Fantastyka Książki dla młodzieży Science Fiction

“Nowy świat” – Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska należy bez wątpienia do grona tych polskich autorów, którzy potrafią nas zaskakiwać swoją twórczością w największym stopniu nie tylko barwną i intrygującą fabułą książek, ale też rozpiętością gatunkową, jaką reprezentują. Powieść obyczajowa, klimatyczny kryminał, bajka, a teraz także i intrygująca historia w klimatach postapokaliptycznych – oto tylko niektóre z literackich nurtów, w jakich mogliśmy zasmakować za sprawą lektury dzieł Pani Ałbeny. I właśnie dziś chciałabym opowiedzieć o najnowszej książce tej autorki – powieści “Nowy świat”, która wpisuje się swym charakterem w apokaliptyczną wizję science-fiction.

Fabuła książki przenosi nas do mrocznego świata odległej przyszłości, który ma za sobą przegraną wojnę z maszynami. Tam też żyje trójka młodych bohaterów tej opowieści – Sky, Estra i Maroon, którzy po osieroceniu stali się dla siebie najbliższą rodziną. Do tej pory wiedli oni swoje życie w Kolebce – swoistym domu opieki dla dzieci, który okazał się jednak przerażającym miejscem naukowych doświadczeń i eksperymentów. Jednak bagaż krzywd, jakiego doznało tam troje bohaterów, skłania ich ku ucieczce, która kończy się szczęśliwym odnalezieniem bezpiecznej przystani. Tyle tylko, że ich szczęście nie trwa długo, gdyż wkrótce zostaną oni zmuszeni do niebezpieczniej wyprawy w luksusową strefę tego świata – Wyżynę, gdzie będą musieli odnaleźć zaginioną córkę przywódcy tej krainy.

Najnowsze dzieło Ałbeny Grabowskiej oferuje nam sposobność intrygującego spotkania z fantastyczną opowieścią dla młodego czytelnika. Opowieścią, która oczarowuje nas swoim klimatem, zachwyca pomysłowością w kreacji apokaliptycznej wizji świata przyszłości, jak i wreszcie porywa wielką przygodą, jaka wypełnia każdą z jej stron. To piękna historia o przyjaźni, poświęceniu dla dobra najbliższych oraz poszukiwania skrawka swojego miejsca na ziemi, które można by określić mianem domu. I tak, jak ciekawi nas ta książką swoim scenariuszem wydarzeń, tak w równie wielkim stopniu porusza pięknymi emocjami, jakie to przychodzi nam tu przeżywać u boku trójki niezwykłych bohaterów.

Pod kątem fabularnym książka ta prezentuje się bardzo okazale, oferując nam logiczną, efektowną i wielce widowiskową narrację o losach nastolatków. Narrację, która najpierw wprowadza nas w realia tej literackiej rzeczywistości, następnie ukazuje ucieczkę głównych bohaterów z Kolebki, by wreszcie skupić się na ich próbach spokojnego życia na wolności, które niweczy skomplikowana misja, jaka przed nimi staje. A potem… a potem akcja nabiera wielkiego rozpędu, każdą chwilę wypełnia niebezpieczna walka o przetrwanie, jak i też rodząca się krok po kroku prawda o tym, czym tak naprawdę jest życie w tym przedziwnym świecie. Jest ciekawie, barwnie i nieustannie zaskakująco, zaś całość wieńczy piękny i poruszający finał…

Bohaterowie i miejsce akcji – to bez wątpienia dwa najważniejsze elementy tej opowieści, które czynią ją tak dobrą i interesującą. Co do postaci, to poznajemy tu trzech niezwykłych nastolatków, którzy za sprawą technologicznych eksperymentów, dysponują nadnaturalnymi zdolnościami. Estra jest zdolną hackerką i informatyczką, która za sprawą swoich umiejętności potrafi zapewnić anonimowość i bezpieczeństwo całej grupie. Sky dysponuje z kolei niezwykłym darem zapamiętywania i gromadzenia w swym umyśle olbrzymiej ilości danych i informacji, które pomagają przetrwać grupie w każdym miejscu, w jakim się znajdują. I wreszcie Maroon – obdarzony nadludzką siłą i wytrzymałością pół chłopiec-pół lew, który nie tylko broni swoich przyjaciół, ale też i pracuje na ich utrzymanie. To te trzy niezwykłe postacie oprowadzają nas po tym świecie, zaskakują swoimi losami i przekonują do tego, by nie tylko ich polubić, ale też i w pełni im uwierzyć… Ps. Jest jeszcze czarujący, mówiący i bardzo charakterny kot – Freud!

Nie mniej okazale jawi się obraz tego literackiego świata, czyli ponura i gorzka wizja odległej przyszłości, gdzie jedni żyją w wiecznym luksusie i dobrobycie, a inni – mieszańcy nizin, muszą walczyć każdego dnia o przetrwanie. Zachwyca nas opis tego miejsca, jego praw i panujących tam stosunków społecznych, które najdelikatniej rzecz ujmując, bardzo odbiegają od naszych standardów. Z drugiej strony fascynująco jawi się także tajemniczość tego świata, który kryje w sobie więcej sekretów, aniżeli początkowo mogłoby się to wydawać. Najważniejsze jest jednak to, że otrzymujemy tu kompletny obraz tego miejsca, który sięga także do historii i przeszłości, a przy tym pozwala nam się w nim odnaleźć bez najmniejszych przeszkód.

Kogo w szczególności zachwyci lektura tej książki? Myślę, że przede wszystkim tych młodych czytelników, którym jest blisko to literatury akcji, science-fiction i fantasy, gdyż to właśnie te trzy nurty tworzą klimat i charakter tej opowieści. Jednocześnie jednak sam sposób jej podania przez autorkę, ale też i uniwersalne prawdy w niej poruszane, sprawiają, że książka ta może oczarować sobą tak naprawdę każdego miłośnika literatury, który lubi poznawać mądre, mające wiele do zaoferowania i wypełnione wielkimi emocjami historie. Tu warto zaznaczyć także, że strony te wypełnia także potężna porcja dobrego humoru, który ułatwia sobą zaakceptowanie tych najbardziej fantastycznych elementów lektury, które mogłoby by być trudniejsze w odbiorze dla tych czytelników, którzy nieco bardziej twardo stąpają po ziemi.

Powieść “Nowy świat” to gwarancja świetnej zabawy, niezwykłych emocji i wielkiej przyjemności. Tym samym jestem przekonana o tym, że każdy młody czytelnik będzie w pełni oczarowany spotkaniem z tą pozycją, która miejmy nadzieje doczeka się także swojej kontynuacji. Ałbena Grabowska raz jeszcze wielce i pozytywne zaskoczyła nas tą książką, co potwierdza tylko i wyłącznie fakt, że należy ona do grona najlepszych i najbardziej intrygujących pisarzy w naszym kraju. Polecam – naprawdę warto!

“Nowy świat” i inne książki z kategorii fantastyka dla dzieci i młodzieży znajdziesz w księgarni selkar.pl

 

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *