Książki dla kobiet Literatura Obyczajowa

“Nie pozwól mu odejść” – Tomasz Kieres

książki dla kobiet

Miłość jest jedna, ale spojrzenia na nią zawsze dwa. Inaczej bowiem postrzega, rozumie i ocenia to uczucie kobieta, a zupełnie inaczej mężczyzna, co też najczęściej prowadzi do licznych nieporozumień w tym względzie. Czy teza ta odnosi się także do literackiego spojrzenia na miłość? Odpowiedź na to pytanie niesie nam obyczajowa powieść pt. “Nie pozwól mu odejść”, której autorem jest mężczyzna – Tomasz Kieres, co już samo w sobie czyni ten tytuł wyjątkowym spośród oferty na polu współczesnej, polskiej literatury.

Lipcowy czas upalnych wakacji, luksusowy kurort nad ciepłym morzem i dwie dojrzałe osoby, które poznają się w tych pięknych okolicznościach. Lena i Kamil – to właśnie oni poszukują chwili wytchnienia, spokoju i zapomnienia o pozostawionych w Polsce kłopotach, a za sprawą zbiegu okoliczności odnajdują siebie. Odnajdują, obdarzają wzajemnym zaufaniem, przyjaźnią, a z czasem też i miłością. Ten niezwykły, wypełniony namiętnością i iście magiczny czas dobiega jednak końca wraz z kresem urlopu. Wówczas też ku wielkiemu zaskoczeniu Leny, Kamil zrywa nagle z nią kontakt, nie obdarzając żadnym słowem wyjaśnienia. Jak się jednak okazuje, ma ku temu swój ważny powód.

Tomasz Kieres zaprasza nas tą książką do spotkania z niezwykle poruszającą, emocjonującą, jak i też realistyczną opowieścią obyczajową. Jest to opowieść o pięknej miłości, jej nagłym końcu, ale też i walce o to uczucie, która by mogła zakończyć się triumfem, musi poradzić sobie z demonami przeszłości. To, co wydaje się wyróżniać ten tytuł spośród wielu innych, to fakt, iż bohaterami są dojrzali, doświadczeni życiowo i mający za sobą nieudane związki, ludzie. To z kolei przekłada się na to, że ich wzajemna relacja przybiera niezwykle prawdziwy, życiowy i być może nie najłatwiejszy, ale za to jakże piękny, charakter.

Pomysł na konstrukcję tej opowieści jest bardzo prosty – śledzimy wydarzenia z dwóch perspektyw – Leny i Kamila. Ich spojrzenie na związek jest jednak zgoła odmienny. Mamy również podział na dwie główne części tej relacji. Pierwsza przedstawia wakacyjny romans obojga, zaś druga ukazuje nam już ich losy po powrocie do kraju. I oba te wątki są równie ciekawe, intrygujące i emocjonujące, choć siłą rzeczy druga część niesie nam już bardziej gorzkie i bolesne emocje. Dla mnie najważniejszym jest jednak to, że przez całą lekturę byłam zaangażowana w losy tych postaci, przeżywałam wraz z nimi ich radości i smutki, zaś wraz z niezwykle mocnym finałem poczułam się tak, jakbym musiała pożegnać się z kimś dla mnie bardzo bliskim i ważnym.

Opowieść ta skupia się w głównej mierze na parze głównych bohaterów – Lenie i Kamilu. To bardzo ciekawe, wielowymiarowe i intrygujące postacie, które potrafią niejednokrotnie zaskoczyć nas swoim postępowaniem – zwłaszcza Kamil, ale też i cechuje je jak największy naturalizm. To ludzie tacy sami jak my, a więc omylni, podejmujący często złe decyzje oraz potrafiący ranić siebie i innych wbrew własnym intencjom. I dlatego też nie sposób nie obdarzyć ich naszymi uczuciami – w głównej mierze pozytywnymi, a co za tym idzie i sympatią. Oczywiście poznamy tu także wielu ciekawych bohaterów z drugiego planu – m.in. osoby z otoczenia naszej głównej pary.

Książka ta ma jeszcze jeden ważny atut – opowiada o związku dwojga osób w bardzo mądry, interesujący, ale zarazem nie trywialny sposób, co jest swoistą zmorą współczesnej literatury obyczajowej. Tomasz Kieres udowadnia tą opowieścią to, że o miłości można pisać dziś tyleż w ciekawy, nieszablonowy i efektowny, co i również jak najbardziej ambitny, sposób. I kto wie, czy w powyższym zdaniu nie kryje się też odpowiedź na pytanie o różnice męskiego i kobiecego spojrzenia  – także na polu pisarstwa – na miłosny związek.

“Nie pozwól mu odejść” to piękna, napisana w świetnym stylu i potrafiąca nas sobą dogłębnie poruszyć książka. Jej lektura zapewnia nam wspaniała rozrywkę, ale także i skłania do wielu przemyśleń nad tym, co w naszym życiu powinno być najważniejsze. Dlatego też gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, zaś sama wyczekuję z niecierpliwością kolejnych dzieł Tomasza Kieresa.

“Nie pozwól mu odejść” i inne książki dla kobiet znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *