Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

Cisza Białego Miasta, Eva Garcia Saenz

„Cisza białego miasta” Evy Garcia Saenz De Urturi to pierwszy tom trylogii kryminalnej, której akcja dzieje się w słonecznej Hiszpanii. Książka zwraca na siebie uwagę nie tylko poprzez opis, ale również przez okładkę oraz klimatyczną wklejkę. A jeśli dodać do tego hiszpańskie nazwisko autorki… ciężko odmówić sobie lektury!

Archeolodzy restaurujący katedrę znajdują w krypcie dwa nagie ciała. Chłopak i dziewczyna trzymają się za policzki. Wszystko wygląda przerażająco podobnie do morderstwa sprzed dwudziestu lat, którego sprawca lada dzień ma wyjść na przepustkę. Sprawa jest poważna, a miejscowa policja przerażona nie na żarty. Czy mieszkańcy hiszpańskiego miasta Vitoria powinni się bać?

Przede wszystkim chciałam wspomnieć, iż historię poznajemy w lekko złej kolejności, ponieważ prolog jest szczątkowym i jednocześnie krótkim opisem końca. Podejrzewam, że mało osób lubi ten zabieg, dlatego jeśli nie chcesz poznać zakończenia, po prostu pomiń prolog – co polecam uczynić!

Sprawa kolejna to miejsce znalezienia zwłok. Rozpoczęcie czytania w momencie, kiedy płonęła katedra Notre Dame, sprawiło, że zupełnie inaczej spojrzałam na tę książkę. Stała się dla mnie bardziej przejmująca. Jedna spłonęła, a druga ujawniła zwłoki. Obydwie budowle charakteryzuje styl gotycki, obydwie górują nad ludźmi i obydwie są mniej więcej w tym samym wieku. Wciąż ciężko mi uwierzyć, że o jednej trzeba już mówić w czasie przeszłym. Ale przez to, co stało się w Paryżu, „Cisza białego miasta” stała się dla mnie czymś więcej, niż tylko zwykłą inwencją twórczą.

W oczy rzuca się promocja miasta, czyli opisy architektury lub wspominanie niektórych miejsc. Przykłady? Dolmen Chatka Czarownicy, celtycka osada La Hoya, średniowieczne mury czy choćby Stara Katedra, w której znaleziono zwłoki. Jednych może to w ogóle nie interesować, ale z pewnością znajdą się tacy, którzy będą zaciekawieni i być może zechcą o tych miejscach poczytać lub zwyczajnie je odwiedzić. Hiszpania to malownicze miejsce na mapie świata, dlatego doceniam wkład autorki w promocję swego kraju.

Podobały mi się również ciekawostki, które autorka wplotła w fabułę, jak na przykład ta o domu Juana  Sáncheza de Bilbao, zamożnego handlarza, który pierwotnie był Żydem, ale pod wpływem presji przeszedł na chrześcijaństwo. „(…) zacząłem się interesować historią – zawdzięczam to Tasiowi – i odkryłem, że bogaty przechtrza kazał wstawić te drzwiczki o śmiesznych proporcjach, żeby chrześcijanie musieli schylać głowy, kiedy chcieli wejść do jego domu w celu dokonania jakiejś transakcji. Elegancka, subtelna zemsta”. Dla mnie to wartość dodana, która urozmaica, ale i edukuje. Podobnie jak motywy baskijskiej kultury oraz tradycji.

Jeśli zaś chodzi o atmosferę książki, jest ona obłędna! Opisy północnej części Hiszpanii dodały książce autentyczności i w jakimś stopniu zaciekawiły – ponoć można z przewodnikiem zwiedzić opisane w powieści miejsca. I gdybym tam była, prawdopodobnie chciałabym to wszystko zobaczyć na własne oczy. A przede wszystkim wrócić myślami do historii mordercy i przejść się jego śladami. To by było coś!

Dobre wrażenie zrobiła na mnie również strona techniczna, czyli umiejętne budowanie przez autorkę napięcia, używanie bogatego słownictwa, świetna kreacja bohaterów, a przede wszystkim zakończenie, które dosłownie wbiło mnie w fotel. Podczas czytania miałam mnóstwo teorii, ale niektóre karty, które autorka odkrywała, zrobiły na mnie mocne wrażenie. Dlatego ucieszyłam się jak małe dziecko, kiedy po zamknięciu książki przypomniałam sobie, że to dopiero pierwszy tom!

„Cisza białego miasta” to kawał dobrej literatury, która zawiera w sobie elementy kryminału, thrillera oraz turystyki. Wciąga, skłania do refleksji, kusi podróżą do gorącej Hiszpanii, ale przede wszystkim odpręża. A morderstwa? Niebanalne! Czytałam wiele kryminałów, ale z takim sposobem pozbawiania ludzi życia jeszcze nie słyszałam. Sięgnij, bo naprawdę warto!

Autorka recenzji: Daria Łapa

Jeśli masz ochotę na ciekawy kryminał koniecznie sięgnij po “Ciszę Białego Miasta”.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *