Fantastyka Fantasy Recenzje

Harda Horda

Czy kobiety mogą pisać dobrą, porządną fantastykę? Harda Horda jest dowodem na to, że tak, jest to jak najbardziej możliwe. Chociaż we wstępie do antologii opowiadań tej niesamowitej grupy kobiet, była redaktor naczelna portalu Lubimyczytać.pl, śmiało informuje czytelników o tym, że w trakcie swojej kariery niejednokrotnie natknęła się na opinie, że kobiety nie powinny się trzymać tego gatunku. Ten podział na literaturę męską czy kobiecą faktycznie jest czasami widoczny, ale wydaje mi się, że stopniowo ta granica się zaciera. Chociaż nie wyobrażam sobie mężczyzny piszącego romans obyczajowy, to mimo wszystko fantastyka jest na tyle rozległym gatunkiem, że może się nim zainteresować każdy, niezależnie od płci czy wieku.

Antologie opowiadań swego czasu były dla mnie takimi dziełami literatury, od których trzymałam się z daleka. Jak widać – wszystko się zmienia i być może do pewnych form przekazu trzeba dojrzeć, chociaż wydaje mi się, że bardziej jest to kwestia tego, z jaką tematyką opowiadań mamy do czynienia i kto je tworzy. Obok książki Harda Horda nie mogłam przejść obojętnie, bowiem śledziłam losy tej grupy od momentu jej powstania. Dwanaście znakomitych polskich pisarek, niejednokrotnie nagradzanych za swoją twórczość, w końcu połączyło siły. Stworzyło grupę, która wspiera się wzajemnie, inspiruje, rozmawia, tworzy i wydaje tak niesamowite książki, jak ta, o której właśnie piszę.

Skłamałabym, gdybym napisała, że uwielbiam twórczość każdej z tych kobiet. Chociaż faktycznie z historiami napisanymi przez połowę z nich miałam okazję już wcześniej się zapoznać, to nie każda opowieść przypadła mi do gustu. Moim numerem jeden z Hardej Hordy jest zdecydowanie Aneta Jadowska, której powieści kocham całym sercem, ale po piętach zaczyna jej deptać Magdalena Kubasiewicz czy Martyna Raduchowska. To zdecydowanie moje top 3 jeżeli chodzi o polskie pisarki, ale nie spodziewajcie się, że teraz wymienię nazwiska tych, które w moim odczuciu piszą najgorzej. Każda z tych dwunastu kobiet posiada bowiem znakomite pióro i głowę pełną pomysłów, ale ciężko byłoby znaleźć człowieka, którego przekonywałaby każda wizja, każdej autorki.

Chociaż do tej pory nie było mi do końca po drodze z twórczością Marty Kisiel – jej powieści jakoś do mnie nie przemawiają, choć próbowałam kilkukrotnie się z nimi zapoznać – to przyznaję, że opowiadanie Jawor miało w sobie coś, co mnie urzekło. Właściwie każde z tych opowiadań, które znalazły się w tej antologii, ma swój niepowtarzalny klimat i charakter – jedne urzekły mnie bardziej, inne nieco mniej, ale zdecydowanie nie mogę napisać, że któreś było po prostu złe. Otrzymujemy tutaj ciekawą fantastykę, przy czym niektóre treści kierują się bardziej w stronę typowego fantasy, inne w stronę typowego science-fiction. Jedno jest pewne – okazuje się, że nawet w tak krótkich formach, jakimi są opowiadania, te niesamowite kobiety potrafią zawrzeć naprawdę interesujące i klimatyczne historie, w których nie brakuje dobrze wykreowanych postaci.

Nie ukrywam, że mocno zaciekawiły mnie dwa opowiadania, w których była mowa o nekromancji – jedno z nich stworzyła Martyna Raduchowska i stanowi ono pewien spin-off Demona luster, natomiast drugie napisała Magdalena Kubasiewicz i podobno historia ta ma mieć swoją kontynuację – oby! Bowiem mało jest książek o nekromantach, a to naprawdę znakomity motyw! Jadowska z kolei kontynuowała historię Maliny, którą mogliśmy już poznać w opowiadaniu zawartym w antologii Idiota Skończony, a później również w Dyni i Jemiole. Dosyć niepokojące wydają się być opowiadania Aleksandry Zielińskiej i Anny Kańtoch – specyficzny styl, specyficzna historia, aczkolwiek wciąż godna uwagi.

Harda Horda to naprawdę świetna antologia, w której każdy będzie mógł się zatracić. Co więcej – jest przepięknie, wręcz znakomicie wydana, bowiem ta okładka to coś iście nieziemskiego, ukazującego klimat wielu historii, które znajdziemy w środku, ale to nie wszystko! Każde opowiadanie zawiera w sobie niesamowite i przepiękne ilustracje, które cieszą oko czytelnika. Po prostu coś wspaniałego!

„Hardą Hordę” i inne najlepsze książki fantasy znajdziesz w księgarni selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.