Literatura Obyczajowa Literatura Piękna Recenzje

“Droga, którą przeszłam” – Agata Przybyłek

Książka Agaty Przybyłek

Miłośnicy twórczości Agaty Przybyłek, ale też i poruszającej literatury obyczajowej w naszym rodzimym wydaniu, mogą oto cieszyć się premierą wspaniałej powieści pt. “Droga, którą przeszłam”. Książka ta porusza niezwykle trudną kwestię macierzyństwa, które może przybrać zarówno pięknie i szczęśliwe odcienie, jak i też wręcz przeciwnie. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

“Droga, którą przeszłam” przedstawia losy dwóch wyjątkowych bohaterek – Alicji i Stefanii. Pierwsza z nich zmaga się z traumą utraconej ciąży, i chcąc poradzić sobie z tą traumą, decyduje się wraz z mężem na przeprowadzkę do nowego domu za miastem. Tam też z czasem odzyskuje spokój, wyciszenie i chęć do dalszego życia. Wówczas jednak okazuje się, że Alicja i Dawid ponownie spodziewają się dziecka, co automatycznie przywołuje obawy i lęki z przeszłości.

Stefania jest zaś młodą kobietą, która dzieli się swoją smutną historią o nieszczęśliwym dzieciństwie, braku miłości ze strony mamy i poczuciu bycia gorszą względem młodszej siostry. Historia ta pełna bólu, smutku i dramatycznych chwil, okaże się wkrótce łączyć z losami Alicji i Stefanii.

“Droga, którą wybrałam” stanowi sobą pozycję spod znaku obyczajowego dramatu, który dotyka niezwykle trudnej i bolesnej kwestii, jaką jest utrata dziecka, ale też i wychowywanie się w domu bez miłości. To relacja o potędze miłości oraz wpływie jej braku na dorosłe życie, które nie może być szczęśliwym i spełnionym. I to jest pierwsze, najważniejsze oblicze tego tytułu, gdyż mamy jeszcze drugie, nie mniej intrygujące. Te stanowi bardzo mroczna, momentami wręcz z pogranicza thrillera, historia o ciemnej stronie ludzkiej natury, która potrafi pchnąć człowieka do perfidnych i straszliwych czynów. I w tym też wydaje się tkwić największa wartość tej książki – jej zaskakującego połączenia dwóch odmiennych obliczy w spójną i bardzo interesującą całość.

Bardzo ciekawie przedstawia się pomysł na tę opowieść, którą tworzą de facto dwie, odrębne historie. Tym, co je łączy, jest motyw dziecka i rodziny, który w obu przypadkach przyjmuje bardzo odmienną postać. Przez całą lekturę zastanawiamy się, co łączy te dwa wątki i występujących w nim bohaterów, zaś odpowiedź przychodzi poznać nam dopiero w końcowych rozdziałach powieści. I zapewniam was, że okaże się ona ze wszech miar zaskakującą, by nie powiedzieć szokującą. To właśnie te aspekt czyni jednak tę książką tak interesującą, emocjonującą i klimatyczną.

Wielkie słowa uznania należą się autorce za stworzenia niezwykle mocnych, realistycznych i fascynujących postaci. Alicja i Dawid są młodymi ludźmi, których los boleśnie doświadczył utratą wyczekiwanego dziecka. Teraz, gdy ponownie mają stać się rodzicami, przeżywamy u ich boku lęk, strach i niepokój, że ów koszmar może się powtórzyć. Tym, co zachwyca nas najbardziej w ich przypadku, to piękno szczerej i prawdziwej miłości, jaką siebie darzą. Stefania stanowi wielką zagadkę, niewiadomą i tajemnicę, którą odkrywamy wraz z kolejnymi stronami relacji o jej dzieciństwie i młodości. Wówczas jawi się nam postać kobiety, którą spotkało wielkie zło i które to odbiło się na jej całym, dorosłym życiu. To bohaterowie z krwi i kości, wobec których nie można przejść obojętnym.

Książka ta nie wpisuje się w nurt literatury obyczajowej, która oferują sobą tylko i wyłącznie dobrą rozrywkę, ciepłe emocje oraz pokłady dobrego humoru. Tematy, wokół których toczą się losy bohaterów – trauma utraty dziecka, strach przez kolejną ciążą, czy też nieszczęśliwe dzieciństwo, nie należą z pewnością do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych, ale to też wydaje się wyróżniać ten tytuł spośród innych pozycji, gdyż lektura tej powieści zmusza nas do pełnego zaangażowania, przemyślenia wielu ważnych kwestii i doświadczenia – chociaż części, bólu i dramatu, z jakim zmagają się bohaterowie.

“Droga, którą przeszłam” to w mojej ocenie najmocniejsza i zarazem najbardziej poruszająca powieść w dotychczasowym dorobku Agaty Przybyłek. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, iż jest ona też najlepszą książką tej autorki, gdyż osadzoną w realiach prawdziwego, skomplikowanego i nierzadko gorzkiego, życia. Z tego też względu polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, którego lektura i doświadczane za jej sprawą emocje, pozostają w nas na bardzo długi czas.

“Drogę, którą przeszłam” i inne książki Agaty Przybyłek znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *