Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Sekta” – Marek Stelar

Sekta

“SEKTA” – pod tym intrygującym tytułem kryje się druga i zarazem najnowsza odsłona powieściowego cyklu Marka Stelara, którego głównym bohaterem jest szczeciński nadkomisarz policji, Tomasz Rędzia. I podobnie, jak to miało miejsce w pierwszym tomie serii, tak i tym razem strony książki wypełnia śledcza intryga oraz sceny z prywatnego życia bohatera, który stanowi jedną z najciekawszych postaci na scenie polskiego kryminału. Powieść ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia.

Szczecin, jesień 2020 roku. Nadkomisarz Rędzia podejmuje się rozwikłania kolejnej skomplikowanej sprawy, gdy oto w piwnicach jednego ze szpitali znaleziono rozkładające się zwłoki zamordowanego mężczyzny. Wkrótce okazuje się, że ofiarą jest szpitalny salowy, do którego śmierci przyczynił się najprawdopodobniej jeden z pacjentów, który nagle przepadł bez śladu. Kolejne dni śledztwa łączą ów zbrodnię z zabójstwem szczecińskiego dziennikarza, który zmarł w podobnych okolicznościach. Gdy dochodzi do trzeciego zabójstwa. Rędzia zdaje sobie sprawę, że trwa walka z czasem, której stawką jest życie kolejnych osób.

Kolejny kryminał osadzony w szczecińskich realiach, który ma niezwykły klimat, inteligentny układ zdarzeń i iście filmową akcję – tak można powiedzieć w kilku słowach o najnowszym dziele Marka Stelara, które z pewnością zadowoli sobą wszystkich miłośników tego literackiego gatunku. Mamy tu bowiem do czynienia z mroczną relacją o pragnieniu zemsty, brawurowo wykreowanymi postaciami oraz realnym spojrzeniem na naszą współczesną, w dużej mierze pandemiczną codzienność, która pozwala uwierzyć nam w tę historię. Całości efektu dopełnia zaś znakomity warsztat pisarski autora, który zna przepis na to, jak porwać swoją opowieścią bez reszty.

Marek Stelar wykorzystał tu po raz kolejny dwutorowy układ relacji, gdzie to z jednej strony poznajemy teraźniejsze wydarzenia z udziałem Rędzi i postępy jego śledztwa, zaś z drugiej odbywamy retrospektywną podróż do przeszłości, poznając losy pewnego tajemniczego mężczyzny. Wraz z lekturą kolejnych stron oba te wątki zaczynają zazębiać się w spójną, mroczną i inteligentną całość, która wiąże się z popełnionymi morderstwami i działalnością tytułowej sekty. I nie brak tu nagłych zwrotów akcji, kilku dramatycznych scen, jak i też osobistych perypetii bohaterów, którzy zmagają się z wieloma problemami. To dobrze poprowadzona, niezwykle smutna i poruszająca historia, którą zamyka niezwykle odważny, mocny i pozostający na długo przed oczyma czytelnika, finał.

Opowieść tę można określić mianem niezwykle ludzkiej, gdyż to właśnie człowiek stanowi jej centrum. Człowiek i jego odczucia, które oscylują wokół nadziei, zawiedzionego zaufania, pragnienia zemsty, czy też choćby ludzkiej przyzwoitości, która każe chronić słabszych i walczyć o sprawiedliwość dla tych, którzy już tego sami zrobić nie mogę. I również ludzie są tu najważniejsi – począwszy od poczciwego i bardzo naturalnego w swej kreacji nadkomisarza Rędzi, poprzez pewnego tajemniczego i boleśnie doświadczonego przez los mężczyznę, a kończąc na podłych osobach, które dla zysku są w stanie zrobić wszystko.

Przyjemność płynąca z lektury tej książki jest tym większa, iż opowieść ta została osadzona w na wskroś naszych polskich, współczesnych realiach. I mam tu na myśli zarówno codzienność życia w dużym mieście, pandemiczną sytuacją, przekonujący obraz pracy policji, jak i też retrospektywne spojrzenie na nasz kraj przed kilku laty, które wypełnia sobą pokaźne fragmenty tej relacji. To również świetnie ukazany los biednych ludzi, którzy nie mając celu w życiu stają się podatni na niebezpieczną manipulację.

Ciekawy pomysł, przekonujący bohaterowie, realny obraz polskiej rzeczywistości i umiejętnie budowane napięcie – to wszystko decyduje o jakości i wielkości tej książki, która nas intryguje od pierwszej strony i pozostawia w tym stanie do samego końca. I można powiedzieć o tej powieści, że spełnia wszelkie pokładane w niej oczekiwania, oferując dokładnie wszystko to, co dobry, współczesny miejski kryminał winien zawierać. Marek Stelar jest bardzo dobrym autorem na polu tego literackiego nurtu – po prostu.

Powieść pt. “Sekta” zapewnia wspaniałą zabawę, gwarantuje wielkie emocje i sprawia, że co najmniej kilkukrotnie poczujemy ciarki na naszej skórze. Z pewnością jest to bowiem jedna z najmroczniejszych odsłon tego literackiego nurtu, jaką miałam okazję poznać w swoim życiu. Jeśli zatem lubicie mocne emocje, to ten tytuł jest właśnie na was. Polecam!

Książkę “Sekta” i inne książki kryminały znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *