Literatura Obyczajowa Literatura Piękna

“Farba” – Wojtek Miłoszewski

Podczas czytania „Farby” całkowicie zanurzyłam się w alternatywnej rzeczywistości wykreowanej przez Wojtka Miłoszewskiego. Po skończonej lekturze zaczęłam popadać w lekką paranoję, dlatego recenzją pozwolę sobie rozpocząć nietypowo, bo od małego testu. Drodzy czytelnicy, czy jesteście w stanie przeczytać poniższy dowcip napisany cyrylicą?

-Машка, выходи! Машка! Я люблю тебя, Машка!
-Не выйдет она…
-Как, почему не выйдет?!
-Потому что ей сидеть еще два года!

Nie? Nie znacie rosyjskiego? Nie zmuszano Was w szkole do nauki języka Puszkina? Nie porozumiewacie się nim w państwowych urzędach, a najwyższej władzy w Polsce nie sprawuje namiestnik Polskiej Republiki Ludowej, rosyjski generał będący oficjalnym przedstawicielem cara Władimira I?

Uff, mogę odetchnąć z ulgą.

Ta powieść to tylko fikcja literacka, chociaż koszmarnie realistyczna!

Прежде всего, „Farba” to kontynuacja bestsellerowej „Inwazji”, w której Polska przegrała wojnę z Rosją i „weszła w skład Imperium Rosyjskiego jako teoretycznie niezależne państwo”. Okupanci chcą, żeby „stopniowo, krok za krokiem, Polacy utracili swoją tożsamość i stali się Rosjanami”. Pół kraju obróciło się w gruzy, po których biegają hordy osieroconych dzieci, a w sklepach straszą puste półki i kilometrowe ogonki. Skończyły się czasy, w których człowiek „wchodził do banku, widział w kolejce trzy osoby i wkurzony wychodził, rzucając pod nosem : (…) ale tłumy, przyjdę później!”, a kanapka z dżemem uchodzi za trudny do zdobycia rarytas. Przynajmniej dla przeciętnego Kowalskiego, bo kapusie i spekulanci mają się całkiem dobrze. Z telewizorów codzienne wylewa się propaganda, według której Polacy są przepełnieni wdzięcznością do Rosji, a nowa PRL to „kraina mlekiem i miodem płynąca”. O tym, że ludzie znikają nocami, nierzadko całymi rodzinami, i słuch po nich ginie, jakoś nikt nie ma odwagi wspomnieć.

Bо-вторых, w takiej koszmarnej scenerii śledzimy losy kilkunastu bohaterów – nielicznych, którzy nie złożyli broni, ofiar represji, zwykłych obywateli, którzy próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości, bo ich jedynym marzeniem jest przeżycie, zdrajców, pospolitych bandytów i wojskowych dygnitarzy. Świat wykreowany przez Miłoszewskiego nie jest czarno–biały, raczej dominują w nim odcienie szarości. Nie wszyscy Polacy są kryształowo czyści, nie wszyscy Rosjanie to pozbawieni sumienia i serca ciemiężyciele. W każdym rozdziale autor przeskakuje między postaciami, a ich historie zdają się mieć ze sobą niewiele wspólnego, ale stopniowo łączącą się w jedną pasjonującą całość.

B-третьих, w „Farbie” nie ma miejsca na nudę, bo akcja pędzi do przodu z zawrotną prędkością. Oprócz rozrywki w czystej postaci autor wplótł w „Farbę” rozważania na temat kultu silniejszego, czyli „bałwochwalczego podziwu dla drapieżnika i absolutnej obojętności dla ofiary”, ludzkiej moralności i zwykłej przyzwoitości. W Polskiej Republice Ludowej każdy jest na celowniku. Sąsiad donosi na sąsiada, żona na męża, a córka na matkę. Postrach sieje KUBO (Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Obywatelskiego) i jego agenci, zwani kubusiami. Nikt nie zna dnia, ani godziny. Właściwie tylko raz pokręciłam z niedowierzaniem głową, kiedy zaprezentowano w książce zupełnie nowe zastosowanie sprzętu AGD. Ta scena wywołała u mnie niekontrolowany atak śmiechu, a chyba nie o taki efekt chodziło autorowi.    Дорогие читатели, jeżeli przeczytaliście „Inwazję” i przypadła wam ona do gustu, to drugi tom cyklu was nie zawiedzenie, bo autor trzyma bardzo wysoki poziom. Świetna akcja i nietuzinkowi bohaterowie to największe atuty „Farby”. Ja już ostrzę sobie zęby na „Kontrę”. Спасибо за внимание! Приятного чтения!

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

“Farbę” i inne książki z gatunku literatura piękna polska znajdziesz w księgarni selkar.pl

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *