Literatura Piękna Recenzje

O psie, który wrócił do domu – Bruce W. Cameron

Nie ma chyba lepszego pomysłu na okładkę poruszającej, wzruszającej i  intrygującej książki, aniżeli zdjęcie zwierzaka! Tak to już z nami ludźmi jest (przynajmniej znaczną większością), iż gdy widzimy małego kotka, pieska, bądź innego czworonoga, od razu budzą się w nas niezwykłe emocje, uśmiech na twarzy oraz zaintrygowaniem tym pięknym malcem:) Nie inaczej ma się rzecz z najnowszą powieścią W. Bruce’a Camerona pt. “O psie, który wrócił do domu” – z przeuroczym szczeniakiem w bucie na jej okładce! A o tym, czy treść tej pozycji dorównuje jej opakowaniu, opowiem więcej w poniższej recenzji.

Główną bohaterką książki jest przesympatyczna, urocza i niezwykle inteligentna suczka rasy pitbull – Bella. Oto los krzyżuje pewnego dnia jej życiową drogę z  młodym mężczyzną – Lucasem, który to przygarnia psiaka do swojego domu. Od tej chwili życie obojga ulega niezwykłej przemianie, gdy oto rodzi się pomiędzy nimi wspaniała przyjaźń, a wspólny czas wypełnia zabawa oraz nauka “bycia grzecznym psem”:) Niestety, tę piękną sielankę przerywa bezduszne prawo, które zakazuje mieszkańcom Denver posiadania psów tej rasy… Jedyną w tej sytuacji i  niezwykle bolesną decyzją Lucasa okazuje się ta, by zapewnić Belii nowy dom w innym stanie, oddalonym kilkaset kilometrów od Denver, by tam psiak mógł czuć się bezpiecznym i szczęśliwym… Tyle tylko, że sama Bella ma w tej kwestii inne zdanie, wobec czego podejmuje się długiej i niebezpiecznej powrotnej podróży do Lucasa.

Najnowsze dzieło W. Bruce’a Camerona – specjalisty od poruszających “psich” opowieści, oferuje nam sobą raz jeszcze intrygujące, emocjonujące i niezwykle zabawne połączenie książki akcji, z piękną familijną narracją o sile przyjaźni i  miłości… To historia wypełniona wspaniałymi emocjami, barwną przygodą, potężną dawką ciepłego humoru, ale też i cenną nauką o tym, co w życiu człowieka jest i powinno być naprawdę ważne. Oczywiście, bez wątpienia powieść ta zachwyci przede wszystkim posiadaczy czworonogów i osoby kochające wszelakie zwierzęta, aczkolwiek jej charakter, treść i klimat gwarantują świetną zabawę absolutnie każdemu czytelnikowi!

Fabularnie rzecz ma się bardzo dobrze, oferując nam tutaj spotkanie z  porywającą, zaskakującą i efektowną narracją do ostatniej strony. Narracją z  perspektywy Belli, czyli psa! To właśnie ona dzieli się tu z nami wydarzeniami ze swojego życia, przedstawia często w jej mniemaniu bardzo przedziwne zachowania ludzi, jak i wreszcie odkrywa sekrety zwierzęcego życia – tak w  kontekście losów jej samej, jak i też chociażby relacji z innymi czworonogami. I  tak oto poznamy tu mnóstwo niezwykłych bohaterów, odbędziemy wielką podróż po Ameryce, uświadczymy wiele niezwykłych wydarzeń i przygód, uśmiejemy się do łez, a całość zwieńczy bardzo piękny i wzruszający finał. Tak – przy tej lekturze nie można się nudzić!

Cała opowieść kręci się wokół uroczej Belli, której to nie mogłabym nie poświęcić kilku słów! To przesympatyczna, ujmująco naiwna, bezinteresowna w  swej przyjaźni i ufności względem ludzi suczka, której to nie sposób nie polubić i nie darzyć olbrzymią sympatią. Imponuje nam ona swoją odwagą, psią inteligencją i dobrym sercem, które to okazuje – uwaga!, nawet wobec kotów;) Autor oddał tą postacią psią naturę w iście perfekcyjnym stylu, który przekonuje nas do uwierzenia w tę opowieść, ale też i skłania do zupełnie innego spojrzenia na to, jak psy odbierają i widzą nas, ludzi. Oczywiście, zachwycają nas tu również i  inni bohaterowie, m.in. na czele z dobrym, wrażliwym i kochającym Bellę, Lucasem.

Tak, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich dzieł W. Bruce’a Camerona, tak i ta opowieść łączy sobą przyjemne z pożytecznym. Przyjemne, czyli piękną, intrygującą i przezabawną historię o losach małego psa i jego właściciela, która to niesie nam moc zabawy, radości i czytelniczym ekscytacji. Pożyteczne zaś objawia się tu w bardzo poruszającej, ale też i niezwykle mądrej refleksji na temat przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, która to potrafi być najwspanialszą i najsilniejszą ze wszystkich relacji. To również bezcenna nauka empatii, współczucia i miłości do zwierząt, które to często tak bardzo potrzebują naszej dobroci i pomocy… Myślę, że właśnie ten aspekt niniejszej lektury zasługuje na szczególne wyróżnienie, jak i też docenienie.

Książka “O psie, który wrócił do domu”, opiera się na pięknej, intrygującej, ale też i prostej historii. Historii, wypełnionej miłością i tęsknotą małego psa do osoby, którą kocha… I w tym tkwi też moc oraz siła tej opowieści, gdy oto w dzisiejszym – tak bardzo skomplikowanym i złożonym życiu, ukazuje nam ona sobą to, co zwykłe, ale przez to też właśnie i magiczne… Myślę, że każdy czytelnik będzie w  pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tym tytułem, gdyż takich książek się nie czyta – ot tak po prostu, lecz przeżywa całym sobą i całym sercem. Ponadto lektura tego dzieła niesie nam tak wielką porcję dobrej i pozytywnej energii, iż wystarczy nam jej na całe długie miesiące. Polecam – najlepiej jeszcze przed wizytą w kinie, gdyż oto właśnie pojawił się film oparty na ekranizacji niniejszej książki W. Bruce’a Camerona!

Księgarnia Internetowa selkar.pl obecnie oferuje książkę “O psie, który wrócił do domu” w super promocji! Łapcie, póki jest 🙂

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *