Książki naukowe oraz popularnonaukowe

“Tajne Archiwum Watykańskie” – Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

księgarnia internetowa

Dzieje Kościoła to temat, którego nie da się zwyczajnie zamknąć w jednej książce. Lejąca się krew, propaganda, liczne sekrety, a także szkodliwa bierność w pewnych kwestiach, kładą się na nim cieniem. To, co na pewno można o nim powiedzieć, to to, że nie raz zmienił losy świata i wciąż na niego wpływa. Co stoi za jedną z najpotężniejszych Instytucji na ziemskim globie?

Tajne Archiwa Watykanu to ogromny zbiór papieskich dokumentów, pism dyplomatycznych i korespondencji, który nie jest, ot tak, dostępny dla pierwszego lepszego śmiertelnika. Dostęp dla ludzi „z zewnątrz” dotyczy głównie naukowców. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu na wielkiej przestrzeni zgromadzono tysiące artefaktów, pamiątek zamierzchłych czasów, stanowiących niewyczerpane źródło informacji o świecie z najróżniejszych epok. Odwiedzenie archiwów to marzenie niejednego pasjonata historii. Jakie zatem sekrety skrywają pilnie strzeżone archiwa?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą nam Grzegorz Górny, odpowiedzialny za tekst wraz z Januszem Rosikoniem, którego zdjęcia dopełniają całość. W książce „Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty historii Kościoła”, wydanej w formie encyklopedycznej, poruszają najciekawsze, a także najbardziej kontrowersyjne wątki związane z dziejami Stolicy Apostolskiej. W końcu nie każdy papież stanowił ucieleśnienie świętości i nie zawsze chrześcijańska miłość do Boga i bliźniego była na pierwszym planie w poczynaniach Watykanu.

Odrębne rozdziały poświęcono tematom takim jak: proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, inkwizycja, czy procesowi Galileusza. Autorzy wytaczają najcięższe działa. Nie omijają drastycznych zdarzeń z przeszłości, przez co czynią książkę dużo bardziej fascynującą i przyciągającą uwagę poprzez tytuły. Można poczytać o reakcji (lub jej braku) Stolicy Apostolskiej wobec Trzeciej Rzeszy i Holocaustu, o podbijaniu Ameryki przez konkwistadorów czy też wojnie w Hiszpanii. Genialna lektura, nie tylko dla zainteresowanych historią Kościoła, ale dla każdego, kto lubuje się w historii w ogóle, albo też przyciągają go takie treści w formie ciekawostki.

Wspaniale do tematyki dobrano zdjęcia, ilustracje i ryciny, które, na szczęście, są bardzo dobrej jakości. Ogólnie, co do graficznego rozmieszczenia, nie można się do niczego przyczepić. Każda strona jest przyjemna dla oka, a przyznaję, że obawiałam się przed otwarciem, że trudno będzie o dobrze oświetlone fotografie z pobytu w archiwum. Ale poza estetycznym wyglądem, także treść została dobrze i sprytnie wyselekcjonowana, dlatego mocno absorbuje. Na początku zamieszczono nam oś czasu, która spaja ważniejsze momenty Tajnego Archiwum Watykańskiego na przestrzeni wieków. To bardzo użyteczne, daje czytelny pogląd, jak pewne rzeczy rozgrywały się przez stulecia.

Jak na wstępie zostało wspomniane, nie da się oddać w jednej książce całej historii Kościoła, nawet na te kilka najsłynniejszych czy też najbardziej kontrowersyjnych wątków, jest to za mało. Dlatego też mamy tu skondensowane to, co wydaje się najważniejsze i warto sięgnąć po jeszcze inne źródła, chcąc odpowiednio poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty w tym zakresie.

Fascynacja Archiwami aż bije od autorów i widać, że książkę stworzyli z wielką pasją, a wizytę w tak niedostępnym miejscu traktują, jako ważną życiową przygodę, która utrwali się na zawsze w ich pamięci. Tajne Archiwa Watykańskie przez kolejne lata pozostaną zbiorem najważniejszych historycznych dokumentów i będą stanowić pomnik przeszłości, natomiast myślę, że książka nie tylko nas o tym zapewni, ale też zachęci do dalszego pogłębiania tematu.

Autorka recenzji: Klaudia Sowa

“Tajne Archiwum Watykańskie” znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *