Kryminał, sensacja, thriller

“Osiedle RZNiW” – Remigiusz Mróz

Nie znam drugiego takiego autora, który odnajdywałby się tak doskonale na polach rozmaitych literackich gatunków, jak Remigiusz Mróz. Powieść historyczna, science-fiction, horror, komediowy kryminał, czy też sensacja – to właśnie w tych klimatach rozgrywały się akcje dzieł tego pisarza, budząc za każdym razem uznanie i zachwyt czytelników. I nie inaczej jest z najnowszą propozycją pana Remigiusza – powieścią pt. “Osiedle RZNiW”, która wpisuje się swoją fabułą w charakter młodzieżowego kryminału z elementami sensacji.

Pierwsza połowa lat dwutysięcznych, jedno z opolskich blokowisk  – to właśnie tam żyje para głównych bohaterów książki w osobach Darka Sodkiewicza “Desa” i Wiktorii Żabskiej “Żaby”, którzy są uczniami jednego z miejscowych liceum. Tych dwoje nastolatków dzieli niemalże wszystko. “Deso” jest szkolnym chuliganem, dilerem i amatorskim raperem, zaś “Żaba” wzorową, pochodzącą z bogatej rodziny, przykładną, uczennicą. Jednakże to właśnie tę parę połączy wspólna sprawa, jaką jest poszukiwanie zaginionej koleżanki z ich klasy, która w nocy swego zaginięcia wysłała do “Desa” smsa z prośbą o pomoc. To, dokąd zaprowadzi ich prywatne śledztwo, zaważy już na zawsze na całej ich przyszłości.

To zaskakująca powieść właściwie w każdym względzie. Począwszy od inteligentnej fabuły, zdumiewającego obrotu zdarzeń i finału, którego nikt nie mógłby się domyślić, poprzez niezwykły, bo bardzo osiedlowy, młodzieżowy i slangowy język, a skończywszy na specyficznym klimacie początku lat dwutysięcznych, który dodatkowo przybiera postać bardzo hip hopowej rzeczywistości. I przyznam szczerze, że jest to dla mnie najbardziej niezwykła, nieprzewidywalna i interesująca powieść z dotychczasowego – jakże pokaźnego twórczego dorobku Remigiusza Mroza.

Podobnie, jak ma to zazwyczaj miejsce w twórczości tego autora, tak i tym razem mamy przyjemność odkrywać spójną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach i wypełnioną niezwykłymi emocjami, opowieść. W tym względzie największą zasługę, oprócz samej fabuły, wydaje się odgrywać pomysł na konstrukcję książki. Mamy tu podział na dwie perspektywy czasowe i osobowe, gdzie z jednej strony poznajemy naprzemiennie pierwszoosobową narrację Darka i Wiktorii z postępów w śledztwie, zaś z drugiej relację “Desa” z wydarzeń, które rozgrywają się wiele tygodni później, będących następstwem ich działań. To ciekawe, potęgujące napięcie i niezwykle inteligentne rozwiązanie, które przygotowuje nas na wielką niespodziankę wraz z dotarciem do końcowych stron książki.

Mówiąc kolokwialnie, “zagrały” tu wszystkie najważniejsze elementy tej opowieści. Mamy klimatyczną historię kryminalną o zaginięciu nastolatki i jej poszukiwaniach przez parę rówieśników, które prowadzą ich do najmroczniejszych i najbardziej podejrzanych zakątków opolskiego osiedla i do najniebezpieczniejszych jego mieszkańców. Mamy również parę charakternych i kompletnie różnych bohaterów – “Deso” imponuje nam swoim opanowaniem, cwaniactwem i odwagą, zaś “Żaba” rozsądkiem, poświęceniem dla koleżanki i przełamywaniem własnych ograniczeń. I wreszcie jest świat polskiego blokowiska, który tyleż nas fascynuje swoją realnością, co i przeraża bezwzględnością panujących w nim zasad. I tym sposobem mamy znakomitą powieść, którą “połyka” się w oka mgnieniu!

Lektura powieści “Osiedle RZNiW” sprawia nam wielką frajdę, niesie przyjemność i gwarantuje wielkie emocje. To niezwykle dynamiczna, iście filmowa i spektakularna relacja, która oczarowuje nas tyleż fabułą, co przede wszystkim tym niezwykle naszym, polskim, osiedlowym klimatem sprzed kilkunastu lat. I jeśli miałabym dziś polecić postronnemu czytelnikowi jedną, jedyną książkę Remigiusza Mroza, to wybrałabym właśnie ten tytuł. Przede wszystkim z tego względu, że jest on dobrą, odrębną i niezwykle widowiskową odsłoną współczesnej, kryminalnej literatury dla młodego czytelnika w naszym rodzimym wydaniu. Polecam!

Książki Remigiusza Mroza znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

 

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *