książki podróżnicze

„Sekrety Florencji” Katarzyna Nowacka

książki podróżnicze

Przez prawie cały rok 2020 podróżowałam palcem po mapie, z rozrzewnieniem wspominając czasy, gdy z dnia na dzień można było spakować walizkę i wyruszyć w nieznane. Moje plany wyjazdowe zniweczyła pandemia, a i w nieco już spokojniejszym 2021 roku niektóre miejsce na świecie pozostają poza zasięgiem obieżyświatów. Na otarcie łez zapalonym podróżnikom zostają książki, dzięki którym bez ruszania się z wygodnej kanapy można odwiedzić najodleglejsze zakątki świata. W nieco bliższą, ale zapowiadającą się niezwykle pasjonująco podróż udałam się ostatnio z „Sekretami Florencji” Katarzyny Nowackiej. Jakie tajemnice jednego z najpiękniejszych miast Włoch odkryła przede mną autorka bloga Dom z Kamienia?

„Inferno”, „Pod słońcem Toskanii”, „Pokój z widokiem”, „Hannibal” czy „Portret damy” to tylko niektóre produkcje, które kręcone były we Florencji. Jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia, czy warto odwiedzić stolicę malowniczej Toskanii, powinien koniecznie obejrzeć któryś z tych filmów, a najlepiej wszystkie – jeden po drugim. Jestem wielką fanką twórczości Dana Browna, więc po lekturze czwartego tomu serii ze światowej sławy specjalistą do spraw symboli – Robertem Langdonem, i ja zapragnęłam przespacerować się uliczkami Florencji Czy prawdą jest, że „aby dobrze ją poznać, nie wystarczy jedno życie?”. Z książki Katarzyny Nowackiej dowiemy się, że Florencja „jest pełna sekretów, legend, mitów, anegdot i oczywiście dzieł sztuki. Tak naprawdę to ona sama w sobie jest jednym wielkim dziełem sztuki”.

„Sekrety Florencji” podzielone są na dwie części. Pierwsza obejmuje dzielnice leżące po prawie stronie Arno, druga – te po lewej. Sama autorka we wstępie zaznacza, że nie mamy tutaj do czynienia ani z książką naukową, ani z klasycznym przewodnikiem. Katarzyna Nowacka zabiera czytelników na wspólny spacer, podczas którego stara się zarazić ich swoją miłością do Florencji. Jej celem jest „ przybliżenie jej ludzkiej twarzy, zaciekawienie legendami i anegdotami, które, być może, zostaną w pamięci na dłużej”. Dlaczego rodzice przed spełnieniem kaprysu dziecka każą mu policzyć pszczoły na postawie pewnego pomnika? I to jedynie „śledząc je wzrokiem, bez dotykania, bez wskazywania palcem”? Czy powinniśmy się śmiertelnie obrazić, kiedy mieszkaniec Florencji nazwie nas „bischero”? Do mieszkańców którego z włoskich miast Florentczycy pałają największą niechęcią? Dlaczego mimo upływu setek lat kopuła Brunelleschiego pozostaje najwyższym punktem miasta? Czy należy się martwić, kiedy po odwiedzeniu największych atrakcji stolicy Toskanii poczujemy zawroty głowy i kołatanie serce? I co z wstrząsem wywołanym podziwianym przez nas pięknem ma wspólnego pan o nazwisku Stendhal? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, koniecznie musicie sięgnąć po „Sekrety Florencji”. Z przyjemnością oglądałam zamieszczone w niej zdjęcia i wielka szkoda, że było ich tak mało, a od opisów kolejnych sufitów wolałabym ciekawostki w rodzaju tej o wysyłanej z ołtarza mechanicznej gołębicy i wybuchającym wozie. Zapewne wpisy z Toskańskich notesów autorki miały nadać treści bardziej osobisty charakter, ale akurat do mnie jakoś nie przemówimy i zamiast nich z chęcią przeczytałabym jakąś „soczystą” florencką anegdotę.

Po lekturze „Sekretów Florencji” już wiem, że muszę ponownie odwiedzić to piękne i fascynujące miasto, bo jest w nim wiele magicznych miejsc, o których nie przeczytacie w tradycyjnych przewodnikach. Raczej nie skuszę się na lampredotto, ale jeżeli ktoś miałyby ochotę spróbować tradycyjnych florenckich potraw, to na końcu książki Katarzyny Nowackiej znajdzie kilka ciekawych przepisów. Bo Florencja to miasto, które należy odkrywać wszystkimi zmysłami…

„Sekrety Florencji” oraz inne książki podróżnicze znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska – Rumin

(1) Comment

  1. zaczytanalala says:

    Zapowiada się ciekawie 🙂 Od siebie polecam „Inkwizycję symetrii istnienia”. Świetna książka, która skłania do przemyśleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *