Książki naukowe oraz popularnonaukowe

“Co nas (nie) zabije” – Jennifer Wright

Książka Jennifer Wright została wydana w naprawdę odpowiednim czasie. Przypadek czy ironiczne zrządzenie losu? Amerykańska dziennikarka podjęła się zaprezentowania czytelnikom największych plag w historii ludzkości. Oto przykłady tego, skąd się wzięły największe pandemie i epidemie, co w trakcie ich trwania mogło człowieka zabić – a był to nawet taniec! – oraz zaprezentowanie różnego rodzaju sposobów, za pomocą których z nimi walczono. I wydawałoby się, że ludzkość powinna już być przygotowana na wszelkiego rodzaju wirusy czy bakterie, a chyba jednak możemy obecnie zaobserwować, że nie do końca się to sprawdza…

Tym, co jest chyba najbardziej urzekające w tej książce, jest samo podejście autorki do prezentowanego tematu. We wstępie poznajemy genezę poznania tej książki, a im mocniej zagłębiamy się w lekturę, tym mocniej widzimy, że dziennikarska pasja Wright idealnie się tutaj sprawdziła. Kobieta chciała napisać ciekawą książkę o plagach, okropnych i makabrycznych, i naprawdę jej się udało. Zrobiła doskonały research, a poszczególne historie chorób opisała w bardzo przystępny, chwilami nawet lekko humorystyczny (choć bliżej temu jednak do czystej ironii i sarkazmu) sposób.

Jestem przekonana, że o większości z zaprezentowanych tutaj plag wszyscy słyszeli: słynna dżuma czy grypa hiszpanka, ospa, gruźlica, syfilis, tyfus, trąd, cholera czy polio. Jednak znalazły się i takie, które dla mnie były nowością – śpiączkowe zapalenie mózgu, taneczna plaga czy zaraza Antoniów. Oczywiście w każdym rozdziale poświęconym danej chorobie – bo taki właśnie mamy rozkład w tej publikacji – znalazły się informacje o tym, skąd się wzięło dane zaburzenie, jakie były objawy, jaki zasięg, jak z nim walczono. Jednak można też znaleźć sporo różnego rodzaju ciekawostek (np. skąd się wziął słynny ptasi dziób w strojach lekarzy), czegoś w rodzaju interesującej wiedzy ogólnej.

Lubię tego typu tematykę, dlatego nie ukrywam, że z przyjemnością czytało mi się dzieło Jennifer Wright. Zwłaszcza, że naprawdę w dobry sposób podeszła ona do prezentowanego tutaj tematu. Chwilami naprawdę ironia udziela się już nawet czytelnikowi, a te wszystkie ciekawostki i wiedza płynąca z tej lektury, są naprawdę intrygujące. Można tutaj nawet znaleźć troszkę refleksyjnych cytatów! Widać, że autorka miała pewien plan i zamysł na tę książkę i świetnie udało jej się go wykonać. To w pełni przemyślana publikacja, począwszy od samego tematu i sposobu jego prezentacji, kończąc nawet na takich miłych ukłonach w stronę odbiorców – przykładowo zdjęcia pacjentów zmagających się z daną chorobą znajdziecie dopiero na końcu książki, nie gdzieś w samym tekście, co dla osób wrażliwych, które niekoniecznie chcą coś takiego oglądać, będzie na pewno świetnym rozwiązaniem.

Jestem przekonana, że fani tego typu tematyki będą naprawdę bardzo zadowoleni z owej lektury! Co więcej, jest to też świetna pozycja dla wszystkich, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę z różnych zakresów, którzy są złaknieni wszelkiego rodzaju ciekawostek, intryguje ich świat i historia ludzkości. To naprawdę znakomita pozycja, świetnie napisana, przemyślana i chociaż porusza motywy raczej smutne i przygnębiające, to ten specyficzny humor potrafi rozluźnić atmosferę! Serdecznie polecam!

“Co nas (nie) zabije” znajdziecie w księgarni online selkar.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *