Kryminał, sensacja, thriller Książki dla młodzieży

“Ktoś mnie okłamuje” – A.V. Geiger.

“KTOŚ MNIE OKŁAMUJE” – pod tym tytułem kryje się druga odsłona powieściowego cyklu “Follow Me Back”, autorstwa A.V. Geiger. To właśnie za sprawą tej pozycji możemy poznać dalsze losy niezwykłego związku gwiazdora muzyki pop z jego wierną fanką, która to zdobyła serce słynnego piosenkarza, ale też i pokonała swoją straszliwą chorobę – agorafobię (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni). Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Eric Thorne (gwiazda sceny) i Tessa Hart (jego wielka fanka i zarazem ukochana dziewczyna) – po traumatycznych wydarzeniach z pierwszej części cyklu, uciekają przed całym światem, sławą i fleszami reporterów, ukrywając się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Jednak ich idylla nie trwa długo, gdy oto menadżer Erica dociera do pary, a następnie skłania do powrotu. I tak też rozpoczyna się ponownie szalone, celebryckie życie Erica, z tą jednak zmianą, że tym razem towarzyszy mu Tessa, która objęła oficjalne stanowisko asystenta Erica do spraw social mediów. Jednak pojawia się ktoś, kto za sprawą kłamstw, manipulacji oraz zbrodni, zrobi wszystko by stanąć na drodze do szczęścia tej pary.

Książka ta jest kontynuacją opowieści o trudnej miłości dwojga głównych bohaterów, uwikłanych w skomplikowaną grę z pogranicza kryminału i sensacji. W pierwszej części doskonale sprawdziło się połączenie tradycyjnej narracji literackiej ze specyficzną “narracją online”. Także i w “Ktoś mnie okłamuje” autorka wypełniła strony zapisami z popularnych mediów społecznościowych, m.in. z Twitterem na czele. I tak, jak miało to miejsce wtedy, tak i teraz zabieg ten sprawdza się w tu w 100%, nadając tej opowieści tempa, atrakcyjności, ale też i niezwykłego klimatu, który z pewnością docenią nastoletni czytelnicy – bądź co bądź, pokolenie Internetu…

Scenariusz wydarzeń dzieli się tu raz jeszcze na dwie części – sceny, obrazujące przebieg policyjnych przesłuchań głównych bohaterów, związanych z pewnym dramatycznym faktem, jak i relację o losach Tessy i Erica sprzed kilkunastu i kilku dni, które z czasem doganiają czas przesłuchań. To ciekawy zabieg, który ponownie wprowadza dreszczyk emocji do tej historii, uświadamiając nam tym samym to, że stało się coś bardzo złego, co dopiero przyjdzie nam poznać. Drugi podział skupia się zaś na przenikaniu wątków natury obyczajowej z wątkami o charakterze sensacyjno-kryminalnym, co czyni tę opowieść wielowymiarową, nieprzewidywalną i trzymającą w napięciu do ostatniej strony.

I tak jak na plus należy zaliczyć ukazaną tu relację Erica i Tessy – zmęczonego sławą gwiazdora oraz niezwykle wrażliwej, zagubionej w celebryckim świecie i do tego uczącej się miłości, dziewczyny, tak pewne zastrzeżenia budzi zafundowany nam tutaj wątek sensacyjny. Otóż nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został on potraktowany nieco nazbyt powierzchownie, a co za tym idzie cała ta intryga wydaje się mało realistyczna, nie przekonująca do uwierzenia, jak i też niejako wymyślona na siłę. Przyznam szczerze, że w pierwszej części cyklu ta sensacyjna konwencja prezentowała się o wiele lepiej, jak i też stanowiła w dużej mierze o jakości tamtej opowieści, czego w tym przypadku stwierdzić nie mogę.

Za to z pewnością na wielkie słowa uznania zasługują kreacje bohaterów oraz zarys obrazu świata, w jakim rozgrywa się ta historia. Co do postaci, to oczywiście zachwycają nas w tym względzie Eric i Tessa, czyli ukrywający swoją twarz wrażliwego młodzieńca – gwiazdor muzyki, jak i też zwyczajna, nieco być może uzależniona od Internetu i wciąż walcząca ze swoją traumą, dziewczyna. To bardzo ciekawe, realistyczne i przekonujące postacie. Oczywiście, poznamy tu lub też ponownie spotkamy wielu innych barwnych bohaterów z drugiego planu. Jeśli chodzi zaś o kreację tej literackiej rzeczywistości, to największe wrażenie wywiera ukazanie “od kuchni” życia światowej gwiazdy muzyki, które wypełniają koncerty, nagrania reklam i teledysków, czy też życie na hotelowych walizkach. Tu także mamy realizm, prawdę, a nawet i smakowite nawiązania do prawdziwych nazwisk gwiazd muzycznej sceny – m.in. na czele z Arianą Grande.

“Ktoś mnie okłamuje” to książka o życiu młodych ludzi i dla młodych ludzi, którzy to odnajdą w niej nie tylko atrakcyjną fabułę, moc akcji i silnych emocji, ale też i chociażby piękną relację o związku głównych bohaterów, który mimo tego całego blasku i życia rodem z pierwszych stron brukowców, zmagają się z naturalnymi dla tego wieku problemami, na czele ze strachem przed “pierwszym razem”, czy też przełamywaniem lęków względem tego, co może przynieść ten związek. Myślę, że to ważny aspekt tej książki, w którym wielu czytelników odnajdzie jakąś cząstkę swojego, własnego życia.

Jeśli miałabym wybierać, to wskazałabym pierwszą część tego cyklu, jaką tą lepszą. Niemniej, także i jej kontynuacja ma wiele do zaoferowania, jak i przede wszystkim zaspokaja głód wiedzy względem tego, jak mogły potoczyć się dalsze losu Tessy i Erica. Po tej lekturze już to wiemy, a moja intuicja podpowiada mi, że na tym tomie wcale nie skończy się opowieść. Dlatego też jak najbardziej zachęcam do sięgnięcia po najnowsze dzieło A.V. Geiger, życząc wspaniałej lektury i wielu wrażeń!

“Ktoś mnie okłamuje” i inne książki young adult znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *