Literatura Piękna Recenzje

Obca – Diana Gabaldon

Do tej pory nie interesowały mnie za bardzo ani książki historyczne, ani romanse. Zmieniło się to w momencie, kiedy odkryłam na Netflixie serial “Outlander” na podstawie sagi “Obca autorstwa Diany Gabaldon. Nie ma co ukrywać, po obejrzeniu pierwszego odcinka totalnie przepadłam i zapragnęłam przeczytać książki. Tak też zrobiłam.

Pierwszą z ośmiu do tej pory wydanych części sagi Diany Gabaldon jest “Obca”. To całkiem  gruba, ponad 700-stronicowa książka. Niech jednak Was nie przestraszy jej objętość. Mogłabym wręcz rzec, że “Obcą” się pochłania! Główną bohaterką, z perspektywy której opowiedziana jest cała historia, jest Angielka Claire Randall. Akcja rozpoczyna w momencie, gdy Claire wraz ze swoim mężem Frankiem przyjeżdża do Inverness w Szkocji na urlop, którego bardzo potrzebują. Jest rok 1945 i właśnie zakończyła się II wojna światowa. Claire służyła na froncie jako sanitariuszka, a Frank pozostał w Anglii i pracował jako agent. Po długiej rozłące i traumatycznych, wojennych przeżyciach małżeństwo potrzebowało czasu i wspólnego odpoczynku, żeby sprawdzić, czy nadal są tymi ludźmi, którymi byli przed wojną. Zwiedzają piękną szkocką okolicę, uprawiają miłość, cieszą się sobą nawzajem. Frank jako historyk poszukuje przy okazji informacji o swoich przodkach. Cała akcja się zmienia w chwili, gdy Claire dotykając kamieni w kręgu Craigh na Dun przypadkowo przenosi się w czasie. I to nie byle jak, bo aż o 200 lat wstecz! Trafia do 1743 roku do Szkocji, w której za 2 lata wybuchnie ostatnie powstanie jakobickie. Początkowo jej celem jest powrót do XX wieku, jednak jak już się pewnie domyślacie, zakochuje się. Jej wybrankiem jest rudowłosy, postawny Szkot – Jamie Fraser, początkowo ukrywający się pod nazwiskiem McTavish, ponieważ jest ścigany przez Anglików za zbrodnię, której nie popełnił.

Diana Gabaldon serwuje nam przepiękny, ponadczasowy romans pełen namiętności i pasji. Pokazuje ogromną różnicę pomiędzy XVIII-wiecznym Szkotem, a Angielką pochodzącą z XX wieku. Wydawałoby się, że uczucie pomiędzy Claire i Jamiem jest bez przyszłości – ona, kobieta z przyszłości, nieobeznana z tamtejszymi zwyczajami, niepokorna, nie chcąca podporządkować się męskiej woli i on – uparty, odważny, doświadczony i z przeszłością Szkot-wojownik. A jednak ich miłość jest silniejsza niż czas, przeciwności losu, a nawet niezdobyte mury więzienia.Autorka przedstawiła tę chemię między nimi w rewelacyjny sposób. Podczas lektury aż czuć iskry, emocje, ogień. Nie zabraknie również opisów intymnych zbliżeń pomiędzy dwojgiem. Nie są one jednak wulgarne czy też gorszące. Są napisane w delikatny, pełen miłości sposób, dzięki czemu czyta się je naprawdę przyjemnie.

Bohaterowie wykreowani przez Gabaldon są według mnie rewelacyjni, dopracowani i trudno ich nie lubić (oczywiście poza okropnym, zdeprawowanych Czarnym Jacku – przodku Franka, męża Claire z XX wieku, który na dodatek wygląda tak jak on!).  Co prawda początkowo zastanawiałam się, jak Claire mając męża w XX wieku, może zdecydować się na związanie z prawie obcym sobie człowiekiem. Towarzysząc jednak głównym bohaterom w ich przygodach, z czasem pozbyłam się tego odczucia. W końcu miłość nie wybiera, prawda? 😉
Ciekawie są pokazane różnice pomiędzy Szkotami a Anglikami i relacje pomiędzy nimi. Anglicy zajęli Szkocję, a jej mieszkańców traktują jak ludzi drugiej kategorii. Nie zważając na nic, robią co  chcą, krzywdząc lokalnych mieszkańców, nie szanując ich obecności na ich własnych ziemiach. Dodatkowo dzięki temu, że historia jest opowiedziana z punktu widzenia kobiety przebywającej wśród Szkotów, możemy poznać ich obyczaje i tradycje, dowiedzieć się trochę o klanach i ich zasadach działania. To niezwykle ciekawy aspekt tej książki. Do tej pory niewiele wiedziałam o kulturze szkockiej poza skojarzeniem jej z kiltami, kratą i dźwiękiem dud. Okazało się oczywiście, że jest o wiele, wiele więcej interesujących elementów szkockich tradycji i obyczajów.

Jeśli chcesz przeżyć emocjonującą przygodę w XVIII-wiecznej Szkocji, chwytający za serce romans, pełen przeciwności losu i wielkiej siły by jednak być razem, a także poznać fascynujące obyczaje szkockie i liznąć odrobinę historii, sięgnij koniecznie po “Obcą” Diany Gabaldon. Uprzedzam jednak – jak już zaczniesz poznawać losy Claire i Jamiego, przepadniesz i nie spoczniesz z czytaniem, dopóki nie dobrniesz do ostatniej strony 8-mego tomu (czyli ostatniego do tej pory wydanego). Żeby nie było, że nie ostrzegałam!

“Obcą” Diany Gabaldon i inne najlepsze romanse książki znajdziesz w księgarni selkar.pl.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *