Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Ostatni dom na zapomnianej ulicy” – Catriona Ward

thriller

Sekrety, tajemnice i zagadki lubią się kryć… Kryć w ciemności, z dala od szumu wielkich miast i postronnych spojrzeń osób, które nie powinny patrzeć w tę stronę. Lubią się kryć w starych, ciemnych i położnych na końcach ulic domach… Prawdę tę potwierdza znakomita powieść Catriony Ward pt. “Ostatni dom na zapomnianej ulicy”, która ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Dziecko, które nagle przepada bez śladu ku rozpaczy rodziny i bezsilności policji. Stary dom na końcu ulicy z samotnym mężczyzną jako mieszkańcem, który jest podejrzewany o uprowadzenie zaginionej dziewczynki. Jej dorosła już siostra, która po wielu latach nie traci nadziei na jej odnalezienie, jak i wymierzenie zemsty temu, która ją uprowadził. To właśnie te trzy wątki i zarazem ścieżki zdarzeń składają się na niezwykle intrygującą historię, wobec której – uwierzcie mi, nie można przejść zupełnie obojętnym…

Catriona Ward stworzyła tu niezwykle klimatyczną opowieść spod znaku psychologicznego thrillera, w której znajdziemy również elementy literackiej grozy, społecznego dramatu i inteligentnego kryminału. Jednocześnie jest to książka niezwykle złożona na polu swojej szkatułkowej konstrukcji fabuły, budowanych za jej sprawą emocji oraz siły przekazu, która jest tak mocną, iż czasami potrzebujemy chwili przerwy i oddechu, by ją unieść. Dla mnie jest to zarazem największa wartość tej pozycji, którą wyróżnia ją spośród wielu innych tytułów.

Jak wskazuje powyższy wstęp, na powieść tę składa się kilku wątkowa relacja, ukazująca losy i perspektywy trzech głównych postaci – Teda, czyli mieszkańca domu na końcu ulicy; Dee – dorosłej siostry zaginionej przed laty dziewczynki; jak i wreszcie Olivii – tajemniczej postaci, której sekret odkrywamy przez całość lektury. To ich słowa, myśli i przeżycia budują tę niezwykle inteligentną, odważną i poruszającą historię, w której nic nie jest pewnym, oczywistym i takim, jakim mogłoby się nam wydawać. Nieoczywisty jest również finał, który pozostanie na długo – jeśli nie na zawsze, w naszej pamięci…

Ta amerykańska autorka ma niezwykły talent do kreacji, znakomitej kreacji najważniejszych, literackich elementów. Objawia się to zarówno na polu bohaterów tej książki, którzy są enigmatyczni, nieodgadnieni, budzący w nas skrajne emocje, ale też i przekonanie, że są na wskroś naturalni. Widzimy to również na polu stworzonego obrazu miejsca akcji książki – dość prowincjonalnej Ameryki z tymi wszystkim dziwactwami w zachowaniach ludzi, jakie znamy z filmów i seriali. I wreszcie napięcie – duszne, mocne, oblepiające nas w tym samym stopniu, co i bohaterów.

Lektura tej pozycji nie jest pewnością najłatwiejszą z uwago na liczne niedopowiedzenia, niedomówienia i ukrywanie najważniejszych kwestii gdzieś pomiędzy słowami i scenami. Jednakże owa swoista trudność okazuje się być również wielką przyjemnością, intelektualną rozrywką i swego rodzaju grą czytelnika z autorem, której stawką jest to, kto kogo przechytrzy. Tym samym też można powiedzieć o tej powieści, że jest czymś znacznie większym, ważniejszym i lepszym, aniżeli tylko intrygującym czytadłem. To wysoki poziom ambitnej, choć wciąż rozrywkowej, literatury.

Książkę tę polecam przede wszystkim tym czytelnikom, którzy są złaknieni mocnych wrażeń, inteligentnej fabuły i prawdy o najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej natury. Nieco prościej rzecz ujmując, jeśli spodobały się wam takie kinowe perełki jak „Milczenie owiec” lub „Siedem”, to i ta książka przypadnie wam do gustu. Przypadnie, a następnie porwie bez reszty, zagwarantuje niezapomniane chwile doznań i emocji, jak i wreszcie zapewni poczucie kontaktu z literaturą przez duże „L”.

Powieść Catriony Ward pt. “Ostatni dom na zapomnianej ulicy”, to pozycja więcej niż dobra. Pozycja, która imponuje nam  swoim konceptem, jego przełożeniem na karty literatury oraz mocą oddziaływania na czytelnika, która jest naprawdę wielka. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam wam sięgnięcie po ten tytuł – z jednoczesnym zastrzeżeniem, że musicie być gotowi na bardzo mocną historię, o której nie sposób zapomnieć w ciągu kilku chwil. Polecam  – naprawdę warto!

“Ostatni dom na zapomnianej ulicy” oraz inne książki thrillery znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *