Książki dla kobiet Książki dla młodzieży

“Dziewczyna z Paryża” – Jordyn Taylor

Ludzie dzielą się na tych, którzy zobaczyli Paryż i się w nim zakochali i na tych, którzy mają to jeszcze przed sobą. To drugie grono może powiększyć się jednak już teraz za sprawą lektury znakomitej książki Jordyn Taylor pt. “Dziewczyna z Paryża”, która przedstawia magię, piękno i czar tego miasta. Pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Iuvi.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Alice – mieszkająca z rodzicami w amerykańskim New Jersey nastolatka, która przyjeżdża z rodziną na wakacje do Paryża. Powodem ich wizyty jest zapisane w testamencie mieszanie niedawno zmarłej babci – Adalyn, która opuściła Francję w czasie II wojny światowej i nigdy nie wspominała o tym, że posiada tam własne lokum. Na miejscu dziewczyna odnajduje dziennik siostry swojej babci – Adalyn, o której istnieniu nie miała pojęcia. To właśnie z jego stron poznaje dramatyczną, wojenną rzeczywistość młodości Adalyn i jej siostry, jak i też odkrywa bolesne, rodzinne sekrety.

Książka ta stanowi ciekawą, klimatyczną i zarazem przejmującą opowieść obyczajową z historią w tle, która z jednej strony przedstawia wakacyjne przygody Alice, z drugiej zaś przenosi nas w czasie do wojennej rzeczywistości Paryża, opisywanej w dzienniku babci dziewczyny. I to właśnie udane połączenie tych dwóch wątków składa się na pasjonującą relację o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu bolesnych tajemnic przeszłości i próbie zrozumienia tego, kim była naprawdę babcia Alice. Oczywiście, to również piękna historia o pierwszej, młodzieńczej miłości, która budzi się w otoczeniu miasta zakochanych.

Jak nie trudno się domyślić, konstrukcja powieści przybiera postać dwutorowej relacji, gdzie to pierwszy wątek skupia się na rodzinnym śledztwie Alice i jej pobycie w Paryżu, zaś drugi przenosi nas do wojennej rzeczywistości tego miasta, opisanej w dzienniku Adalyn. W obu przypadkach jest ciekawie, niezwykle klimatycznie i emocjonująco, choć siłą rzeczy to jednak ta wojenna, wypełniona wielkimi dramatami i nieszczęśliwą miłością, część, wydaje się wywierać na nas większe wrażenie. Oczywiście, po pewnym czasie obie te historie łączą się ze sobą we wspólną całość, gdy oto teraźniejszość Alice i jej rodziny musi skonfrontować się z przeszłością, decyzjami i trudnymi wyborami Adalyn i jej siostry.

Zgodnie ze słowami wstępu recenzji, książka ta stanowi sobą fascynującą opowieść o Paryżu – tak tym współczesnym, odwiedzanym przez miliony turystów z całego świata, jak i też tym sprzed 70 lat, w którym nastał czas nazistowskiej okupacji i nierównej walki z najeźdźcą. Nas, czytelników, taki rozwiązanie może tylko i wyłącznie cieszyć, gdyż w ten sposób dane jest nam poznać zarówno architektoniczne piękno, klimat i kulturę Paryża, jak i też jego trudną historię, gdy to nie każdy mieszkaniec stolicy Francji stanął do walki o wolność. Najważniejsze wydaje się jednak to, że opowieść ta oddają sobą magię i piękno tego miasta, w którym nie można się nie zakochać…

Alice i Adalyn  – to najważniejsze i niezwykle intrygujące bohaterki tej książki, które dzieli czas, ale łączą więzy krwi. Pierwsza z nich jest sympatyczną, wesołą, ciekawą świata i wrażliwą dziewczyną, która pragnie odkryć prawdę o przeszłości swojej rodziny, jak i która doświadcza pierwszej, prawdziwej miłości podczas swojego wakacyjnego pobytu w Paryżu. Adalyn, jak wynika z zapisków w jej dzienniku, była również wesołą i pogodną dziewczyną, którą to jednak zmienił koszmar wojny, udział w walce z okupantem i dramatyczne, nieszczęśliwe uczucie. To wspaniałe, budzące w nas silne emocje i mające wiele do zaoferowania, postacie.

Tytuł ten stanowi intrygującą propozycję dla bardzo szerokiego grona odbiorców, gdyż zafascynuje on sobą zarówno nastoletnich miłośników opowieści o pierwszej miłości, jak i też sympatyków literatury spod znaku historycznego dramatu, który dotyka sobą prawdy o czasie II wojny światowej. Autorce udało się tu bowiem połączyć te dwa literackie światy w spójną, logiczną i bardzo efektowną całość, dzięki czemu lektura tej książki gwarantuje nam wielkie emocje, zapewnia wspaniałą rozrywkę i porusza w dogłębny sposób. Myślę, że to również bardzo dobry pomysł na to, by zainteresować młodego odbiorcę jakże bolesnymi i skomplikowanymi dziejami naszego kontynentu.

Książka Jordyn Taylor pt. “Dziewczyna z Paryża”, to w mej ocenie udana, napisana w znakomitym stylu i niezwykle emocjonująca opowieść o miłości, rodzinnych sekretach i dramatycznej młodości tych, którym dane było doświadczyć piekła wojny i okupacji. To piękna, poruszająca i warta poznania książka, która z pewnością przyniesie wam wiele radości i niezwykłych doznań. Polecam!

“Dziewczynę z Paryża” i inne książki young adult znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *