Kryminał, sensacja, thriller

“Ekstradycja” – Remigiusz Mróz

Jedenasty tom cyklu, ponad pięć tysięcy stron, kilkadziesiąt intrygujących postaci oraz niezliczona ilość barwnych scen, zdarzeń i dowcipów… – a nam wciąż mało! Wciąż mało kolejnych odsłon bestselerowej sagi Remigiusza Mroza o losach Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego, która cieszy, bawi i porywa nas od pięciu lat! I nie inaczej ma się rzecz także z najnowszą częścią – powieścią pt. “Ekstradycja”, która ukazała się właśnie teraz nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona!

Jak doskonale wiemy z lektury poprzedniej odsłony cyklu, Joanna Chyłka uciekła z policyjnego transportu po tym, jak została oskarżona o zabójstwo. Zrozpaczony i nieustannie jej poszukujący Kordian, podejmuje się prowadzenia kolejnej adwokackiej sprawy, jaką to jest obrona oskarżonego o zabójstwo trzech osób ukraińskiego obywatela – Witalija Demczenki, który dowiedział się o podejrzeniach po tym, gdy wybudził się z półtorarocznej śpiączki. Ku wielkiemu zaskoczeniu Kordiana sprawa ta łączy się z Chyłką, która nie tylko powraca do kraju w wielkim stylu, ale także i ma do przekazania opinii publicznej ważne informacje. Informacje, które mogą zadecydować o jej wolności lub też wieloletnim więzieniu.

Przepis na każdą odsłonę tego cyklu wydaje się prostym – odrobina sądowego kryminału, potężna dawka mocnej sensacji, szczypta romansu i zdecydowanie największa porcja czarnej komedii. To właśnie ten misz-masz literackich nurtów czyni opowieść tak barwną, intrygującą i zaskakującą, gdy kolejny raz wkraczamy do pędzącego z zawrotną prędkością życia pary głównych bohaterów, które z jednej strony jest tak bardzo niezwykłym i nierealnym, a z drugiej jakże mocno osadzonym w naszej współczesnej polskiej rzeczywistości. Oczywiście efekt ten nie byłoby możliwy do osiągnięcia bez pisarskiego talentu Remigiusza Mroza, który potrafi dawać nam swoimi książkami to, czego najbardziej oczekujemy.

Fabuła książki tradycyjnie już skupia się na wspólnych losach Chyłki i Zordona. Poświęca także każdemu z nich osobne wątki, które dotyczą zarówno zawodowego, jak i prywatnego życia. Tym razem jednak nowością jest to, iż gra toczy się tak naprawdę nie o wolność kolejnego klienta, ale Joanny, która musi zrobić wszystko, by udowodnić prawdę o swojej niewinności. I choć główna część relacji rozgrywa się na sądowej sali, to nie zabrakło tu także i kilku mocnych scen rodem z kina akcji, wyjazdów za granicę, porcji skomplikowanej ekspresji miłosnego związku Joanny i Kordiana, jak i wreszcie rodzinnych relacji pomiędzy Chyłką i jej znienawidzonym ojcem. Co ważne, opowieść ta nawiązuje w dużym stopniu do wątków z poprzednich odsłon cyklu, których znajomość jest co najmniej wskazana, by bez trudu odnaleźć się w fabule. Całość wieńczy zaś zaskakujący i zarazem otwierający furtkę na ciąg dalszy finał.

Cóż możemy powiedzieć o bohaterach tej powieści? Przede wszystkim to, że są tradycyjnie interesujący, barwni i potrafią nas wciąż zaskoczyć. Chyłka czyni to na polu coraz bardziej ciętego poczucia humoru i mimo wszystko także miłości do Kordiana, którego kocha na swój dziwny, ale i szczery sposób. Zordon z kolei zaskakuje nas podatnością na stres i zagubieniem się w jego tłamszeniu, co nie nastraja nazbyt optymistycznie na przyszłość, a poza tym jest to ten tam sam dobry z natury, oddany Joannie i porządny facet. Nie brak także barwnych bohaterów z drugiego planu, by wspomnieć o uroczym i genialnym Kormaku, czy też znanej nam doskonale z cyklu o Wiktorze Forście – prokurator Dominice Wadryś-Hansen, którzy również wnoszą wiele dobrego do tej opowieści.

Bardzo przyjemnie czyta się tę książkę, dając poprowadzić autorowi przez niezwykle skomplikowaną intrygę, która czasami każe brać nam coś za pewnik, by po chwili okazywało się to kompletną pomyłką. Jest adrenalina, są naprawdę mocne emocje, jak i wreszcie jest humor, który nie tylko nas śmieszy, ale i wprawia w wielkie osłupienie tym, iż za pomocą kilku odpowiednio dobranych słów i odniesień, można żartować tu absolutnie ze wszystkiego. To również – a być może i przede wszystkim, niezwykłe przywiązanie i zżycie się z tymi bohaterami, którzy siłą rzecz przez te wszystkie lata, stali się nam bardzo bliscy. I choć obiektywnie nie stwierdzę, że jest to najlepsza część tego cyklu, to na pewno powieść ta utrzymuje sobą wysoki poziom całości, co z uwagi na fakt, iż jest to już 11-ty tom, zasługuje na duże słowa uznania.

“Ekstradycja” to książka, którą z pewnością docenią, zachwycą się i oczarują nią wszyscy wierni czytelnicy tej kryminalno-sensacyjnej sagi. Zachwycą za sprawą barwnej fabuły, dbałości o każdy szczegół, umiejętnego zbalansowania tego, co mroczne, tym, co zabawne, jak i przede wszystkim bohaterami, którzy tak naprawdę od tylu lat czynią tę opowieść tak udaną. Dlatego też ze swej strony  – w oczekiwaniu na kolejną część cyklu, gorąco zachęcam i polecam sięgnięcie po ten tytuł, który ma nam sobą do zaoferowania naprawdę wiele dobrego.

“Ekstradycję” i inne książki Remigiusza Mroza znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *