Kryminał, sensacja, thriller

„Najsłabsze ogniwo” – Robert Małecki

ksiażki Roberta Małeckiego

Jeśli macie ochoty na dobry kryminał autorstwa jednego z najlepszych pisarzy w naszym kraju, to mam dla was idealną propozycję! Mowa tu o najnowszej powieści Roberta Małeckiego pt. „Najsłabsze ogniwo”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona. I jak to już jest z twórczością tego autora, opowieść ta sięga sobą najmroczniejszych zakamarków ludzkiej natury, których wielu z nas nigdy nie chciałoby poznać…

Głównym bohaterem opowieści jest Piotr Warot – popularny pisarz powieści obyczajowych, który znalazł się właśnie na najostrzejszym zakręcie swojego życia. Oto bowiem najpierw przepada bez śladu dziewczyna jego młodszego brata – Alina, chwilę potem sam brat – Aleks, a wkrótce też i nastoletni sąsiad. Co więcej, z każdą chwilą policja zaczyna upatrywać w przyczynie tych zaginięć samego Piotra. Tym samym nie pozostaje mu nic innego, jak podjęcie własnego, prywatnego śledztwa, które pomoże odnaleźć bliskich, jak i oczyścić go z wszelkich podejrzeń. Tyle tylko, że każdy jego dzień zacznie przynosić odpowiedzi, których Piotr nigdy by się nie spodziewał.

Robert Małecki uczynił raz jeszcze to, w czym jest najlepszy. Oto bowiem raz jeszcze stworzył porywającą powieść kryminalną z elementami psychologicznego thrillera, w której centrum znajdują się zwykli ludzie ze swoimi mrocznymi sekretami. Raz jeszcze pozwolił poznać nam fascynujących bohaterów, zaprosił do przekonującej swoim obrazem polskiej codzienności oraz obdarzył niezwykle silnymi emocjami – od współczucia począwszy, poprzez żal i smutek, a kończąc na złości, wobec których to nie jest możliwym przejście obojętnym.

Fabułę powieści wypełnia relacja o kolejnych losach, decyzjach i krokach głównego bohatera – Piotra Warota. W głównej mierze jest to chronologiczna opowieść o jego prywatnym śledztwie, aczkolwiek kilkukrotnie autor funduje nam tu także retrospektywną podróż w czasie, która odgrywa niezwykle ważną rolę w tym całościowym układzie. Śledztwo, kolejne zaskakujące odkrycia, ale też i skomplikowane osobiste losy Piotra – to wszystka składa się na spójną, perfekcyjnie budowaną pod kątem rosnącego napięcia i bardzo inteligentną historię.

W każdej książce Roberta Małeckiego niezwykle ważni byli jej bohaterowie oraz miejsce akcji. I tak też jest i tym razem, gdy mamy przyjemność poznać inteligentnego, rozsądnego i poczciwego Piotra, który w swoim śledztwie wykorzystuje swój pisarski talent – otwarty umysł i niepowtarzalny zmysł obserwacji. To ciekawa postać – być może dlatego, że nie jest zawodowym śledczym, ale właśnie człowiekiem kultury. Co do miejsca, to urzeka nas tu zarówno pod toruński krajobraz z tymi wszystkimi małymi miejscowościami, jak i sam Toruń – miasto piękne, wielkie, ale jednak mające w sobie coś z urokliwej prowincji. To również realizm życia w naszym kraju ze wszelkimi jego przejawami.

Opowieść ta oczaruje i w pełni usatysfakcjonuje miłośników klimatycznych kryminałów, jak i też psychologicznych thrillerów. Tych pierwszych zachwyci tu niespieszne śledztwo głównego bohatera, który krok po kroku odkrywa prawdę o zaginięciu młodszego brata i jego dziewczyny, ale też i sekrety obojga. Tych drugich zafascynuje zaś niezwykle mocne, sugestywne i przekonujące ujęcie ludzkich zachowań w sytuacjach ekstremalnych, gdzie to rozsądek ustępuje miejsca emocjom. I trzeba przyznać, że w tym aspekcie Robert Małecki jest wielkim specjalistą.

Powieść ta liczy sobie 380 stron, ale ich lektura upływa nam w naprawdę zawrotnym tempie. Dzieje się tak dlatego, iż nie możemy oderwać się od tego czytelniczego spotkania, chcąc poznawać więcej i więcej z tej fabularnej oferty, która prowadzi nas krok po kroku do zaskakującego finału. To emocje, jakość pisarskiego warsztatu i spełnienie oczekiwań odbiorcy, który pragnie porywającej, ale zarazem i jak najbardziej realnej historii o zbrodni. I Robert Małecki nam to wszystko tu oferuje w iście mistrzowskim wydaniu.

„Najsłabsze ogniwo” to kolejna znakomita odsłona twórczości tego autora, którą cechuje atrakcyjność fabuły, wielkie emocje oraz niepowtarzalny klimat. Kolejny też raz Robert Małecki potwierdza fakt, iż jest obecnie jednym z najlepszych, a być może i nawet najlepszym „kryminalistą” na naszej rodzimej, literackiej scenie. Jeśli zatem macie ochotę na dobry, polski kryminał, to ta książka będzie idealnym wyborem. Polecam – naprawdę warto!

„Najsłabsze ogniwo” oraz inne książki kryminalne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

O autorze

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

(2) Komentarze

  1. Jowita says:

    Uwielbiam kryminały, wiec pewnie się skuszę 🙂 Tobie również polecam świetny kryminał „Sumienie”. Genialny debiut.

  2. Z chęcią zobaczyłbym film na podstawie tej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *