Horror Kryminał, sensacja, thriller

“Szeptacz” – Alex North.

Za oknem ciemność, szarość, deszcz, chłodny wiatr i swoiste zatrzymanie świata w oczekiwaniu na przedświąteczną gorączkę. I chyba nie można sobie wymarzyć lepszej pory, niż przełom jesieni i zimy, na literackie spotkanie z mrocznym i niepokojącym thrillerem z najwyższej półki. Dlatego też spieszę do was z rekomendacją i zarazem recenzją takowej pozycji, czyli porywającej powieści Alexa Northa pt. “Szeptacz”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Muza!

Opowieść ta przedstawia niezwykłą historię poczytnego pisarza – Toma Kennedy’ego, który zmaga się właśnie z traumą i bólem po śmierci żony. Sytuację tę komplikują jeszcze bardziej jego trudne relacje z dorastającym synem, z którym Tom nie potrafi znaleźć wspólnego języka. Ratunkiem dla obojga ma okazać się wyjazd do małego miasteczka Featherbank, które ma przynieść obojgu spokój, wyciszenie i wspólnie spędzany czas. Tyle tylko, że ta senna miejscowość kryje w sobie mroczną przeszłość związaną z seryjnym mordercą dzieci sprzed dwudziestu lat – określanym mianem “Szeptacza”. I oto dziś, po tylu latach ponownie ginie mały chłopiec, zaś okoliczności sprawy przypominają wydarzenia sprzed dwóch dekad…

Dzieło tego cenionego na wyspach i zarazem debiutującego na polskim rynku autora stanowi misterne połączenie klimatycznego kryminału, mrocznego thrillera i poruszającej opowieści obyczajowej o trudnych relacjach rodzinnych. Otóż każdy z tych powyższych wątków znajduje tu swoje miejsce, ważną do spełnienia rolę, jak i też stanowi kluczowy element w konstrukcji i odbiorze tej książki. I dlatego też możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, że lektura tej pozycji daje nam dokładnie to, czego byśmy mogli od niej oczekiwać – począwszy od intelektualnej zabawy śledczej, poprzez autentyczną porcję strachu, a kończąc na wzruszeniach i silnych emocjach.

Od pierwszych stron dajemy się porwać tej opowieści, która niczym podstępny nurt rzeki, kusi nas swoim intrygującym prologiem, zachęca do zachłannego połykania kolejnych stron, a następnie sprawia to, że nie mamy już ochoty, ale też i racjonalnych powodów, by przerwać to spotkanie choć na krótką chwilę. Jest to zasługą ekscytującej fabuły, która rysuje przed nami losy życiowych rozbitków w osobach Toma i jego syna, którzy zamiast oazy spokoju, znajdują wielkie niebezpieczeństwo. Z każdym rozdziałem ta pierwszoosobowa relacja nabiera tempa, niezwykłego klimatu i przedziwnej atmosfery niepokoju, łączącej się jednocześnie z fascynacją tym, jak potoczą się losy bohaterów. A te wieńczy finał, którego nie spodziewałby się nikt z nas.

Wielkie zasługi w tak przyjemnym i ciekawym odbiorze książki ponoszą z pewnością jej główni bohaterowie. Z jednej strony mamy zmęczonego życiem, niemogącego pogodzić się z niesprawiedliwością losu i tak naprawę walczącego o siebie tylko i wyłącznie z uwagi na synka Toma,  z drugiej zaś dorastającego chłopca – Jake’a, który na swój sposób stara radzić sobie z utratą ukochanej mamy, ale jak to w przypadku dziecka, potrzebuje w tym względzie pomocy ojca. To mądry chłopiec, który szukając wsparcia i uwagi, staje się jednak także łatwą ofiarą do manipulacji… Ta para odgrywa tu główną rolę, ale mamy przyjemność poznać za sprawą tej lektury wielu równie barwnych bohaterów z drugiego planu – tak w osobach nowych sąsiadów, śledczych, jak i “Szeptacza”…

Nie można oprzeć się tu także wrażeniu, że autor umiejscowił akcję powieści w idealnym miejscu, jakim jest mała, angielska mieścina gdzieś “na końcu świata”, w której spodziewalibyśmy się zetknąć ze wszystkim, lecz nie z historią o seryjnym zabójcy dzieci. A jednak… Dzięki temu jakże zaskakującemu kontrastowi, odbieramy to miasteczka w niepowtarzalny sposób, który z jednej strony każe rozkoszować się nam jego urokiem i opisem codziennego życia, a z drugiej napawa nas tak wielkim strachem, iż chcielibyśmy wykrzyczeć do bohaterów z całych sił – “Uciekajcie stąd!”… I choć poznałam w swoim życiu wiele świetnych thrillerów z naprawdę intrygującymi lokacjami, to muszę przyznać, że chyba żadna książka nie wzbudziła w mnie tak dużego niepokoju, jak właśnie “Szeptacz” i jej miejsce akcji w postaci miasteczka Featherbank.

Strach – to kluczowe pojęcie dla opisu tej powieści i oddania emocji, jakie wiążą się z jej lekturą. Najciekawsze jest w nim to, że opiera się on na bardzo prostych środkach oddziaływania na czytelnika – ot, ciemność za oknem, niepokojące szepty i podświadome uczucie, że ktoś przekroczył właśnie próg naszego domu. To tyle i aż tyle, by zawładnąć naszą wyobraźnią bez reszty, dopowiedzieć sobie więcej, niż przekazują same słowa książki i mieć pewność, że wkraczamy na pole bardzo mrocznych wydarzeń, które za chwilę muszą nastąpić. Alex North jest znakomitym autorem mrocznej powieści spod znaku thrillera, o czym przekonuje nas dobitnie ta wspaniała książka.

“Szeptacz” to idealna propozycja dla wszystkich tych czytelników, którzy podczas spotkania z literaturą, uwielbiają się bać. Bać w jak najbardziej realistyczny sposób, czyli za sprawą ludzi, ich czynów i najgłębszych zakamarków człowieczej natury, nie zaś wydarzeń o nadprzyrodzonym charakterze. Ponieważ ja należę do grona tych osób, to lektura tej książki była dla mnie najznamienitszą, czytelniczą ucztą, o której z pewnością nigdy nie zapomnę. Tym samym też nie mogę postąpić inaczej, niż gorąco i z jak największym przekonaniem polecić wam sięgnięcie po ten tytuł, który ma do zaoferowania naprawdę wiele!

“Szeptacza” i inne książki horrory znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

 

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *