Książki dla dzieci Książki dla młodzieży

“Realny świat” – Sara Pennypacker

Literatura dziecięca ma za zadanie bawić odbiorcę i zapewniać mu wspaniałą rozrywkę. Czasami jednak zdarza się tak, że oprócz przygody, humoru i fantastycznych zdarzeń, niesie ona również piękną, bezcenną i poruszającą lekcję życia, która z pewnością pozostanie w pamięci czytelnika na długie lata. Taką pozycją jest właśnie najnowsza powieść Sary Pennypacker pt. “Realny świat”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Iuvi.

Głównym bohaterem książki jest jedenastoletni chłopiec o imieniu Ware, który wyraźnie odróżnia się od swych rówieśników tym, że lubi samotność, ciszę, spokój i niezwykłe wyprawy do świata własnej wyobraźni. Tym bardziej nie może dziwić fakt, że narzucona mu przez rodziców wizja wakacyjnej półkolonii w mieście, nie budzi jego entuzjazmu. Jednak podczas pierwszej wizyty w domu kultury odnajduje on w jego pobliżu niezwykłe miejsce – mały skrawek zieleni, otoczony pozostałościami starego muru, a w nim dziewczynkę, która dba o to miejsce. Tą osobą jest Jolene – charakterna, krnąbrna i na pozór niesympatyczna nastolatka, która to jednak wraz z kolejnymi dniami stanie się niezwykle bliską osobą dla Ware’a. Ten wakacyjny czas ich pięknej przyjaźni, przygody i niezwykłych wyzwań, odmieni już na zawsze życie obojga…

Powieść ta stanowi sobą prostą, ale też i niezwykle intrygującą historię o pięknie przyjaźni, wakacyjnym czasie beztroskiego spędzania czasu i poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, którym okazuje się być mały skrawek zieleni w środku wielkiego miasta. Jednocześnie jest to także poruszająca relacja o inności, godzeniu się z tym faktem i próbie wykorzystania jej do spełniania wspaniałych marzeń, które mogą uczynić życie dwojga dzieci szczęśliwszym. I przyznam szczerze, że nie spodziewałam się po tej książce tak wielu emocji i wzruszeń, jakie to spotkały mnie podczas lektury tych 320 stron, co kolejny raz przekonuje mnie do tego, że literatura jest wciąż nieodgadnioną zagadką…

Konstrukcja powieści przedstawia kolejne wakacyjne losy głównego bohatera – Ware’a, który na wskutek niefortunnego wypadku babci i licznych obowiązków rodziców, musi spędzić lato na półkolonii. To jednak właśnie ten zbieg okoliczności sprawia, że odnajduje on swoje zielone królestwo i opiekującą się nim Jolene, z którą to wspólnie zamienia to miejsce we własną oazę piękna i spokoju, stylizowaną na średniowieczny zamek. I to właśnie ów przemiana, wzajemne relacje pomiędzy dziećmi i pewien piękny film, stanowią główne elementy tej relacji, która oscyluje gdzieś pomiędzy realizmem i światem niezwykłej wyobraźni Ware’a. I choć być może akcja nie pędzi tu z zawrotną prędkością, to opowieść ta jest porywającą, emocjonującą i niezwykle klimatyczną do samego końca…

Ware i Jolene  – to właśnie ta para dziecięcych bohaterów czyni tę opowieść tak niezwykłą. On jest specyficznym chłopcem, który często zamyka się w świecie swojej wyobraźni, nie potrafi nawiązywać kontaktów z innymi dziećmi i żyje wedle swojego wyobrażenia o byciu najprawdziwszym, średniowiecznym rycerzem. Ona jest szorstką w obyciu, boleśnie doświadczoną przez los i skrywającą się pod lustrzanymi szkłami okularów, niezwykle charakterną dziewczynką, która żyje wedle własnych zasad. Oboje są autsajderami, introwertykami i samotnikami, których jednak połączy przyjaźń, zaufanie i podobne spojrzenie na to, czym jest otaczający ich świat. To wspaniali, tak bardzo niezwyczajni i piękni bohaterowie, których nie sposób nie polubić od pierwszych chwil.

Nie mniej interesująco przedstawia się rzeczywistość tej książki, którą tworzy z jednej strony wakacyjny czas wspólnych spotkań i zabaw Ware’a i Jolene, zaś z drugiej swoiste przekształcanie tejże codzienności za pomocą wyobraźni chłopca, która m.in. czyni go rycerzem, ich wspólny zakątek ogrodowej zieleni – zamkiem, a Jolene królewną, której musi on bronić przez całym światem. To właśnie owe przenikanie się realizmu z magią wyobraźni czyni ten świat tak pięknym, emocjonalnym i na swój sposób baśniowym – również wtedy, gdy przywdziewa on szaty codziennego życia. Myślę, że każde dziecko będzie zachwycone tym literackim obrazem, który nie przestaje nas zaskakiwać do ostatniej strony.

Piękna, mądra, życiowa bajka – tak określiłabym niniejsze dzieło Sary Pennypacker, po które to mogą sięgnąć w mej ocenie zarówno dziecięcy czytelnicy, jak i dorośli. Tak naprawdę jest to bowiem uniwersalna opowieść o życiu, przyjaźni i samoakceptacji, która niesie nam wspaniałą rozrywkę, udaną zabawę i wielkie emocje. “Realny świat” stanowi bowiem jedną z tych nielicznych odsłon współczesnej literatury, które czynią nas lepszymi ludźmi – tak po prostu… Polecam!

“Realny świat” i inne książki dla dzieci i młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *