Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Podszept”- Jacek Łukawski

Jacek Łukawski

Świat nowoczesnych technologii, popularność mediów społecznościowych i możliwość osiągnięcia zawrotnej kariery za pomocą różnego rodzaju działalności w sieci, to z pewnością wielki postęp ludzkości. Jednak już tak w życiu jest, że wszystko ma swoje dwie strony i również prawda ta odnosi się do codzienności wirtualnej rzeczywistości, gdzie to sukces i popularność rodzi zazdrość i zawiść. O takim zjawisku opowiada właśnie intrygująca powieść kryminalna Jacka Łukawskiego pt. “Podszept”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Współczesna Polska, miasto Kielce. To właśnie tu dochodzi do makabrycznej, transmitowanej na żywo śmierci młodej internetowej influencerki, która umiera w agonii po spożyciu trującej substancji. Sprawą tą zajmuje się prokurator Arkadiusz Painer, dla którego świat społecznościowych portali jest jedną wielką zagadką. Na szczęście może on liczyć na pomoc dwóch znakomitych śledczych z kieleckiej policji – Dariusza Kryńskiego i Doroty Kowalskiej, którzy wspólnymi siłami starają się rozwikłać tajemnicę śmierci młodej dziewczyny. Bardzo szybko okaże się też, że owa tragedia stanowi dopiero początek całej serii makabrycznych wypadków z udziałem młodych influencerów.

Jacek Łukawski oddał w nasze ręce niezwykle współczesną opowieść kryminalną, której fabuła i intryga odnosi się do jakże popularnego dziś świata internetowych influencerów, którzy za sprawą swoich programów i transmisji na żywo gromadzą przed ekranami miliony widzów. Jednocześnie książka ta pozostaje wciąż klasyczną historią kryminalną, w której są ofiary, jest sprawca oraz nie brakuje prawych bohaterów, którzy walczą o sprawiedliwość. W mej ocenie owe połączenie owego, jakże aktualnego spojrzenia na świat młodych ludzi z klasycznym ujęciem literackiego kryminału, powiodło się w iście znakomitym stylu.

Opowieść tę wypełniają losy trzech głównych bohaterów – prokuratora Painera, Dariusza Kryńskiego i Doroty Kowalskiej, którym poświęcone poszczególne rozdziały. I to wydaje się być bardzo dobrą decyzją autora, gdyż w ten sposób relacja ta przyjmuje bardzo dynamiczną, zaskakującą i wielowymiarową postać. Z jednej strony jest to bowiem stricte policyjna praca śledczych, którzy przesłuchują świadków, docierają do podejrzanych miejsc i starają się połączyć w całość nieliczne ślady i poszlaki. Z drugiej strony jest zaś prokuratorskie działanie Arkadiusza Painera, który musi nie tylko koordynować całość śledztwa, ale też i dbać o jego właściwy kierunek. I mamy tu emocje, kilka mocnych scen akcji, jak i też intelektualną grę autora z czytelnikami, którzy do końca nie mogą być pewni tego, jak zakończy się ta historia.

Nie możemy narzekać tu z pewnością na kreacje najważniejszych bohaterów tej opowieści, jak i też ukazany tu obraz polskiej rzeczywistości. Co do postaci, to mamy enigmatycznego, tajemniczego, czasami być może nawet irytującego swoim specyficznym sposobem bycia, prokuratora Painera. Jego przeciwność stanowi zaś para policyjnych śledczych w osobach Dariusza i Doroty, którzy są twardzi, charakterni, dobrzy w swojej robocie, ale też i na wskroś zwyczajni. Ciekawie zostały ukazane tu także relacje pomiędzy tą trójką bohaterów, które przyjmują bardzo trudny i wybuchowy charakter. Jeśli chodzi zaś o miejsce akcji książki, to ukazana tu kielecka rzeczywistość, jak i przede wszystkim dość hermetyczny świat internetowych influencerów, przedstawia się bardzo realistycznie, ciekawie i intrygująco. Tu warto docenić pracę autora, który musiał poznać i zrozumieć tą specyficzną, wirtualną rzeczywistość.

Bardzo dobrze, niezwykle szybko i z wielką przyjemnością upływa nam lektura tej powieści, co wynika z faktu jej barwnej fabuły, niezwykle mrocznego klimatu oraz zaoferowania nam w tym literackim nurcie czegoś innego, świeżego, w jakiejś mierze odkrywczego, czyli wejrzenia w świat influencerskiego biznesu. Do tego warto docenić tu także szczyptę czarnego humoru, ciekawe wątki obyczajowe z udziałem bohaterów, czy też chociażby uczynienie miejscem akcji nie jedno z największych polskich miast, a mimo wszystko nieco prowincjonalne Kielce.

Powieść Jacka Łukawskiego pt. “Podszept”, to z pewnością udana i mająca sobą wiele do zaoferowania najnowsza odsłona kryminalnej serii o prokuratorze Arkadiuszu Painerze. Co istotne, można sięgnąć po ten tytuł bez znajomości pierwszego tomu cyklu, gdyż również wtedy odnajdziemy się bez trudu w jej fabule. I gdy już to zrobimy, to wówczas będziemy mieli przyjemność cieszyć się znakomitą, czytelniczą rozrywką. Polecam – naprawdę warto!

Książkę “Podszept” oraz inne książki kryminały znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

 

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *