Książki dla dzieci Książki dla młodzieży

“Jedyny i niepowtarzalny Bob” – Katherine Alice Applegate

Jedyny i niepowtarzalny Bob

Jakiś czas temu miałam przyjemność podzielić się z Wami wrażeniami z lektury wspaniałej opowieści dla dzieci pt. “Jedyny i niepowtarzalny Ivan”, autorstwa Katherine Alice Applegate. Wyraziłam wówczas zachwyt i uznanie dla tej pięknej historii o zwierzęcej przyjaźni i walce o lepszy los. Dziś mam okazję opowiedzieć wam o kontynuacji tej opowieści – książce pt. “Jedyny i Niepowtarzalny Bob”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa CzyTam.

Czytelnicy pierwszej odsłony cyklu wiedzą, że tytułowym Bobem jest uroczy piesek, który przyjaźni się z wrażliwym gorylem Ivanem i rezolutnym słoniątkiem o imieniu Ruby. Psiak ten, po wielu dramatycznych przygodach, odnalazł wreszcie swój bezpieczny i przytulny dom, gdzie to każdego dnia ma zapewnione posłanie, jedzenie i zabawę z dziewczynką o imieniu Julia. Co więcej, może on odwiedzać również swoich przyjaciół, którym również wiedzie się dobrze w pobliskim rezerwacie dzikiej przyrody. Wszystko to jednak zmieni się za sprawą nagłej i niebezpiecznej nawałnicy, w wyniku której mogą ucierpieć zwierzęta w rezerwacie. Nie tracąc ani chwili, dzielny Bob rusza im na pomoc…

Katherine Alice Applegate zabiera nas tą powieścią kolejny raz do zwierzęcego świata zasad, honoru i przyjaźni, zapewniając jednocześnie pokaźną porcję ujmującego humoru, ale też i wielkich wzruszeń. To ten sam świat, aczkolwiek ukazywany nam z perspektywy innego bohatera – pieska o imieniu Bob. I podobnie, jak miało to miejsce w przypadku pierwszej części cyklu, tak i tym razem dziecięcy czytelnik może uświadczyć za sprawą tej lektury wspaniałej zabawy, jak i też pięknej nauki o sile przyjaźni oraz naszej ludzkiej powinności względem zwierząt, którym musimy okazywać nie tylko szacunek i dobre serce, ale też i pomoc.

Opowieść tę poznajemy za sprawą pierwszoosobowej narracji Boba, który opisuje swoją nową codzienność, która jest piękna, ale nie do końca szczęśliwa. Nie może być takową z uwagi na tęsknotę za swoją psią siostrzyczką, z którą rozstał się tak dawno temu. I to właśnie Bob przedstawia nam dramatyczne wydarzenia związane z olbrzymią, deszczową ulewą, która przynosi zagrożenie dla przyjaciół pieska, ale też i pewną wielką niespodziankę. Relację tę wypełnia wielka przygoda, wartka akcja, ujmująca naiwność Boba oraz przezabawne jego przemyślenia i dialogi z innymi zwierzętami, które mają również swoje humory i nastroje. Jest ciekawie i niezwykle emocjonująco do samego finału, który zresztą pozostaje na bardzo długo w naszej pamięci.

Nie zaskoczę nikogo stwierdzeniem, że to właśnie zwierzęcy bohaterowie decydują w największym stopniu o jakości i wielkości tej powieści. Nie może być inaczej, gdyż oto mamy przyjemność poznać sympatycznego i zabawnego pieska, mądrego i doświadczonego życiem goryla, czy też rezolutne i przesympatyczne słoniątko, które ujmuje nas swoją dziecięcą naturą. To zwierzęta, ale poddane znakomitemu procesowi antropomorfizacji, dzięki czemu jawią się nam one niczym ludzie z marzeniami, lękami, czy też zaletami i wadami. Oczywiście pojawiają się tu także ważne, ludzkie postacie, które również są intrygujące i mają nam sobą wiele do zaoferowania.

Porównując obie części tego cyklu stwierdzę, że tapowieść jest z pewnością o wiele bardziej dramatyczną, co wiąże się z nadchodzącą ulewą i jej skutkami, jak i też pewnym niespodziewanym spotkaniem głównego bohatera. Naturalnie mamy tu nadal wiele wspaniałego humoru, żarów i ciepłych emocji, aczkolwiek nie da się ukryć, że tym razem akcja nabiera zdecydowanie większego rozpędu, co ma swoje plusy. Ważne jest to, że obie książki zachwycają nas od pierwszej do ostatniej strony, jak i też przekazują swoją relację w sposób idealnie przystosowany do możliwości dziecięcego odbiorcy – m.in. za pomocą krótkich i prostych zdań, czy też wspaniałych ilustracji, które dopełniają sobą tekstu.

Od zawsze wyznaję zasadę, że bajkowa opowieść dla dzieci powinna tyleż bawić, co i edukować. I w przypadku tej książki tak właśnie się dzieje, gdy oto czytelnik ma okazję poznać porywającą relację o niezwykłych przygodach zwierzęcych bohaterów, jak i jednocześnie uświadomić sobie wartość przyjaźni, która może pokonać wszelkie przeszkody losu. To również piękna lekcja o życiu zwierząt, która niesie informacje o ich codzienności oraz wykształca bezcenne pokłady współczucia względem naszych zwierzęcych braci. Myślę, że jak na jedną powieść, to tych plusów jest naprawdę wiele. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po książkę “Jedyny i Niepowtarzalny Bob”!

“Jedyny i niepowtarzalny Bob” i inne książki dla dzieci i młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *