Książki dla młodzieży

“Letnie marzenie” – Cathy Cassidy

Mamy lato, wakacje, czas słonecznych dni i błogiego lenistwa… Czegóż może zatem brakować nam do pełni szczęścia? Oczywiście dobrej, zabawnej i wypełnionej pozytywną energią lektury! I właśnie wszystko to gwarantuje nam najnowsza i zarazem trzecia odsłona cyklu Cathy Cassidy – “BOMBOnierki”! Książka ta nosi tytuł “Letnie marzenie” i ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawniuctwa Iuvi.

Tak, jak w przypadku poprzednich dwóch części serii, tak i w “Letnim marzeniu” narratorką jest jedna z sióstr Tanberry. Tym razem przyszła pora na Summer – czternastoletnią dziewczynkę, która zawsze była stawiana za wzór swoim siostrom jako osoba niezwykle utalentowana w każdej sferze życia. Rzeczywistość jednak weryfikuje wszystko, kiedy przed Summer staje nie lada wyzwanie dostania się do wymarzonej szkoły baletowej. Summer musi przejść letnie kwalifikacje, do których zaczyna się gorączkowo przygotowywać, ponosząc tym samym wielkie koszty. Na szczęście będzie mogła ona liczyć na wsparcie rodziny, jak i też pewnego nieśmiałego chłopca.

“Letnie marzenie” kontynuuje niezwykle intrygującą, ciepłą i balansującą na granicy komedii i powieści obyczajowej, relację o czasie młodości, dorastaniu i pierwszych życiowych wyzwaniach. Otrzymujemy wartką akcję, potężną porcję humoru, ale też kilka naprawdę poruszających wątków, związanych m.in. z poczuciem strachu przed zawiedzeniem innych, czy też kosztem bycia perfekcjonistką.Wszystko to składa się na ciekawą, rozrywkową i bardzo życiową opowieść dla nastoletniego czytelnika, który może wynieść z tej lektury nie tylko przyjemną rozrywkę, ale też i cenną naukę o życiu.

Jak już wspominałam powyżej, konstrukcja książki opiera się na pierwszoosobowej narracji Summer, która dzieli się nie tylko opisem kolejnych dni wakacji, ale też tym, co dzieje się w zawsze głośnym i nie znającym spokoju domu rodziny Tanberrych. Nie zaskoczę nikogo pisząc, że oprócz losów głównej bohaterki poznajemy także dalsze perypetie jej sióstr i rodziców, którzy prowadzą własną wytwórnię czekolady i słodyczy. Co do samej fabuły, to cechuje ją duża dynamika, niepowtarzalny, familijny klimat oraz piękny, mądry finał, o którym nie prędko przyjdzie nam zapomnieć.

Bohaterowie są niezwykle ciekawi, autentyczni i przekonujący nas do tego, by w nich uwierzyć. Prym wiedzie tu oczywiście nasza gwiazda tańca – Summer, czyli niezwykle wrażliwa, na co dzień pogodna, ale też i nie potrafiąca radzić sobie ze stresem i strachem przed porażką, nastoletnia dziewczyna. Lubimy ją, darzymy wielką sympatią oraz współczujemy jej w sytuacji, w jakiejś się znalazła – po części z własnej winy. Oczywiście, także i pozostałe siostry Tanberry budzą tu nasze zainteresowanie, by wspomnieć choćby o bujającej w obłokach Skye, czy też Cherry, która już na dobre zadomowiła się w domu swojej nowej rodziny.

Niezmiennie oczarowuje czytelnika niezwykłe ciepły, rodzinny, ale i słodki klimat powieści. Z jednej strony otrzymujemy sporą dawkę dobrego humoru, a z drugiej nasza uwaga zostaje zwrócona na naprawdę ważne rzeczy, jak chociaż wartość rodziny, wsparcie najbliższych, czy też kruchość psychiki dorastających nastolatków, których można szczególnie łatwo zranić. Warto o tym wspomnieć także z tego względu, że książka ta nie przyjmuje tu tym samym tylko i wyłącznie rozrywkowej postaci, ale też i niesie sobą cenne wartości wychowawcze, które mogą przynieść wiele dobrego samym czytelnikom tej książki, jak i ich rodzicom.

“Letnie marzenie” to kolejna udana, intrygująca i niezwykle klimatyczna odsłona cyklu “BOMBOnierki”. To właśnie za jej sprawą wkraczamy raz jeszcze w życie rodziny Tanberry, przeżywamy u ich boku wielkie emocje, a i przy okazji naprawdę świetnie się bawimy. Myślę, a właściwie to jestem o tym przekonana, że każdy wierny fan tego cyklu będzie w pełni urzeczony i oczarowany historią. Plusem jest również to, że można traktować tę książkę jako odrębną pozycję, z lektury której będziemy mogli czerpać radość i przyjemność także wtedy, gdy nie było nam dane przeczytać poprzednich części tej młodzieżowej sagi. Polecam – naprawdę warto!

“Letnie marzenie” i inne książki dla dzieci i młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *