Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Klatka” – Krzysztof Jóźwik.

kryminał

Zemsta… – odczucie stare jak świat, które pcha ludzi do potwornych, szalonych i przerażających czynów. Tak było, jest i zapewne zawsze już będzie, gdyż nie ma nic bardziej pewnego, aniżeli ludzka pamięć o krzywdzie, jaką zaznaliśmy od drugiej osoby i pragnienie zadośćuczynieniu jej. O zemście opowiada też mroczna powieść kryminalna Krzysztofa Jóźwika pt. “Klatka”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Filia.

Puławy, czasy współczesne. To właśnie w tym mieście dochodzi do serii przerażających i okrutnych zabójstw, których ofiary zostają poddawane potwornym torturom. Sprawą zajmuje się komisarz Marek Podgórski, który wraz ze współpracownikami dociera do interesujących informacji, iż oto w śledztwie tym przewijają się osoby będące niegdyś dobrymi przyjaciółmi. Szybko też okaże się, że wszystko znajduje swój początek w pewnej urodzinowej imprezie sprzed lat, która zakończyła się w niezwykle specyficzny sposób. A dziś…, a dziś ktoś się za to mści…

Krzysztof Jóźwik zaprosił nas tą książką do spotkania z mocną, mroczną i niezwykle ekscytującą opowieścią spod znaku klimatycznego kryminału, ale też i thrillera oraz sensacji. Mamy tu serię brutalnych zabójstw, osobę szalonego mordercy i postacie, które za chwilę znajdą się na jego liście. Nie zabrakło oczywiście także i inteligentnych śledczych, ale co ciekawe, wydają się być tu oni zdecydowanie mniej ważni, aniżeli sprawca i jego ofiary. Poza tym jest to stricte nasza, polska historia, która została osadza w dość prowincjonalnych realiach oraz która oddaje sobą prawdę o tym, jak wygląda współczesna Polska.

Interesująco przedstawia się konstrukcja powieści, którą wypełnia wielowątkowa relacja o losach kilku równie ważnych postaci – zwykłych ludzi, którzy znają się od lat, śledczych oraz… zabójcy. To ciekawe, ale też i w mej ocenie udane rozwiązania autora, który w ten sposób odsłania przed nami kolejne elementy tej skomplikowanej układanki, pozwala odkrywać nam teraźniejszość i przeszłość z życia bohaterów, jak i też dozuje napięcie, gdy oto giną kolejne osoby i gdy śledczy są coraz bliżej odkrycia tożsamości sprawcy. Jest klimat, są emocje, nie brakuje też akcji i szczypty grozy, czyli mamy tu dokładnie to, co tego typu literatura powinna sobą oferować.

Ludzie – to właśnie o nich jest przede wszystkim ta opowieść. Bezduszny biznesmen i jego rodzina, zagubiony życiowo bankrut i jego bliscy, spodziewająca się dziecka kobieta, którą dosięgają konsekwencje niedawnego romansu, pewien tajemniczy informatyk oraz policyjny komisarz… – to właśnie te osoby stanowią łańcuch najważniejszych ogniw tej historii, które łączą się ze sobą w jedną, spójną i mroczną całość. Przede wszystkim są to ludzie “z krwi i kości”, którzy nie są idealni i których trudno jest polubić, ale z pewnością możemy w nich uwierzyć. I jest oczywiście zabójca – szaleniec, fanatyk, a być może po prostu zraniony człowiek…

Cieszę się, że autor umieścił akcję powieści w Puławach – średniej wielkość mieście, któremu daleko do wielkiej metropolii, co też i działa w mej ocenie na korzyć tej książki. Przede wszystkim udało się zachować dzięki temu większy realizm naszej codzienności, zwykłość ludzkich spraw i naturalizm ludzi, którzy zmagają się z kłopotami w pracy, domową przemocą, czy też wypaleniem uczucia. To nasz kraj, ale też i nasza rzeczywistość, w którą łatwiej nam uwierzyć czytając tę książkę, przez co też łatwiej jest nam się w nią w pełni zaangażować.

Lektura powieści upływa nam w błyskawicznym tempie, gdy poznajemy nie tylko kolejne losy bohaterów, ale też i z każdą stroną wiemy coraz więcej o sprawcy makabrycznych morderstw. I naprawdę dobrze się tu bawimy, angażujemy w tę historię i czerpiemy wielką przyjemność z tego czytelniczego spotkania. Oczywiście warto zauważyć, że jest to jedna z mocniejszych odsłon polskiego kryminału – głównie na polu ukazywanych scen przemocy, przez co powinni sięgać po nią odbiorcy o mocnych nerwach.

Powieść Krzysztofa Jóźwika pt. “Klatka”, to pozycja ciekawa, emocjonująca i dobrze napisana. Myślę, że wszyscy miłośnicy polskiej literatury kryminalnej będą w pełni usatysfakcjonowani spotkaniem z tym tytułem, który w jakimś stopniu wymyka się klasycznemu ujęciu tego literackiego gatunku. Ze swej strony polecam i zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę – naprawdę warto.

“Klatka” oraz inne książki kryminały znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *