Kryminał, sensacja, thriller Książki dla młodzieży

“Nie wkurzaj się. Odwet” – Gretchen McNeil.

Zapewne wielu z was tak ma, że przed obejrzeniem filmu lub serialu powstałego w oparciu o literacką powieść, najpierw sięgacie po książkę, a dopiero potem po telewizyjnego pilota. Ja tak mam na pewno i dlatego przed obejrzeniem najnowszego serialu Netflixa pt. “Odwet” postanowiłam przeczytać powieść Gretchen McNeil pt. “Nie wkurzaj się. Odwet”, która to właśnie ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Iuvi. Czy to była dobra decyzja? O tym opowiem już w poniższej recenzji.

Fabuła powieści przenosi nas do pewnego prywatnego, luksusowego i kierującego się surowymi prawami liceum. To właśnie tam uczęszczają Bree, Olivia, Kitty i Margot – główne bohaterki książki, które dzieli niemalże wszystko, a łączy pewna wspólna tajemnica. Otóż dziewczęta te tworzą tajne stowarzyszenie “Nie wkurzaj się”, którego celem jest branie odwetu na złośliwych kolegach i niesprawiedliwych nauczycielach, oczywiście w granicach dobrego gustu. Oto jednak nagle świat dziewcząt legnie w gruzach za sprawą śmierci jednego z ich ostatnich celów – uprzykrzającego życie innym chłopaka, w którego dłoniach znaleziono ponadto kartkę z napisem “NWS”. Od tej chwili rozpoczyna się niezwykła gra pozorów, kłamstw, wzajemnych podejrzeń i… walki o życie.

Klimatyczny thriller dla młodzieży – to właśnie w te gatunkowe ramy wpisuje się ta książka, w której nie zabrakło także elementów powieści obyczajowej, komedii, jak i też oczywiście klimatycznego kryminału. Najważniejszą wydaje się być tu jednak owa tajemnicza groza, związana z zagadkowym morderstwem, pewnością tego, że ktoś wie o istnienie tajnego stowarzyszenia dziewcząt oraz o wzajemnej podejrzliwości głównych bohaterek, gdyż to któraś z nich może okazać się zabójczynią. Muszę przyznać, że pod kątem emocji, umiejętnie budowanego napięcia i swoistego strachu jest tu naprawdę dobrze!

Scenariusz powieści wypełniają kolejne wydarzenia z udziałem czterech bohaterek, które najpierw przybliżają nam swoją tajną działalność i szkolną codzienność, a następnie zmagają się z własnym śledztwem w sprawie zabójstwa jednej z osób, której kosztem się zabawiły. Stawka jest naprawdę wysoka, gdyż z każdym dniem policja przybliża się do odkrycia prawdy o działalności “NWS”, a jej członkinie staną się automatycznie głównymi podejrzanymi w sprawie. Tym samym rozpoczyna się niezwykła walka z czasem, pozorami i zabójcą, który zrobi wszystko, by to właśnie te cztery dziewczęta odpowiedziały za zbrodnię. Czeka nas również moc wartkiej akcji, licznych zaskoczeń i dramatycznych wydarzeń, które zapewnią nam wielkie emocje.

Wielką wartością tej książki są jej główne bohaterki – cztery charakterne i bardzo różniące się od siebie nastolatki. Bree jest spokojną, wrażliwą i nie lubiącą towarzystwa wielu osób dziewczyną o dobrym sercu. Olivię cechuje zaś wielka ambicja i umiejętność udawania kogoś innego, niż jest, co doskonale widać na przykładzie jej kolegowania się z najpopularniejszymi uczennicami w liceum, których tak naprawdę wcale nie lubi, ale zależy jej za to na szkolnej popularności. Z kolei Kitty to mistrzyni sportu, lubiana przez innych i ambitna dziewczyna. Czuje się jednak samotna i nieszczęśliwa z powodu pewnej niespełnionej miłości. I wreszcie – Margot, czyli niezwykle inteligentna, pracowita i rozsądna nastolatka, która niejako przewodzi śledztwu “NWS”. Wszystkie te cztery bohaterki są intrygujące i realistyczne.

Ciekawie przedstawia się tu również obraz luksusowego liceum i jego niepisanych praw, wedle których uczniowie dzielą się na lepszych i gorszych, a i sama kadra naukowa pozostawia wiele do życzenia. To ciekawe i zaskakujące spojrzenie na ten szkolny świat, jakże inny od naszego polskiego, ale przez to tak bardzo pasjonujące. Najważniejszym w tym względzie wydaje się jednak to, że autorka oddała w przekonujący sposób codzienność życia nastoletnich dziewcząt, w którym tak wiele znaczą opinie w oczach innych, samotność wyobcowania i brak możliwości liczenia na bliskich, czy też wreszcie rzecz najważniejsza – pierwsze, zazwyczaj nieszczęśliwe miłości.

“Nie wkurzaj się. Odwet” to ciekawa, porywająca opowieść, która z każdą kolejną stroną intryguje nas bardziej i bardziej. W mojej ocenie jest to zasługą zarówno barwnego scenariusza wydarzeń, jak i niezwykle ciekawych postaci głównych bohaterek, wśród których każdy czytelnik znajdzie swoją bratnią duszę. To także świetny warsztat pisarski autorki, która doskonale wie, kiedy podkręcić tempo, kiedy nieco zwolnić oraz kiedy zaskoczyć nas naprawdę mocną i dramatyczną sceną. I z tego względu też lektura tej powieści upływa nam w błyskawicznym tempie i z wielką przyjemnością.

Serial oparty na fabule tej książki, zagościł już w ofercie Netflixa. Jednakże ze swej strony gorąco zachęcam was do tego, byście najpierw sięgnęli po powieść, a dopiero potem zdecydowali się na obejrzenie jej ekranizacji. Ja tak zrobiłam i nie żałuję swojej decyzji, gdyż nie zaskoczę chyba nikogo stwierdzeniem, że książka ta ma nam do zaoferowania znacznie więcej, niż serial, który siłą rzeczy musiał zostać okrojony z wielu scen i zdarzeń, a które to są bardzo ważne dla przyjemności odbioru tej historii. “Nie wkurzaj się. Odwet” to dobra książka, do której to poznania gorąco was namawiam!

“Nie wkurzaj się. Odwet” i inne książki dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *