Poradniki i Albumy Recenzje

Kocie mojo – Jackson Galaxy

Czym jest kocie mojo? To kocia pewność siebie, wyrażana wtedy, kiedy kot czuje się swobodnie, niczym się nie przejmuje, żyje bez krępacji. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Przecież już dawno, dawno temu udomowiliśmy te futrzaste istoty i uczyniliśmy z nich swoich towarzyszy i przyjaciół, choć mimo wszystko wciąż bije od nich niezależność. To zapewne kwestia kota pierwotnego, w końcu wszystkie instynkty nie mogły zaniknąć, prawda? Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami mruczków to na pewno niejednokrotnie dostrzegliście typowo kocie, instynktowne zachowania. A jeżeli ich nie dostrzegacie, to książka „Kocie mojo” na pewno to zmieni!

Niegdyś miałam okazję obejrzeć kilka odcinków programu „Kot z piekła rodem”, w którym to słynny behawiorysta Jackson Galaxy odwiedzał ludzi i ich kocich towarzyszy, próbując pomóc im się dogadać. Właściwie to zapewne nie usłyszałabym o tym programie, bo nie jestem fanem telewizji, gdyby nie fakt, że wszyscy moi znajomi uważają, że mój kot wywodzi się z czeluści piekielnych. Ale wiecie co? Mimo wszystko jest nam ze sobą idealnie i nigdy nie potrzebowałyśmy pomocy… Czy to oznacza, że mogę tutaj mówić o kocim mojo? Podejrzewam, że tak. Właściwie zawsze uważałam, że mój kot jest niemal noszony na poduszkach i jest traktowany lepiej niż nie jeden człowiek, ale wiecie, zawsze lepiej się upewnić, chociażby sięgając po książkę faceta, który naprawdę zna się na rzeczy.

Książka Jacksona Galaxy powstała we współpracy z doktorem Mikelem Delgado, który również związany jest z tematyką kociego behawioryzmu. Zdecydowanie pozwala ona zrozumieć wiele kocich zachowań, stanowi nieodłączny podręcznik dla każdego kociarza – zwłaszcza świeżo upieczonego. Znaleźć tutaj można sporo informacji o wprowadzaniu nowego kota do domu, gdy jeden już go zamieszkuje, bowiem problemy z kocią adaptacją bywają dosyć częste. Ich rozwiązanie wymaga sporo cierpliwości i różnego rodzaju rozwiązań, bowiem każdy kot jest inny, ale autorzy o tym nie zapominają. Co więcej, rozwiewają wszelkie mity związane z tym, że koty nie mogą być w domu, gdy pojawi się w nim noworodek – pokazują, że to też swojego rodzaju droga przygotowawcza, ale wszystko da się pogodzić.

Podstawą jest stworzenie kotu takiego domu, w którym będzie się czuł swobodnie. Poczucie bezpieczeństwa to naprawdę bardzo istotna kwestia, niezależnie od tego, jaki charakterek ma nasz czworonożny przyjaciel. Autorzy sporo czasu poświęcają na wyjaśnienie różnych kocich typów, omawiają pierwotne zachowania (niektóre z nich są wyjątkowo urocze, uwielbiam, kiedy moja kicia ugniata mnie łapkami) tych niesamowitych zwierzaków, pokazują, jak w odpowiedni sposób nawiązywać z kociakami relacje. Kroczek po kroczku. Oczywiście pojawiają się tutaj również porady na typowo kocie problemy: załatwianie się poza kuwetą, atakowanie ludzi, zaburzenia lękowe, brak porozumienia pomiędzy dwoma futrzakami.

Muszę przyznać, że w swoim życiu przeczytałam już sporo kocich poradników, ale ten zdecydowanie jest inny – przede wszystkim ze względu na styl i formę. Jackson Galaxy ma swoje własne metody i niepowtarzalne określenia, nad którymi chwilami trzeba się naprawdę mocno zastanowić. Chociaż same rady są dosyć znane i powszechne, to mimo wszystko ten człowiek potrafi je zaprezentować w nieco inny sposób. Dodatkowo muszę przyznać, że książka ta jest naprawdę pięknie wydana – bardzo przejrzysta, z uroczymi rysunkami, tabelami czy wtrąceniami. Nie mamy tutaj czystego, nudnego tekstu, tylko spore urozmaicenie – znakomita forma.

Komu mogę zatem polecić „Kocie mojo”? Każdemu kociarzowi. Wszystkim tym, którzy kochają koty i żyją z nimi pod jednym dachem – niezależnie od tego, czy jest to jeden, dwa czy dziesięć mruczków. Jeżeli macie z nimi problemy różnej natury, to zdecydowanie powinniście się skusić na tę pozycję, bo być może znajdziecie w niej rozwiązanie. Jeżeli z kolei jesteście początkującymi kociarzami, to zdecydowanie jest to również coś dla Was – „Kocie mojo” pozwoli Wam zrozumieć Waszego nowego przyjaciela i sprawi, że będziecie żyć w harmonii.

Jeśli zainteresowała Was ta książka, to księgarnia internetowa selkar.pl oferuje ją teraz w promocji! W ofercie sklepu znajdą się też inne książki o kotach, więc fani kocich przyjaciół na pewno znajdą coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *