Książki dla kobiet Literatura Obyczajowa

“Przebudzona” – Agnieszka Lis

Miłość siostrzana czy też miłość do mężczyzny – która z nich okaże się silniejszą? Czy zwyciężą więzy krwi, zdrowy rozsądek i poczucie przyzwoitości czy też szalę przechyli pożądanie, namiętność i pragnienie szczęścia?  Odpowiedzi na te wszystkie ważne pytania przynosi nam lektura intrygującej i poruszającej powieści Agnieszki Lis pt. “Przebudzona”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Zanim jednak poznacie je sami za sprawą lektury tej pozycji, pozwólcie, że najpierw podzielę się własnymi przemyśleniami ze spotkania z tą opowieścią.

To historia o dwóch siostrach – Liliannie i Honoracie, które łączą więzy krwi, ale dzieli wszystko inne, czego wyrazem są liczne konflikty i nieporozumienia w ich relacji. Jednak rodzina to rodzina, a ponieważ tej się nie wybiera, obie starają się zakopać swój “wojenny topór”. Okazją ku temu wydaje się zaproszenie Lilianny przez jej starszą siostrę do Anglii, gdzie Honorata wiedzie od wielu lat swoje szczęśliwe życie. Po przyjeździe relacje sióstr zaczynają nabierać coraz lepszych kształtów, przynajmniej do czasu, gdy obie siostry poznają przystojnego i  szarmanckiego Anglika – Philipa. Mężczyzna ten zjednuje sobie z miejsca przychylność Honoraty, z którą zaczyna łączyć go romans. Jednak w  przeddzień wyjazdu Lilianny wydarzy się coś, co na zawsze odmieni ją samą, jak i też jej przyszłość.

Agnieszka Lis, czyli niezwykle doświadczona i ceniona przez polskich czytelników autorka, zaprasza nas tym razem do spotkania z intrygującą, klimatyczną i odważną opowieścią obyczajową spod znaku namiętnego romansu. Opowieścią o skomplikowanych relacjach rodzinnych, przełamywaniu własnej nieśmiałości, jak i przede wszystkim odkrywaniu ukrytych pokładów namiętności, które z czasem zaczynają decydować tak naprawdę o całym życiu człowieka, nie bacząc przy tym na konsekwencje, jakie chwile uniesień mogą za sobą pociągać. I dlatego też ta wielowątkową pozycja potrafi oczarować, porwać i  zachwycić od pierwszej do ostatniej strony.

Zgodnie z powyższymi słowami książka ta przedstawia  wydarzenia z  udziałem głównej bohaterki, Lilianny, które to składają się na kilka kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest z pewnością jej relacja z Honoratą, jak i też związany z nią pobyt w Anglii, którego konsekwencją jest znajomość z  tajemniczym Philipem. Kolejny wątek wiąże się z następstwami tego spotkania, które znajduje swój obraz już w Polsce i w codzienności życia Lilianny, która zaczyna dostrzegać i poświęcać się temu, co do tej pory wydawało się dla niej czymś odległym i niedostępnym, ale też i wiążącym się z niebezpiecznymi przemianami w psychice kobiety.  I wreszcie trzeci ważny plan tej opowieści – niespodziewane pojawienie się w życiu sióstr ich ojca, który porzucił swoją rodzinę przed laty, a dziś powraca w pewnym ważnym celu. I trzeba przyznać, że każdy z  tych wątków jest równie interesujący, emocjonujący i fascynujący.

Zagadkowe postacie to również ważny aspekt spotkania z tą książką, który budzi nasze emocje i wielkie zaintrygowanie. Oczywiście najwięcej możemy powiedzieć o Liliannie, która z nieśmiałej, spokojnej i łagodnej kobiety, staje się na naszym oczach kimś na wzór femme fatale, i która to przemiana naprawdę wiele ją kosztuje. To barwna, potrafiąca nas zaskoczyć, ale też i budząca naszą wielką sympatię, postać. Nie mniej ciekawie jawią się pozostali bohaterowie na czele z wolną i pewną siebie, choć przez to nie zawsze rozsądną – Honoratą, czy też przystojnym, szarmanckim, ale też i kryjącym swoje mroczne oblicze, Philipem. To bardzo intrygujący trójkąt, którego poznawanie daje wiele satysfakcji i  emocji.

Bardzo ważną bohaterką tej opowieści jest także namiętność. Namiętność, którą odkrywamy za sprawa licznym scen erotycznych z udziałem bohaterów książki, ale którą też cechuje niezwykła zmysłowość, subtelność i lekkość. Nie są to bowiem szczegółowe i bardzo obrazowe sceny, a raczej ukazane za sprawą pięknego języka, napięcie i emocje, fragmenty, które dają nam odpowiednie środki i  pole do popisu dla naszej wyobraźni. Myślę, że w kontekście tak wielu dziś obecnych książek z mocną erotyką w tle, to zastosowane przez autorkę rozwiązanie wydaje się być ze wszech miar właściwym i trafnym. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najbardziej intrygujące w kontekście erotyki jest to, co ukryte pomiędzy słowami i znaczeniami.

“Przebudzona” to opowieść o wielu obliczach, w tym także i o trudnej kwestii autodestrukcji człowieka, który po przekroczeniu pewnej granicy, zaczyna pogrążać się coraz to bardziej i bardziej w swoistej matni pragnień, ale też i  uzależnień od tego, co daje mu poczucie pełni życia. To niezwykle skomplikowany i ważny wątek tej książki, który w dużej mierzy czyni ten tytuł innym, niż mogłoby się nam wydawać przed przystąpieniem do jego odkrywania.

Emocje, rozrywka, chwile niezwykłych uniesień – to wszystko gwarantuje nam lektura najnowszej powieści Agnieszki Lis, do której poznania gorąco zachęcam i namawiam. To książka, którą czyta się w błyskawicznym tempie i z  nieustającym zaintrygowaniem. To jak potoczą się dalszy losy bohaterów naprawdę ciekawi. Dlatego też jestem w pełni przekonana, że każdy miłośnik dobrej, obyczajowej literatury w naszym rodzimym wydaniu, będzie w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tym tytułem.

“Przebudzoną” i inne książki Agnieszki Lis znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *