się oto na dużym zakręcie za sprawą byłej teściowej i karcianej wróżby, na wskutek której to odszedł od niej jej mąż. Jednak Ola nie załamuje rąk i postanawia zmienić swoją codzienność w największym z możliwych stopni, przeprowadzając się w rodzinne strony, odnawiając stary dom i podejmując odważną decyzję o tym, że wyjdzie za mąż za pierwszego mężczyznę, który postanowi zamieszkać z nią w domu po środku lasu… Jak się szybko okaże, los nie pozwoli jej długo czekać na potencjalnego kandydata…

Powieść ta jest bardzo intrygującą, zabawną, jak i też nacechowaną dobrą energią, historią obyczajową. Historią o miłości, jej poszukiwaniu i rodzeniu się nowego uczucia, ale też i próbie wyjścia na prostą po trudnych przeżyciach, gdzie niezbędnym okaże się wsparcie przyjaciół i bliskiej rodziny, którego Oli na szczaęście nie zabraknie. Wszystko to rozgrywa się w sielskim i uroczym zakątku przyrody przy aromatach oraz smakach wspaniałej kuchni, która w znacznej mierze wypełni sobą strony tej powieści. I chyba można pokusić się o stwierdzenie, że tak dobrego, literackiego “antydepresanta” dawno już nie mieliśmy okazji uświadczyć na naszej rodzimej, literackiej scenie.

Lektura tej książki oferuje nam sobą dokładnie wszystko to, czego tylko moglibyśmy od niej oczekiwać. Oto mamy wyrazistą, charakterną i niedającą się nie polubić główną bohaterkę – Olę. Nie zabrakło tu także i równie interesującego, męskiego bohatera w osobie pisarza o imieniu Przemysław,  który wkracza w życie Oli, zmienia je w każdym względzie, a przy tym też i wywołuje szereg niezwykłych zdarzeń. Oczywiście jest tu również potężna porcja humoru, romantycznych spotkań, czy też przekonujące oddanie realiów prawdziwego życia na prowincji, gdzie to zwykłe sprawy są o wiele ważniejsze, aniżeli wielkomiejska moda, kariera i chęć posiadania jak najwięcej… I gdy do tego dodamy solidny pisarski warsztat, bardzo udane dialogi oraz piękny język, to chyba nikogo nie zdziwi to, że spotkanie tą książką upływa nam w błyskawicznym tempie, zaś po dotarciu do jej finału, nie możemy doczekać się już poznania kontynuacji tej opowieści.

Jak wszyscy doskonale wiemy, literatura rozrywkowa ma na celu niesienie nam wspaniałej zabawy, przyjemność i emocji, które trafią do naszych serc. I dokładnie to wszytko daje nam powieść “Tak smakuje miłość”, przy lekturze której to, po prostu nie można znakomicie się nie bawić. Jednak opisana tu historia oferuje nam sobą również piękną lekcję życia, której tematem przewodnim jest umiejętność zamykania za sobą jednego i zazwyczaj trudnego rozdziału, by rozpocząć zupełnie nowy, inny i lepszy. I choć wiele powieści obyczajowych bazuje na tym wątku, to jednak ta  przedstawia go w niezwykle prawdziwy, realistyczny, nacechowany życiową mądrością, sposób. Dzięki temu też wierzymy w historię Oli i Przemka, która to zresztą – wedle słów samej autorki, bazuje na prawdziwych wydarzeniach. I w tym tkwi też w mojej ocenie największa siła tego tytułu.

Miłość, miłością, ale człowiek też jeść musi. I z tego też względu autorka dba tu o nasze zmysły kulinarne, opisując przyrządzanie wspaniałych dań i potraw – m.in. z pierogami i obłędnymi omletami, na czele. Z tego też względu pozwolę sobie stwierdzić, że książka ta nie jest być może najlepszym wyborem dla czytelników na diecie, aczkolwiek z drugiej strony kto wie, być może właśnie dzięki tej lekturze spojrzą i oni inaczej na swoje zmagania, akceptując siebie takimi, jakimi są, jak i też kierując ich wzrok ku rzeczom ważniejszym, aniżeli wskaźnik wagi – np. miłości, przyjaźni i cieszeniu się tym, jak wiele dobrego mamy. Co by jednak nie powiedzieć, to trzeba przyznać obiektywnie, że “kulinarny” klimat tej powieści łączy się idealnie z jej obyczajowym charakterem.

Jeśli zatem szukasz dobrej, osadzonej w naszych polskich realiach i do tego emanującej ciepłem oraz pięknymi emocjami, powieści obyczajowej – to bez wahania sięgaj po najnowsze dzieło Agaty Przybyłek. Właśnie ta książka da nam przyjemność, radość, pokaźną porcję śmiechu oraz energię do działania, by zmienić swoje życie na lepsze. Z tego też względu gorąco zachęcam  do sięgnięcia po  powieść “Tak smakuje miłość”, która ma do zaoferowania sobą naprawdę wiele, a i przy tym reprezentuje gatunek obyczajowej literatury z najwyższej półki.

“Tak smakuje miłość” i inne książki Agaty Przybyłek znajdziesz w księgarni selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *