Kryminał, sensacja, thriller Literatura Obyczajowa

“Miłość czyni dobrym” – Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda zyskała miano gwiazdy na polu polskiej powieści kryminalnej – jak najbardziej zasłużenie. Jej książki nie tylko zachwycają i oczarowują tysiące polskich czytelników, ale też w perfekcyjny sposób łączą sobą kryminalną literaturę z nurtem obyczajowej opowieści o ludzkich namiętnościach i związanych z nimi dramatami. Za to kochamy i uwielbiamy twórczość tej autorki, jak i też wyczekujemy z niecierpliwością na kolejne jej odsłony. Dziś możemy zaspokoić ów oczekiwanie za sprawą premiery powieści “Miłość czyni dobrym”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza.

Powieść ta stanowi drugą odsłonę tryptyku “Wiara, nadzieja, miłość”, którego każda część przedstawia zupełnie inną historię. Tym razem mamy przyjemność poznać Daniela Skalskiego – oszusta, malwersanta i złodzieja, który za sprawą swoich finansowych przekrętów dorobił się wielkiego majątku. Zanim jednak to się stanie, poznajemy początki jego przestępczej działalności, jego kolejne oszustwa i malwersacje na terenie Polski i całej Europy, które czynią go przestępczą legendą, ale które też i doprowadzają do wielkich dramatów – także i jego najbliższych. To relacja o życiu “gangstera w rękawiczkach”, który nie pała się tradycyjną zbrodnią, a jedynie oszustwem na ogromną skalę.

Na wstępie warto zaznaczyć, że książka ta została oparta na faktach i prawdziwym życiu głównego bohatera, który zyskał sobie miano największego oszusta w III RP. Już ten sam fakt decyduje w dużej mierze o odbiorze tej opowieści, która przedstawia nie literacką fikcję, a realną historię. Po drugie trzeba powiedzieć, że powieść ta stanowi najbardziej skomplikowaną i wymagającą odsłonę twórczości Katarzyny Bondy, która zaprasza nas do świata finansów, oszustw na tym polu i szemranego biznesu, o którym zwykli ludzie nigdy nie mieli prawa usłyszeć. Efektem jest książka, która potrafi nas sobą porwać bez reszty, zaintrygować i obdarzyć wielkimi emocjami – aczkolwiek tylko wtedy, gdy zechcemy zaangażować się w pełni w tę lekturę i poświęcić jej tyle uwagi, ile ona od nas wymaga.

Zgodnie z powyższymi słowami, główna oś wydarzeń skupia się wokół postaci Daniela Skalskiego i jego przestępczej kariery, której początek przypada na jakże specyficzne lata 90-te. Pierwsze oszustwa, wykorzystywanie naiwności zakochanych w nim kobiet, zdobywane fortuny i ich spektakularne upadki, czy też coraz większa rola przestępczego świata w życiu Daniela i jego bliskich – o tym wszystkim opowiadają kolejne strony tej książki, które jednocześnie kreślą również losy bohaterów z drugiego planu – m.in. bossów mafii, szemranych biznesmenów, czy też zwykłych ludzi, którzy mieli to nieszczęście spotkać na swej drodze Skalskiego i jemu podobnych. Jednocześnie nie zabrakło tu wątków natury obyczajowej, które z pewnością poruszą i wzruszą wielu czytelników. Na końcu czeka na nas enigmatyczny finał, który nie wyjaśnia wszystkiego wprost, a pozostawia wiele naszej interpretacji.

Uczynić głównym bohaterem przestępcę, to rzecz wielce ryzykowna. Nie mniej Katarzyna Bonda ta zrobiła i w mej ocenie wyszła z tej próby zwycięsko, oferując nam możliwość poznania cynicznego, egoistycznego i nie potrafiącego – przynajmniej do pewnego momentu, myśleć o innych, człowieka. Taki jest Daniel Skalski, który od zawsze marzył o bogactwie i łatwym życiu, realizując swój plan krok po kroku, oszustwo po oszustwie oraz na krzywdzie innych. Naturalnie nie obdarzamy tego bohatera naszą sympatią, aczkolwiek pewnego rodzaju zrozumieniem, już tak. Poznajemy młodego człowieka bez perspektyw, który pragnie tak bardzo zmiany swojego życia na lepsze, że zatraca się w dążeniu “po trupach” do realizacji tego marzenia za wszelką cenę. To jedna z najciekawszych, negatywnych postaci na scenie współczesnej, polskiej literatury.

Portret życiorysu głównego bohatera łączy się tu z portretem najnowszej historii naszego kraju, która znajduje swój początek w latach 90-tych, a finał w naszej teraźniejszości. Katarzyna Bonda oddała w realistyczny, przekonujący i szczegółowy sposób ówczesne realia życia, politykę, jak i przede wszystkim biznesowe możliwości, które rodziły się z niedoskonałości polskiego prawa i tak naprawdę gospodarczego chaosu. To był piękny czas dla finansowych oszustów i przestępców, którzy wówczas zarobili swoje pierwsze miliony, a dziś pławią się w blasku reflektorów i głosach powszechnego podziwu. Myślę, że ten aspekt zaintryguje w szczególny sposób osoby, które właśnie przed 30 laty budowali swoje nowe, lepsze i szczęśliwsze życie – oczywiście z różnym skutkiem.

Kryminał, sensacja, obyczajowy dramat – to te trzy literackie nurty składają się na finalny obraz powieści “Miłość czyni dobrym”. To książka wymagająca, złożona w swej fabularnej konstrukcji i kierującą się nie tyle pierwszeństwem literackiej efektowności, co właśnie realizmem ukazania losów największego polskiego oszusta. Myślę, że warto pamiętać o tym przed sięgnięciem po ten tytuł, by tym samym się nie rozczarować. W mojej ocenie jest to bowiem idealna propozycja dla tych czytelników, którzy poszukują w literaturze kryminalnej czegoś więcej, aniżeli samej rozrywki. Tym czymś jest prawda o ludzkiej naturze, przewrotności losu i wpływie miłości na to, jacy jesteśmy.

“Miłość czyni dobrym” i inne książki Katarzyny Bondy znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *