Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Nie wiesz nic” – Marcel Moss

Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się właśnie najnowsza, trzecia już odsłona znakomitego, kryminalno-sensacyjnego cyklu powieściowego pt. “Liceum Freuda”, który przedstawia sobą barwne losy uczniów prestiżowej, warszawskiej szkoły. Najnowszy tom serii nosi tytuł “Nie wiesz nic” i zapewnia sobą 350 stron porywającej, emocjonującej i bardzo klimatycznej lektury.

Opowieść ta stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń ukazanych w drugiej części tego cyklu – książce “Wszyscy muszą zginąć”. I tak oto po śmierci Alana i Otylii ich szkolni koledzy starają się dojść do siebie, co okaże się sprawą nie łatwą. Oto bowiem Hubert, objąwszy funkcję kapitana szkolnej drużyny siatkówki po śmierci Alana, wyjeżdża z zespołem na szkoleniowy obóz w Bieszczady, który ma być swoistym ‘nowym początkiem’. Tyle tylko, że to właśnie tam przyjdzie walczyć im o życie. Tymczasem również Marta musi zmierzyć się z tajemniczym prześladowcą, który grozi ujawnieniem prawdy o tym, co wydarzyło się przed kilkoma tygodniami.

Marcel Moss – autor tej opowieści i całego cyklu, oddał w nasze ręce kolejną niezwykle efektowną, ekscytującą i porywającą książkę o współczesnej młodzieży i mrocznych tajemnicach, z jakimi przychodzi się jej zmierzyć. Otóż bowiem obok samej sensacji, akcji i wielkiej przygody znajdziemy tu niezwykle intrygujące portery zachowań młodych ludzi w sytuacjach ekstremalnych, w których muszą stawić oni czoła dorosłemu życiu, odpowiedzialności za własne czyny i decyzje oraz życiu w poczuciu winy. To mocna, mroczna, ale też i wbrew pozorom bardzo realistyczna opowieść.

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich tomów serii, tak i teraz mamy tu do czynienia z wielowątkową relacją, gdzie to poszczególne rozdziały przypadają konkretnym postaciom i ich narracyjnemu punktowi widzenia. Hubert, Marta, Sara, Karina… – to właśnie oni dzielą się tu z nami swoimi przeżyciami, lękami i przemyśleniami, tworząc z nich spójny obraz tej mrocznej historii. A tę cechuje logika, umiejętnie budowane napięcie oraz rzecz najważniejsza – nieprzewidywalność, dzięki czemu do samego końca nie możemy być pewni tego, jak zakończy się ta relacja.

Bohaterowie są wiarygodni, realistyczni w swych rolach i idealnie oddający okres życia, w jakim się znajdują – niepewność tego kim chcą być, burzę hormonów, czy też wreszcie charakterystyczne dla nastolatków wyolbrzymianie problemów, choć tych akurat im tu nie brakuje. Ważne jest to, że są to ludzie nieidealni, pełni wad i nie wolni od błędów, za które przychodzi płacić im wielką cenę. Jednocześnie z tych względów lubimy te postacie, identyfikujemy się z nimi i znajdujemy w nich jakiś ślad siebie – tak z teraźniejszości, jak i z naszych “nastu” lat.

Lektura książki upływa nam w bardzo szybkim tempie, co jest zasługą podziału relacji na wiele wątków, wiele lokacji i tyleż samo osobowych narracji poszczególnych postaci. Dzięki temu nieustannie coś się tutaj dzieje, co chwilę jesteśmy czymś zaskakiwani, a i też w najbardziej emocjonujących momentach zostajemy poproszeni o cierpliwość, przenosząc się zupełnie w inne miejsce. To dobre rozwiązanie, które uatrakcyjnia tę historię, czyni ją mniej przewidywalną i pozwala nam dostrzec przedstawiane tu wydarzenia z wielu stron i wielu perspektyw, które często są zgoła odmienne. Tym samym też można powiedzieć o tej pozycji to, że potrafi nas sobą nieustannie zaskakiwać.

Tak, jak dynamiczną jest fabuła tej powieści, tak też dynamicznie płynie jej lektura. Dzieje się tu naprawdę wiele, nie ma mowy o choćby krótkich chwilach stagnacji i monotonii, a z każdą stroną napięcie tylko i wyłącznie wzrasta. I wydaje mi się, że ten sposób toczenia opowieści usatysfakcjonuje zarówno młodszego, jak i starszego odbiorcę, gdyż akcja i inteligencja relacji, to dwa silne punkty tego tytułu. Nas – czytelników, może to oczywiście tylko i wyłącznie cieszyć.

Książka Marcela Mossa pt. “Nie wiesz nic”, to mówiąc kolokwialnie – kawał dobrej, sensacyjno-kryminalnej literatury w naszym rodzimym wydaniu. To intrygująca fabuła, charakterni bohaterowie, realizm życia oraz emocje, wobec których nie można przejść obojętnym. Jeśli zatem macie ochotę na mocne wrażenia na ten wciąż wakacyjny czas, to ta powieść będzie dla was idealnym wyborem. Polecam.

“Nie wiesz nic” oraz inne książki thrillery znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *