Książki dla kobiet Literatura Obyczajowa

“Pięć lata z życia Dannie Kohan” – Rebecca Serle.

Pięć lat to dużo, czy też mało? Z jednej strony jest to szmat czasu, gdy rozłożymy ten okres na dni, których będzie 1825. Z drugiej zaś jedynie pięć Świąt Bożego Narodzenia. Pięć wakacji i pięć naszych imienin, czyli nie aż tak tragicznie, prawda? Na podobne pytanie musiała odpowiedzieć sobie główna bohaterka najnowszej powieści Rebekki Serle pt. “Pięć lat z życia Dannie Kohan”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona. 

Oto ona – Dannie Kohan, czyli niezwykle ambitna, mająca pod kontrolą całe swoje życie i ciesząca się szczęściem, młoda dziewczyna. Ma ona właśnie za sobą udaną rozmowę kwalifikacyjną o wymarzoną pracę i bajkową kolację z chłopakiem, która zamieniła się w uroczyste oświadczyny. Można by rzec – idealny los, prawda? Jednak nazajutrz Dannie budzi się w obcym mieszkaniu, z innym pierścionkiem na palcu i u boku nieznanego mężczyzny. Co więcej, budzi się nie kolejnego dnia, ale pięć lat później – w 2025 roku! I choć po godzinie budzi się ona ponownie w swoim realnym życiu, to pamięć o tym niezwykłym zdarzeniu każe zadać jej pytanie o to, co jest snem, co prawdą, a co podpowiedzą od losu.

Obyczajowa opowieść z motywem science-fiction i komediowym klimatem w tle – tak przedstawia się “Pięć lat z życie Dannie Kohan”. Od razu zaznaczę jednak, iż fantastyczny pierwiastek stanowi jedynie niewielki fragment tej opowieści, który w żaden sposób nie wpływa na jej realistyczne spojrzenie na ludzkie życie. Przede wszystkim jest to historia o dążeniu do szczęścia, realizacji marzeń oraz wątpliwościach związanych z tym, czy dana decyzja i dany wybór – m.in. obiektu naszych uczuć, jest tym właściwym i na całe życie. Książka wypełniona jest po brzegi ogromnymi emocjami, które skłaniają nas do wielu przemyśleń.

Fabułę powieści wyznacza niezwykle dynamiczna relacja o losach głównej bohaterki. Na początku mamy przyjemność poznawać codzienność życia Dannie, jej plany na przyszłość i realizujące się właśnie marzenie o szczęśliwym związku. Kolejnym punktem – zwrotnym dla tej historii, jest jej niezwykłe przebudzenie w świecie przyszłości, po którym już nic nie będzie takie, jak dawniej. Wraz z jej powrotem do przeszłości nastaje bowiem czas pytań, wątpliwości i poszukiwań tego kogoś, kogo poznała w 2025 roku. I wtedy też rozpoczyna się cała seria niezwykłych, zwariowanych i przezabawnych zdarzeń, które prowadzą nas w wielkim napięciu do niezwykle zaskakującego, przewrotnego i pięknego finału.

Pominąwszy wątek “podróży w czasie”, powieść tę cechuje duży realizm na polu kreacji bohaterów książki, jak i też literackiej rzeczywistości. Co do postaci, to największe wrażenie wywiera na nas główna bohaterka tej historii – Dannie. To rozsądna, być może nieco przesadnie zorganizowana i twardo stąpająca po ziemi, młoda kobieta. Cechuje ją również logika postępowania po przedziwnym zdarzeniu, kiedy to nie unika ona trudnych pytań i wątpliwości, a stara się odkryć prawdę stojącą za tym, co jej się przytrafiło. Oczywiście, o tym że bohaterka ta budzi nasza wielką sympatię, nie muszę nawet wspominać. I podobnie ma się rzecz także z przedstawionym tu obrazem życia amerykańskiej klasy średniej, gdzie praca i pieniądze nie stanowią największego problemu, ale relacje uczuciowe, rodzinne i przyjacielskie, już tak.

Przy lekturze tej powieści przyjdzie się nam niejednokrotnie wzruszyć, jak i też uśmiać, gdyż to właśnie płynne przechodzenie pomiędzy smutkiem i radością stanowi główny motyw tej książki. Najważniejsze wydaje się jednak to, że bawimy się znakomicie, angażujemy w losy bohaterów i pragniemy jak najszybciej poznać odpowiedzi na pytania o przyszłość Dannie. To także wspaniała okazja do refleksji nad naszym życiem, czy aby przypomina ono  marzenie sprzed lat o szczęśliwej przyszłości. “Pięć lat z życia Dannie Kohan” to udana i mająca wiele do zaoferowania powieść, do której to poznania gorąco was zachęcam!

“Pięć lat z życia Dannie Kohan” i inne książki new adult znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *