Literatura Obyczajowa Literatura Piękna

“Drugi brzeg” – Joanna Jax

Joanna Jax należy dziś bezsprzecznie do grona najlepszych i najpopularniejszych pisarzy w Polsce, którzy specjalizują się w obyczajowej powieści historycznej. Jej wspaniałe cykle na czele z “Zemstą i przeznaczeniem” oraz “Zanim nadejdzie jutro” zachwyciły polskich czytelników swoją relacją o burzliwych losach bohaterów na tle równie burzliwych dziejów naszego kraju i tej części Europy. Dziś mamy przyjemność poznać najnowszą odsłonę twórczości autorki – powieść pt. “Drugi brzeg”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska!

Fabuła książki przenosi nas do Polski roku 1919. To właśnie w tych czasach żyją główni bohaterowie tej historii – członkowie rodziny Niemojskich. Najmłodsza jej przedstawicielka – osiemnastoletnia Wiktoria wyjeżdża na wieś z rodzinnej Warszawy, by tam zaczerpnąć oddechu po ciężkiej chorobie. Jej starszy brat – Fryderyk, oddaje się wojskowej służbie, z którą zamierza związać swoją przyszłość. Z kolei młodszy brat – Gustaw – zatraca się w warszawskiej zabawie i hulaszczym życiu. Ojciec dzieci – Ksawery – wraca do zdrowia po wojennych wypadkach, a matka – Hortensja – czyni wszystko, by zadbać o szczęście i przyszłość rodziny. A te będzie im niezbędne wraz z nadchodzącym czasem wielkiej próby, związanym ze zbliżającą się wojną z sowiecką Rosją.

Najnowsza powieść Joanny Jax łączy w sobie raz jeszcze w iście perfekcyjny sposób klimatyczną historię spod znaku sagi rodzinnej z nie mniej barwną relacją o dramatycznych dziejach Polski. Z jednej strony mamy tu codzienne cienie i blaski życia Niemojskich – m.in. z pierwszymi miłościami, zawiedzionymi nadziejami i dramatami, z drugiej zaś fascynujący obraz zaogniającej się coraz bardziej sytuacji na polsko-sowieckim pograniczu, którego to finalnym akcentem będzie słynna Bitwa Warszawska. Tym samym też raz jeszcze znajdą tu dla siebie wiele dobra zarówno miłośnicy obyczajowej powieści, jak i historii.

Śledzimy kolejne losy poszczególnych członków rodziny Niemojskich, udając się m.in. wraz z Wiktorią na wieś i przeżywając tam wiele niezwykłych i romantycznych chwil, towarzysząc popadającemu w coraz większy kłopoty Gustawowi, czy też wreszcie śledząc wojskowej perypetie Fryderyka. Z czasem wątki te zaczną się ze sobą łączyć w spójną i porywającą całość, w której miłość i wojna wyznaczą bieg życia tych postaci. I z każdą kolejną stroną jest coraz ciekawiej, dramatyczniej i bardziej pasjonująco, gdy przyjdzie poznać nam tu zarówno koszmar straty i śmierci, jak i też piękno nadziei na lepsze jutro. Całość wieńczy wspaniały i spektakularny finał, o którym nie zapomnimy przez długi czas.

Joanna Jax ma niezwykły talent do tworzenia wspaniałych postaci bohaterów swoich książek – i nie inaczej jest i tym razem. Każdy z członków rodziny Niemojskich jest na swój sposób niezwykły i bardzo odmienny, by wspomnieć o wrażliwej i nieco naiwnej Wiktorii, charakternym i oddanym służbie oraz gotowym do największych poświęceń Fryderykowi, czy też mojej ulubionej postaci – Hortensji, która stara się dbać o swoje dzieci i męża, ponosząc na tym polu ogrom poświęceń. To ludzie “z krwi i kości”, nie wolni od błędów i wad, ale tym samym niezwykle prawdziwi w swoim postępowaniu, czy też przynależności do tamtych dawnych czasów, gdzie tradycja, honor i rodzina, znaczyły tak wiele.

Pięknie, klimatycznie, ale też i ze wszech miar prawdziwie, przedstawia się obraz literackiej rzeczywistości tej książki. Obraz, na którym składa się zarówno wielka polityka, wojenna zawierucha i wynikające z niej konsekwencje, ale też i zwykła codzienność życia – czy to w wielkiej Warszawie, czy też na prowincji. To także niezwykły język, ówczesne konwenanse i wartości, które towarzyszą bohaterom książki. I można pokusić się tym samym o stwierdzenie, że Joanna Jax kolejny już raz zafundowała nam niezwykłą czytelniczą podroż w czasie, w którą po prostu wierzymy.

Spotkanie z tą książką zachwyca nas sobą i oczarowuje już od pierwszych stron – czy to za sprawą samej fabuły, pięknego języka, czy też niepowtarzalnego klimatu, któremu naprawdę nie można się oprzeć. Dla mnie najważniejsze są jednak zawarte tu emocje, a w szczególności wielkie wzruszenia, jakie przychodzi nam przeżywać u boku bohaterów książki. Bohaterów, których bardzo szybko traktujemy jako kogoś nam niezwykle bliskiego i dla nas ważnego.

Słowem podsumowania – najnowsza powieść Joanny Jax pt. “Drugi brzeg” to kolejna znakomita odsłona pisarskiej twórczości tej utalentowanej autorki, zapewniająca nam wielkie emocje, wspaniałą zabawę i chwile uniesień na czas tej lektury. Tym samym też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, życząc równie wielkich wrażeń, jakie to stały się i moim udziałem podczas spotkania z tą książką.

“Drugi brzeg” i inne książki kobiece znajdziecie w księgarni selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *